| misso a întrebat:

La 16 ani pot face avort fara sa afle parintii? Cam cat costa un avort si ce complicatii implica daca e facut la aceasta varsta?

39 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu poti sa faci avort fara sa semneze parintii tai. Riscurile sunt mari: infertilitate definitiva, sagerari care sa impuna interventie chirurgicala. Cel mai bine este sa stai internata cateva zile dupa avort pentru supraveghere. Nu stiu cat costa, cred ca in jur de 300 de lei.

| Bacemi a răspuns:

E greu de crezut. De obicei trebuie sa semneze un parinte. Intr-o astfel de situatie consider ca e mai bine sa afle mama. Iei ceva morala si pedepse dar nu poti spune ca nu are dreptate. Cel mai bine ar fi sa ii spui si ea va sti ce e de facut. Va fi suparata pe tine dar intr-un final va trece peste asta pentru ca tu trebuiesti ajutata, e o chestiune delicata.

| SweetCandy a răspuns:

Nu trebuie sa ai semnatura parintelui sau a tutorelui legalstraight face asta daca o faci cu un medic in care ai incredre nu cu un oarecare care vrea decat sa iti ia banii, netinad cont de sanatatea ta!

numai bine!
mult noroc!

daniela
| daniela a răspuns:

Nu si nici nu te-as sfatui sa o faci fara ca mama ta sa-ti sfie alaturi, consecintele ar putea fi multiple.

Răspuns utilizator avertizat
| marcelan25 a răspuns:

Eu cred ca nu. In primul rand esti minora, deci in ciuda situatiei ar trebui sa vorbesti cu cineva din familia ta, cu mama ta sau o matusa mai apropiata. Chiar daca vor fi suparati pe tine, parintii te vor intelege cel mai bine si dupa un timp te vor ierta.Doar ei pot lua o decizie asa de importanta. Este in joc viitorul si mai ales sanatatea ta. Eu sunt de parere sa vorbesti cu mama ta, ca odata oricum va afla si crede-ma, o sa-ti fie mai usor asa. Imi pare foarte rau! Sper sa tii cont de spusele mele. Succes! Si gandeste de doua ori inainte de a face un lucru.

| Paris a răspuns:

Da, poti face, insa probabil trebuie sa platesti ceva mai mult. intereseaza-te la tine in oras. Imi pare rau pentru tine

| Casiana a răspuns:

Auuuu, 16 ani! Esti un copil mai.Ai nevoie de tot sprijinul din jur, singura nu ai putea trece peste!

| ivona a răspuns:

Offf... din cate stiu poti face avort daca mergi insotita de o persoana cu varsta peste 18 ani.Prietenul tau cati ani are? Ar putea merge el cu tine. Sfatul meu este sa mergeti IMPREUNA la un cabinet si sa cereti informatile necesare, doar nu ai ramas insarcinata singura, iar daca prietenul tau nu iti este alaturi apeleaza la o prietena de incredere, de preferinta ar fi sa aiba peste 25 de ani. Ea te poate intelege si ajuta. Mult succes si ai grija ca pe viitor sa fii mai atenta!

| Bubble a răspuns:

1. Da se poate. Mi se pare ca trebuie sa semneze cineva peste 18 ani.Doar atat
2.@babyblue nu o sa fiu niciodata! niciodata pro avort.Nu o sa fac niciodata! Dar asta nu ins ca daca fata e in dificultate mare nu trebuie sa faca! e viata ei! stie ce implica un avort(fizic&psihologic)
nu ai ce sa faci! are 16 ani! nu e rrom sau pur si simplu nu poate sa aiba copil! asta e. greseala s plateste

| Cretzule a răspuns:

Nu poti

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face.Cunosc caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi aveti impresia ca eu vorbesc din basme?

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poti face chiuretaj fara ca parintii sa afle. e de ajuns sa fii cu o pers majora care sa semneze in acte. doar ca trebuie sa mergi la un cabiet particular unde, doctorii sunt mult mai atenti si chiar isi fac treaba mai bine, deoarece si costurile unei astfel de interventii variaza de la un cabinet la altul. intre 500-700de lei. si copiilor, care ii dati sfaturi si nu ati trecut prin asa ceva, nu o mai criticati! fiecare isi cunoaste propria durere si renuntare. in ziua de azi, nici la 30 de ani nu esti sigur daca ii poti oferi unui copil o viata decenta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate. are 16 ani straight face cum naiba sa nu faca avort?
Da, sunt de acord ca omoara un om, dar daca a facut o prostie trebuie sa o plateasca. La 16 ani ar fi "copilul cu copil"
cum ar fi sa se duca la liceu in clasa a 10 si dupa aia la gradinita sa isi ia copilul?

| Eonix256 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce gândire proastă aveți! Păi înseamnă că toți ar trebui să-și avorteze copii din cauza prostiei lor? Nu, îți acest lucru și punct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine nu incerk nimic daca nu vrei sa fc avort

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Sunt Mihaela(am 17 ani) si sunt insarcinata in 3 luni happy. Vreau sa stiu si eu un spital in iasi unde pot face chiuretaj fara sa afle parintii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihaela an iasi la maternitatea elena doamna sau la maternitatea cuza voda dar la 3 luni nu stiu daca nu-i tarziu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andreea cati ani ai si unde ai facut avortul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 15 ani pot face un avort fara sa alfle parintiistraight face si cam cat ar costa sunt intr-o saptamana jumatestraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa le spui parintilor, daca nu la ambii, macar la maica-ta. La inceput poate va fi nervoasa si suparta, dar sigur ii trece, si te va ajuta.Si eu am trecut prin asta, si stiu ce zic. Imi era frica sa-i spun, dar crede-ma ca ea a fost cea care m-a sprijinit cel mai mult, si m-a ajutat. complicatii exista la orice varsta, poti sa nu mai ai copii, ai sanse mari sa ai sarcina extrauterina in viitor. eu oricum iti doresc putere si curaj!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Da poti face la 16 ani, tio spun din propria experienta si eu am afcut un avort la 16 ani, 400RON a fost la dector particular.
Andreea ai dreptate nimeni nu ne poate judeca dk Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o problema asemanatoare: am 16 ani si 3 luni si cred ca sunt gravida ca mia intraziat menstruatia si etc. mama stie de lucrul acesta prietenul meu are 18 ani fix si vreau si eu sa stiu cat ma costa un avort la un spital particular si vreau sa stiu cum e doare rau?

| allleeeee a răspuns:

Mi se pare ca nu poti sa faci avort doar daca semneaza un parinte.