| Please45 a întrebat:

Mama a aflat ca nu mai sunt virgina si vrea sa ma duca la ginecolog. S-a suparat foarte tare si a zis ca ii va spune si tatalui meu apoi,, o sa vad eu,,. Eu i-am spus ca e corpul meu si nu inteleg de ce o deranjeaza asa tare dar nu mai vrea sa ma vada. Sfaturi va rog frumos? Nu am cu cine vorbi. Am 16 ani.

13 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Prin ginecolog și îi va spune tatălui tău, ea încearcă să îți inducă o anumită frică. Nu știe cum să stăpânească situația și simte că își pierde controlul asupra ta.
Dacă vrei să ai o relatie bună cu mama ta, va trebuii să o înțelegi.
Printr-un act sexual te supui la anumite riscuri. Mama ta conștientizează aceste aspecte.

| Holiday a răspuns (pentru Ofiintă):

"Printr-un act sexual te supui la anumite riscuri. Mama ta conștientizează aceste aspecte."

Tocmai de aia ar trebui s-o invete cum sa se fereasca de aceste riscuri legate de sex, nu sa-i interzica un lucru pana la urma normal.
Si cand te duci pe munte te expui unor riscuri, dar daca stii ce/cum trebuie sa faci, riscul e minim.

| LPCTSTR a răspuns:

Misto... ce sa zic laughing

Nu stiu ce asteptari ai tu de la TPU, ca nu putem veni nici la mama si nici la tata sa-i zicem ca ploada-i impacata cu situatia sa sexuala...
Urmeaza sa vezi, ce sfaturi te astepti sa primesti? "Ia bata si da-le-n cap"?!
Abordeaza situatia cat mai rational, atat pot sa zic.

| Stropdeploaie a răspuns:

Daca aveai 18 ani ...era corpul tau si puteai face ce doresti! Sub 18 ani ...parintii tai sunt raspunzatori de tine! Asta este n ai ce sa faci!

| anamaria82726 a răspuns:

Este mama ta, e normal sa isi faca griji pentru sanatatea ta. Stiu cum e ca la 16 ani sa fii considerat imatur, desi tu stii foarte bine ce faci si esti stapana pe actiunile tale si stii ca poti gandi ca un adult etc. Dar pana la urma pentru parintii nostri mereu suntem copii si mereu o sa ne vada putin imaturi fiindca se gandesc cum erau ei la varsta noastra. Si parintii si copiii gresesc si toata lumea are impresia ca are dreptate. Aici de exemplu ai facut bine ca ai spus adevarul. Foarte multe fete ar lasa impresia parintilor ca sunt virgine. Tu ai fost asumata si i-ai zis. Mama ta nu a apreciat gestul fiindca a luat-o acest gand inainte ca nu mai esti virgina. Cel mai probabil vrea sa iti arate ca s-a suparat ca sa nu mai faci asta momentan. Poate isi aminteste de unele dezamagiri din adolescenta ei, poate a profitat cineva de ea etc. Si nu vrea sa treci si tu prin asta. Este exagerata reactia ei, sa nu mai vorbeasca cu tine. Dar asta este modul ei de a-ti da o lectie probabil

| Dana1999 a răspuns:

Nu este normal ca la 16 ani sa faci asa ceva. Esti un copil. Mama ta are 40+
Cum crezi ca se uita ea acum la tine?

| Marius22222222222 a răspuns (pentru Dana1999):

Bravo

| Marius22222222222 a răspuns:

Ti se pare normal la 16 ani

| darrio2007 a răspuns:

E normal sa procedeze asa. Esti inca un copil. Pana la 18 ani esti sub tutela parintilor. Si vei fi copilul lor pana cand ei vor parasi aceasta lume. Daca ramai insarcinata la varsta ta ce ai sa faci? Tot maica-ta ti-l va creste. Ca tu nu esti in stare, decat sa faci sex. Parintii sunt primii care te vor ajuta, indiferent ce faci. Ăla care ti-a tras-o, pleacă si te lasă cu burta la gură. Scuze pentru limbaj dar nu ai minte deloc. Ca multe fete la varsta ta.

| Andreeush a răspuns:

Până o să faci 18 ani ești încă în grija părinților tăi, nu poți să faci ce vrei încă.

| Laur7010 a răspuns:

NU intentionez sa jignesc pe nimeni dar IMI E SCARBA DE MINTEA UNORA DE PROSI! Cine iti zice la ce varsta ai voie sa faci sex? Atat timp cat ai o minte responsabila. drept inainte. Iesiti din casa, adaptati-va vremurilor su dupa aveti dreptul de a vorbi!

| Adry05 a răspuns:

Măcar sper că ai măcar o educație sexuală de bază și n-ai făcut-o cu orice papițoi care s-ar arunca și de pe stâncă ca s-o facă cu cineva

| mdc98 a răspuns:

Tocmai, este corpul tau.