| Piper987 a întrebat:

Nu am avut decat un singur partener pana acum. Dupa despartire nu am mai intretinut relatii sexuale cu nici un baiat cu care am avut un « date ».
Nu stiu, mi-e groaza, nu stiu cum va fi. Ce sfaturi aveti sa imi dati?
Am impresia ca nu o sa fie ok, nu stiu ce trebuie sa fac sau cum… ma pierd pentru ca ma gandesc ca nu suntem toti la fel, nu ne place la toti aceleasi lucruri. Si uite asa ma simt terorizata un pic. Dar nu pot continua asa. Deci ce sfaturi aveti sau spuneti-mi experienta voastra

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Anon31241212 a răspuns:

In primul rand, o relatie nu se bazeaza doar pe sex si nici nu poate fi cladita doar pe lucrul asta. Important e sa intalnesti persoana potrivita pentru tine. In primul rand trebuie sa va placa felul de a fi a celuilalt. Persoana potrivita o sa aiba rabdare cu tine, nu o sa te preseze sa faci nimic din ceea ce vrei, iar daca incearca lucrul asta inseamna ca nu merita efortul. Pana a se ajunge la subiectul asta legat de intimitate sunt multe alte etape de facut pentru a va cunoaste. In primul rand, trebuie sa vezi daca poti avea incredere in el, daca te sprijina si are rabdare cu tine. Dupa discutati si aspectul asta, ce va satisface si ce va implineste pe fiecare. Nu te arunca sub nicio forma in relatii, nu iti pierde demnitatea si valorile (sau propriile viziuni despre placere), doar pentru a fi cu cineva, caci nu o sa se concretizeze in ceva serios. Da, fiecare suntem diferiti, iar asta inseamna ca pentru fiecare exista cineva potrivit. Ai sa vezi ca atunci cand vei intalni persoana potrivita si care sa te merite, nu vei avea aceste frici si nici indoieli. Ai incredere si in tine bineinteles. Mult succes si nu te lasa descumpanita, pana la urma sunt si persoane care sunt asexuale sau care au un libidou scazut. Nu iti fie frica!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte simplu pentru o femeie timidă și mai rușinoasă să facă sex fără nici un stres pentru ea.

| Nyarlathotep a răspuns:

Trebuie sa intelegi 2 lucruri: nu esti obligata sa faci sex cu nimeni cu care nu vrei si daca nu te simti comfortabila facand asta.
In aceeasi maniera nici baietii cu care iesi in oras sau cu care incerci sa intemeiezi o relatie nu sunt obligati sa continue cu tine daca nu exista "SI" relatii sexuale.

| Anon31241212 a răspuns (pentru Anon31241212):

Din ceea ce nu vrei*

| Daz01 a răspuns:

Singurul sfat pe care ți-l pot da este să nu te grăbești. Când o să găsești băiatul potivit o să simți că vrei să faci sex cu el și sunt sigur că nu o să mai ai niciun fel de teamă. Succes.

| VoidEternal a răspuns:

Eu zic sa stai linistita. De obicei presiunea este pe barbati, nu pe femei.

Si oricum, in principiu sexul ar trebui sa urmeze dupa ce esti in largul tau cu persoana respectiva. Adica dupa ce ajungi sa cunosti acel om si stii ca exista o compatibilitate intre voi. Daca iti e frica de acea intimitate cu el, probabil ca in mod ideal ar trebui sa mai lasi sa treca ceva timp si sa va cunoasteti mai bine.

| RAY a răspuns:

Pai tu stii ce doresti, tu dai sens, scop vieti tale, poti avea aventuri ocazionale cu tipi de care esti atrasa sau vezi de o relatie serioasa, pentru sex nu trebuie sa fii intr o relatie, pentru a fii intr o relatie nu esti obligata sa faci sex

| ania a răspuns:

Ai fi mai fericita daca pe viitor ai urma planul Creatorului si ai face sex numai dupa casatorie.