| LaLaura a întrebat:

In ultimul timp observ ca se spune despre dragoste ca e doar din interes, daca nu e financiar, e sentimental.
Dar cum poti sa numesti sentimentul de dragoste ca este un interese? Adica ce interese ascunse avem daca iubim cu adevarat? Sau la unele persoane iubirea e "ma iubesti ca te iubesc"?
Nu inteleg de ce sentimentul de dragoste e atat de urat vazut, in loc sa fie ceva pur, inteleg ca unii iubesc doar pentru un interes anume, dar sa iubesti cu adevarat, ca pur si simplu asta vine din sufletul tau, nu il vad ca pe un interes ci ca pe un lucru natural si demn de apreciat.
Intrebarea mea este : de ce suntem atat de negativi in legatura cu iubirea, incat ii gasim orice fel de scuza ca sa nu iubim cu adevarat, si plecam de la premisa ca iubim doar pentru un interes anume?

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Trebuie să iubești cu adevărat ca să poți vorbi despre asta, pentru a nu judeca și nu compara sentimentul de iubire(fiind el de multe ori necondiționat) cu cel pentru interes. Mulți vorbesc și ignora sentimentul curat de iubire din vina experiențelor eșuate, dar oare din moment ce nu mai crezi în iubire și acuzi orice persoană că are un interes ascuns, înseamnă că nici tu nu mai iubești și mai ales, că nu ai iubit?

23 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Iubirea nu poate fi si nici nu este conditionata.

| Bacemi a răspuns:

Principalul motiv pentru care lumea este asa de haotica si ticaloasa este faptul ca atribuim gratuit perversitate iubirii. Abia asteptam sa gasim motive pentru o care o relatie sa nu functioneze. Pentru care o iubire nu trebuie sa existe.
Da. Iubirea este un interes. Sa iubesti pe cineva si sa fii iubit la randul tau. Din pacate unii inteleg gresit definitia incat exista si o a treia persoana. Uneori si a 10-a.
Nu am putut intelege niciodata nevoia de a dori sa iti inseli un partener care te iubeste si te asteapta acasa intotdeauna, care te asculta si accepta pentru cine esti, care iti vrea binele si face sacrificii de dragul tau.
La fel nici nevoia de a cenzura nevoia de a iubi pe cineva.
Orice relatie se poate sa nu tina o vesnicie. E asta un motiv sa nu mai avem relatii? Cu siguranta nu?
Eu unul cred ca ar trebui sa iubim de dragul iubirii. Nu pentru temerile zilei de maine si ganduri referitor la siguranta unei relatii. Iubirea e infinita prin faptul ca este. A fost.
Iubirea se poate imparti la doi cand celalalt pleaca. Si ramane aceeasi. Ba chiar mai inteleapta si mai darnica.
Iubirea nu e ceva ce trebuie sa incuiem in seifuri. Nu este un premiu de castigat. Este ceva ce oferi pur si simplu. Pentru ca ai. Poti. Existi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai raspuns oarecum singura la intrebare dar nu cred ca ti-ai dat seama

"Dar cum poti sa numesti sentimentul de dragoste ca este un interese? Adica ce interese ascunse avem daca iubim cu adevarat?" subliniez acel "Adica ce interese ascunse avem daca iubim cu adevarat?"
pai daca oricine iubea cu adevarat nu se mai numea pe interes. adica ce o fi, pentru sex, pentru banii lu" "pisi" si alte interese. de obicei la barbati e ca vor sex, si femeia nu vrea sa isi miste fizicul si asteapta tot pe tava de la "el".
" de ce suntem atat de negativi in legatura cu iubirea" pentru ca avem "norocul" sa dam peste oameni nenorociti, cel putin la mine e asa.

| Florin_Hck_1999 a răspuns:

Multi vad iubirea ca pe o joaca multi nici nu stiu ce inseamna iubire... Iubirea este un sentiment neexplicabil te scoate din minti vrei sa vezi persoana aceea mereu te gandesti numai la ea Multe fete vor doar bani... Pacat

| Anna0111 a răspuns:

Draga mea, in ziua de azi nu prea mai gasesti iubire adevarata. sti de ce? Pentru ca facebook. laughing fete de 13-14 ani se pun intr-o relatie ca sa fii mai cool. Dar ce dragoste exista la varsta asta? E doar atractia fizica ATAT! Putini se iubesc cu adevarat...din pacate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca traim intro societate de consum in care totul se petrece in viteza, totul a devenit un kitch fara valoare, nimic nu se mai compara sau raporteaza la trecut, acesta este motivul ca Iubiri frumoase si nemuritoare vei gasi doar in literatura precum au fost :Cleopatra si Antoniu, Paris si Elena din Troia, Romeo si Julieta, Hamlet si Ofelia, Tristan si Isolda, Hanssel si Gretel, Ulise si Penelopa, Othelo si Desdemona, Napoleon si Josefina, Eminescu si Veronica Micle, si cu voia ta Eu cu Iubita mea pe care o consider mai presus de toate celelalte enumerate.Iti doresc si tie ce-mi doresc si mie, dragoste si iubire fara marginire si multa fericire chiar daca se mai strecoara si cate o urma de interes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Florin_Hck_1999):

Mai ales pe aici ce mai vezi la "iubire". nu au 15 ani si deja au 4 5 iubiti/ e. te bufneste rasul. de aia cand cresc nici nu apreciaza de fapt o persoana, daca au avut n "iubiti" pana acum, de ce si-ar bate capul doar cu unu. dar lasa ca ei iubiesc laughing

| Florin_Hck_1999 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

"intro" "motivul ca iubiri frumoase"

| LaLaura explică (pentru anonim_4396):

A disparut iubirea aceea copilareasca si inocenta, cu fluturasi in stomac, de ce e asa de superficial iubirea la fete de 13-14 ani, nu stiu.

| LaLaura explică (pentru corbulalbrosu):

Nu ar trebui sa ne afecteze viteza, si nu ar trebui sa fim atat de superficial, in special cu iubirea.
In multumesc, si iti doresc si eu multa iubire pura.

| LaLaura explică (pentru anonim_4396):

Si acest motiv, ca nu ai gasit inca o iubire pura te face sa nu mai iubesti? Nu ar trebui sa te intareasca asta? Sa fi mai incapatanat si sa o cauti?

| LaLaura explică (pentru Florin_Hck_1999):

Daca o vad ca pe o joaca, inca nu sunt pregatiti sa iubeasca cu adevarat sau nu doresc sa iubeasca.
Sunt imaturi din acest punct de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LaLaura):

"Si acest motiv, ca nu ai gasit inca o iubire pura te face sa nu mai iubesti?" nu ma face sa nu mai iubesc. inca mai caut o fata la locul ei, care munceste si are ceva al ei, nu ca majoritatea pitipoancelor care asteapta totul pe tava. dar "acel motiv" ma face sa vad ca majoritatea "relatiilor" sunt pe interes, nu ca ma face sa numai caut pe cineva

| lplostonyou a răspuns:

Poti sa ai toti banii din lumea asta si vorba aia, sa fi total nefericit, sau sa ai doar atat cat sa o duci de la o luna la alta de exemplu si sa fi cu mult mai fericit decat unul care e putred de bogat. Fericirea vine de undeva din inima nu din niste bancnote de hartie sau monezi de cupru happy Unde dragoste nu e, nimic nu e sad

| LaLaura explică (pentru anonim_4396):

Am inteles, sper sa gasesti acea fata speciala pentru tine si fara pic de interes, sa te iubeasca pentru ceea ce esti tu, nu pentru banii tai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LaLaura):

"om trai si om vedea". sper ca se mai gasesc asa "specimene" laughing. din pacate in ziua de azi multe fete cauta pe baiat numai pentru stabilitate financiara, mass media nu invata sa aiba si ele o situatine financiara stablia, prosteste prea mult sa se bazeze pe "el". pai atunci in afara de companie la ce as mai cauta o fata, ca na daca vreau doar sex sunt un magar ca altii. pai altceva ce e de cautat?

| LaLaura explică (pentru anonim_4396):

Suna urat specimen laughing.
Eh eu de aceea nu ma uit la tv, sau nu sunt interesata de mass media si culmea ca apar multe, nu le mai ti pasul, ma mai uit din cand in cand la cireasa de pe tort, dar habar n-am cine sunt uneel fete, care culmea habar n-au sa curete un cartof.
Nu prea mai ai ce sa mai cauti, acum depinde de nevoile tale, la mine iubitul e totul ( si frate, si tata si mama, si iubit, amic) stiu ca nu prea e ok, dar asa am tendita sa iubesc.

Răspuns utilizator avertizat
| LaLaura explică (pentru h3r):

Este foarte adevarat ceea ce spui.

| RAY a răspuns:

Cu toti avem interese asta e ceva normal, orice animal are cateva interese similare omului
-reproducerea
-hrana
noi oamenii avem acelasi interese ca ele
barbatul ca mascul are interes sexual
femeia are interes financiar
iubirea apare ca un bonus sa spun asa care apropie doi parteneri pentru a creste un copil
pe langa cele scrise exista interese emotionale care sunt importante

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si multi baieti cauta fete pentru sex, nu e vina femeilor ca sunt asa cum sunt e vina barbatilor ca le fac asa cum sunt, faza cu stabilitatea fianciara e ceva logic, fara banii nu poti avea nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

" fara banii nu poti avea nimic." corect. dar devine penibil cand numai 1 din 2 cauta asa ceva. una e cand e o relatie de ani de zile, si cei 2 pun banii la un loc.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce inseamna o relatie? ambi parteneri isi satisfac interese sexuale si materiale atat restul sunt basme