| Marbella188 a întrebat:

Ma poate lamuri cineva, de ex daca pe o bucata de hartie ig se afla sperma, si dupa folosesti in zona intima acea bucata dar fara a o introduce sau poate chiar si sa o introduci, Poti ramane gravida? Fiind in perioada fertila. Sau doar daca e impinsa cu p***si ejaculata direct din eaa?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu ce crezi?

| corbulalbrosu a răspuns:

Doar ultima varianta poate fi considerata ca fiind si posibila si probabil valabila in formarea unei sarcini, insa numai in situatia mentionata si anume cea in care actul sexual este intretinut in una din cele 5-6 zile ale perioadei fertile a ciclului menstrual. Sanatate!

| AMa19 a răspuns:

Buna, nu poti ramane insarcinata doar din atat. Probabil ai mai auzit ca unele cupluri se confrunta ca problema ca tipa are vaginul destul de adanc, iar datorita presiunii mici a ejacularii, sperma nu ajunge acolo unde trebuie, iar femeia nu poate sa ramana insarcinata.
Deci, asa cum barbatii au marimi diferite ale penisului, asa si femeile au marimi diferite ale vaginului. Ai observat probabil ca atunci cand barbatul ejaculeaza, nu i se scurge sperma din organ, ci datorita contractiilor ea este intr-un fel propulsata. Tocmai de aceea iese acea sperma in jeturi de acolo, ca sa ajunga unde trebuie, ca sa poti ramane insarcinata.
Sper ca te-am lamurit, am intrat putin cam mult in detalii
Mult succes.

| ywar a răspuns:

Nu inteleg cum ai ajunge intr-o astfel de situatie. Constat ca aveti niste minti foarte productive, dar nu sunt atat de sigur ca vi le puteti utiliza in scopuri nobile.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AMa19):

Din momentul in care spermatozoizii ajung in vagin (indiferent in care parte a vaginului este ejaculata sperma), acestia sunt ghidati de stimulentii chimici emisi de glanda uterina sa se orienteze si sa se indreapte si sa pornesc in directia corecta, adica catre ovul pe baza fenomenului denumit CHEMOTACTÍSM, chemotactisme, s. n. (Biol.) Deplasare a unui organism liber spre un excitant de natură chimică; chemotaxie, chimiotactism, chimiotaxie. – Din germ. Chemotaktismus.
In concluzie spermatozoizii se vor orienta si indrepta intotdeauna numai/doar catre colul uterin, indiferent de adancimea vaginului, sau de presiunea cu care este eliberata sperma din penis (sperma poate sa se prelinga uneori), ori de locatia din vagin in care este ejaculata sperma. In acest mod se realizeaza procesul de deplasare a spermatozoizilor din vagin in uter prin colul uterin si de acolo mai departe prin trompele uterine pana in proximitatea ovarelor pentru a fi capabili sa fecundeze ovulul in momentul eliberarii sale.

| Goete a răspuns:

De ce nu te-ai sters tu intai daca chiar atat de rau stati cu hartia igienica?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Goete):

Loool

| Emilian65 a răspuns:

Nu. Se ramane gravida in cazul in care fata este in perioada fertila, baiatul o penetreaza si ejaculeaza in vagin.