| FloriinDobrinn a întrebat:

Luna trecuta i-a venit pe 22 si s-a terminat pe 27, nu are ciclu regulat, luna asta pe cat trebuie sa ii vina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cilul menstrual care are caracteristica de a fi REGULAT, are mereu in mod constant acelasi numar de zile lungime intre 2 menstruatii consecutive. Fiindca numarul de zile al ciclului menstrual REGULAT este mereu acelasi, acest lucru ofera posibilitatea de a se determina/stabili destul de precis ziua in care urmeaza sa se produca urmatoarea menstruatie cu o mica abatere poasibila de +/- 1 zi sau cel mult 2 zile. Insa atunci cand lungimea ciclului ca numar de zile variaza foarte mult incat NU poate fi incadrat intre anumite limite, care depasesc 7-10 zile, se considera ca respectivul ciclu menstrual este de tip NEREGULAT si din acest motiv NU poate fi incadrat intr-un tipar previzibil. Din acest motiv absolut nimeni nu este in stare sa stabileasca data la care va porni urmatoarea menstruatie, fiindca aceasta se poate porni dupa trecerea a minim 21 de zile, a 28 de zile, 35 de zile sau chiar mai multe. In astfel de cazuri totul depinde/este conditionat de intensitatea/gradul de dereglare a activitatii hormonale si este indicat sa fie urmat un tratament hormonal de reglare a ciclului la cel cu lungimea medie de 28 de zile. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

S-a spart globul de cristal sad ca iti spuneam altfelwinking

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu are ciclul regulat NU se poate calcula data urmatoarei menstruatii, tocmai pentru ca nu se stie niciodata cand ii vine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și dacă nu are ciclu regulat vrei sa jucam la pariuri aici?

| ywar a răspuns (pentru suntserios):

Peste 24,5 zile, cota 1, 47! happy