| TylerD66 a întrebat:

Nu ma asteptam sa gasesc pe cineva aici, dispus sa iasa cu mine la abordat fete (adica interactionat intr-un mod civilizat si respectuos cu sexul opus)
Dar nici nu ma asteptam sa gasesc o mentalitate atat de contrara...

Sunt un barbat heterosexual, vreau sa fiu mai bun cu sexul opus. Presupun ca nu sunt singurul care doreste asta.

In opinia mea, singurul mod in care poti deveni mai bun este daca interactionezi mai mult cu sexul opus. Nu exista alt mod. Poti sa citesti toate cartile pamantului, daca nu iesi din casa nu ai facut absolut nimic.

Singurul loc in care gasesti oameni sa interactionezi este in lumea reala. Concluzia este ca, daca vrei sa devii mai bun, trebuie sa iesi si sa interactionezi cu femei in lumea reala: asta inseamna, pe strada, la baruri, in cluburi l, la biblioteca, etc

Personal nu vad alta solutie.
Unde gresesc? Cu ce gresesc? Ma face acest mod de gandire perfect normal si rezonabil un ciudat? laughing
A devenit in 2024 atat de ciudat ca un barbat sa initieze o conversatie cu o femeie?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu a devenit nimic ciudat ca un barbat sa initieze o conversatie cu o femeie... dar nu asa pe strada cum vrei tu. Atunci da, devii un ciudat.

| TylerD66 explică (pentru suntserios):

Dar unde? Unde poti initia o conversatie cu o femeie?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru TylerD66):

Undeva unde ai un context sa vorbesti cu ea...
la un curs, la scoala, la facultate, la locul de munca, la club, la un eveniment, la teatru etc etc etc

| TylerD66 explică (pentru suntserios):

Am terminat facultatea.
La locul de munca pare cea mai proasta idee pe care am auzit-o vreodata. Acolo chiar ai ceva de pierdut. Pe strada, daca tipa crede ca esti un ciudat, mergi mai departe si nu va conta niciodata.
La munca, daca tipa crede ca esti un ciudat (si probabil o sa creada ca esti un ciudat, mai ales daca nu ai multa experienta si nu stii cum sa fii subtil), ai sa fii fortat sa te intalnesti cu ea zi de zi. Iti dai seama cat de stanjenitor poate fi? Daca tipa te mai spune si la ceilalti colegi, si dupa te considera si ei un ciudat? Ce faci, iti schimbi locul de munca dintr-o prostie? Unde mai pui ca tipa ar putea face o reclamatie la conducere, ca ai facut-o sa se simta inconfortabil. Si atunci mai poti fi si dat afara.

Eu spun ca nu ai nimic de pierdut daca o tipa de pe strada, cu care oricum nu ai fi intrat in contact vreodata, te crede un ciudat. Urmatoarea s-ar putea sa nu te mai creada un ciudat.

Tu spui sa iti risti locul de munca pentru o femeie. Smart.

In plus, poate nu ai fete la locul de munca. Eu, spre exemplu, nu am. Doar barbati sunt aici.

La club, la un eveniment, teatru, sunt toate locuri bune. Prin "strada" ma refeream si la astea.
Desigur, daca devii bun poti sa ajungi sa abordezi si intr-un supermarket si nu va crede nimeni ca esti un ciudat.
Lumea crede ca esto un ciudat pentru ca nu stii ce faci.
Vezi un tip bun la actiune, nici nu iti dai seama ca abordeaza.

| TylerD66 explică (pentru suntserios):

Contextul clar conteaza. Probabil ar fi ciudat sa abordezi la o inmormantare oricat de bun ai fi.
Dar contextul e mult mai permisibil decat crezi tu.

Iar faptul ca pare ciudat, nu tine atat de mult de context cat de modul in care tipul respectiv o face sa para.
Daca nu stii ce faci poti parea un ciudat si daca abordezi in club si daca abordezi la teatru sau la un eveniment.

Cobteaza ce faci mai mult decat unde o faci.
Si nu prea ai cum sa eviti in a parea un ciudat, daca nu ai experienta.
E ca mersul pe bicicleta. Primele incercari: AI SA CAZI!
Daca nu vrei sa cazi niciodata nu ai sa inveti sa mergi pe bicicleta niciodata. Daca nu vrei sa pari un ciudat nu ai sa abordezi vreodata. E simplu.

| VoidEternal a răspuns:

Tu: "Sunt un barbat heterosexual, vreau sa fiu mai bun cu sexul opus."
Tot tu: "Ce tehnici de manipulare cunoasteti pentru a dace o femeie sa daca cum spui tu?"

Asta inseamna sa fii mai bun? Sa cunosti tehnici de manipulare?