| anais13 a întrebat:

In primele 2-3 zile ale perioadei fertile sunt șanse la fel de mari ca in restul zilelor fertile de a ramane însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Perioada fertila a ciclului menstrual se suprapune peste un interval de timp a carei lungime este apreciat ca a putea fi de 6-7 zile, in baza urmatoarelor motive :
1.) se stie/cunoaste ca spermatozoizii care reusesc sa ajunga in uter pot sa supravietuiasca pana la maxim 5 zile in cazul in care intalnesc conditii de viata ideale dar pe baza rezultatelor care au fost obtinute in urma efectuarii de experimente medicale a reiesit ca de fapt spermatozoizii treies de obicei in medie 2 zile, mai rar 3 zile si doar foarte rar 4 si in cazuri exceptionale 5 zile.
2.) de asemenea este stabilit ca si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale pot sa apara abateri de +/- 1 sau 2 zile fata de data in care va avea loc ovulatia,
Pe baza acestor considerente se poate considera/aprecia ca in primele 2 zile ale perioadei fertile gradul de probabilitate de a se putea forma o sarcina este foarte mica de circa 8-10%, dar aceasta creste la 25-50% din a 3-a zi a perioadei fertile, pentru ca incepand din a 4-a zi probabilitatea de formare a sarcinii cu 1-2 zile inaintede producerea ovulatiei, sa creasca exponential la valoarea de peste 85-95%. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Ionut58282856 a răspuns:

Prezervativul si pastila\pilula de a doua zi, nu te baza pe metoda calendarului

| anais13 explică (pentru Ionut58282856):

Am făcut mereu cu prezervativ, niciodată fără. Doar ca de vreo 2-3 ori ne frecam unul de altul uneori înainte, alteori după ejacularea lui, și mi-e sa nu fi atins cu putina sperma, dacă rămăsese pe penisul lui...

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca sunt sanse la fel de mari, pentru ca spermatozoizii traiesc 3-4 zile in interiorul tau, putand fecunda la fel de bine.