| mihail2003 a întrebat:

La ce varsta e o relatie serioasa..cu fara sex sau alte genul!

16 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu poate fi estimată o vârstă anume, însă după 20 de ani ești mai matur, gândești altfel.

| OrdanKarris a răspuns:

Eu consider relatie serioasa, aia in care sexul e pe primul loc. Fara sex nu concep relatie. Si apropo. De ce trebuie sa fie relatie serioasa? Pe cine ai de gand sa impresionezi cu "seriozitatea" acelei relatii? Pe ea? Ea trebuie sa spune multumesc ca i se ofera relatie. De asta zic, nu inteleg de ce echivalezi relatie serioasa cu "fara sex". Privesti sexul ca pe ceva rau, neserios, neimportant?

| Plato a răspuns (pentru OrdanKarris):

O relatie serioasa e aia in care iubirea e pe primul loc.

| Plato a răspuns:

Iti dai seama ca trebuie sa fii matur. Dar chiar sa fii, nu doar sa te crezi, cum fac adolescentii.
Hai sa zicem macar 20, dar nu e nimic batut in cuie.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Plato):

Depinde acum ce intelegi prin "iubire". Nu subscriu la "iubirea" feminina, romantica, siropoasa, telenoveliceasca.

Muncesc ca sa traiesc, nu traiesc ca sa muncesc. La fel si cu relatia: desi nu e nevoie neaparat de asta, imi fac relatie sa mi-o trag, nu imi fac relatie de dragul relatiei. Am ce face cu timpul meu liber, mersi frumos.

| Plato a răspuns (pentru OrdanKarris):

laughing Mda, esti intr-adevar... ceva. Ai niste explicatii fabuloase.

Hai sa o numim cum vrei tu, "iubire feminina", desi nu stiu de ce. Deci pentru tine relatia e munca, iar sexul remuneratia?
Dar daca e asa pentru tine, e putin exagerat sa vorbesti ca si cum ar fi un adevar general.
Uite, eu prefer "iubirea feminina". E si munca si remuneratia in acelasi timp.

| Elisabetamaria05 a răspuns:

Cand poti ca dacs nu ramai ca buhu la 30 de ani cu ata intreaga

| OrdanKarris a răspuns (pentru Plato):

E un adevar general. Nu e in general aplicat, dar e un adevar. Pentru ce sa ma bag in relatie eu ca barbat? Si mai mult de atat, de ce ar trebui sa imi fac griji cat de mult pot duce calitatea unei relatii pe culmile perfectiunii? Pentru ce, ca sa fie ea uimita de mine? Hahaha, nu multumesc.

Preferi iubirea feminina? Ai sa fi intr-un friendzone etern. Este exact feminitatea asta care o adopti lucrul care scarbeste sexual o femeie. Bineinteles, in timp ce e scarbita sexual de tine, te va mangaia pe cap ca pe un catel si iti va spune: bravo, asa Plato, continua, tine-o tot asa. Dar nah, nu discut gusturile. Daca esti habotnic si iti place sa stai pe uscat cu buna stiinta doar ca sa te aliniezi la "iubirea feminina", sanatate la neamuri!

| OrdanKarris a răspuns (pentru Elisabetamaria05):

Uhm, ata nu se rupe! nu e himen sa se rupa. Nu mai induce in eroare aiurea. Doar femeile au problema cu... ruptul laughing

| RoCkKiD a răspuns:

Nu conteaza varsta, conteaza modul in care partenerii se raporteaza unul la altul.

O relatie serioasa implica partea rationala (partenerii stiu exact de ce sunt impreuna, nu e o relatie de convenienta sau oportunitate), partea afectiva (partenerii au sentimente unul fata de celalt si se implica emotional in relatie) si partea intima (in ciuda a ceea ce auziti la biserica nu exista relatie ok fara sex).

Atat timp cat partenerii au maturitatea necesara sa inteleaga aspectele de mai sus, sunt gata la orice varsta desi e improbabil la varste fragede.

Imi pare amuzant ca mai invatatii de pe aici se leaga de varsta cu orice ocazie ca si cum imbatranitul de maturizeaza de la sine, doar astepti sa treaca timpul si te destepti. Am vazut o multime de oameni batrani facand cele mai imbecile chestii, dar no, sunt batrani stiu ei ce stiu. happy

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa 20 de ani, cand ambii partneri sunt maturi si stiu ce vor.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista un asa anumit moment al vietii, sau o anumita varsta care sa poata fi considerata ca fiind propice/favorabila pentru a putea fi inceputa o relatie de cuplu serioasa care sa implice sau nu si viata sexuala. Varsta la care apar primele impulsuri/dorinte de natura sexuala depinde de mai multi factori care sunt atat biologici cat si socioculturali, in anumite cazuri de natura etnica. Insa in toate cazurile factorul primordial a impulsului de natura amoroasa se dovedeste a fi la putin timp dupa ce in organism a inceput sa se manifeste o activitatate hormonala intensa, dar aceast moment difera foarte mult de la o persoana la alta. Placerea oferita de sex se poate manifesta inca din adolescenta de pe la varsta de 15-16 ani, fiindca contribuie la eliminarea stresul hormonal, dar cu toate acestea nu este recomandat d.p.d.v. medical si stiintific inainte de atingerea unei maturizari, fizice, prihice si mentale chiar si doar partial definitive. Multa sanatate!

| mgtow a răspuns:

Dupa 18 ani pentru tine poate sa fie serioasa treaba si acum dar altii te vor vedea drept visator sau alt fraier care e tepuit de una si se foloseste de banii lui

| mihail2003 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult

| Adry05 a răspuns:

Nu exista varsta pentru asta... O relatie e serioasa in momentu in care ambii parteneri sunt implicati si vor ceva pe termen lung cu acea persoana