| SimonaAdina a întrebat:

Nu stiu ce sa fac va rog mult de tot sa ma ajutati cu un sfat.Parintii mei nu sunt de acord cu baiatul pe care il iubesc si intr-o zi trebuia sa ma intalnesc cu el dar nu am putut sa merg din cauza parintilor, apoi m-a sunat o verisoara de-a mea si m-a rugat sa merg pana la ea ca avea o problema.Am mers si m-a sunat el si s-a suparat pe mine a zis ca la ea pot sa merg dar cu el nu ma pot intalni.Intr-o zi am iesit afara si l-am sunat sa vina si el, eram cu fosta lui iubita, si mi-a zis acea fata ca atunci cand noi doi am fost certati el i-a trimis un sms cum ca s-a desp de mine si vrea sa se impace cu ea. Fata nu il mai iubeste si la refuzat.Seara el m-a sunat si ia-m zis despre acel sms care i la trimis fetei si mi-a zis ca i la trimis doar asa sa ma faca geloasa pentru ca eu ieseam foarte des si a crezut ca am pe altcineva.Acum am vb cu acea fata pe messenger si mi-a zis ca a vb cu el, iar el i-a zis ca dc a trebuit sa imi spuna si ca l-am intrebat eu daca mai tine la ea si el a zis ca da.Categoric a mintit deoarece daca imi spunea mie ca mai tine la ea eu nu mai eram cu el, si acum trebuie sa ma sune si nu stiu ce sa-i spun, as vrea sa ma despart de el dar nu stiu daca este o idee buna.Eu il iubesc foarte mult si mi-ar fi foarte greu sa-l uit. Dar simt ca el nu ma iubeste, mi-a dovedit de multe ori ca tine la mine dar in ultimul timp am impresia ca tot timpul ma minte. Voi ce ia-ti fi spus? TRebuie sa ma sune din clipa in clipa si nu stiu ce sa ii spun va rog mult de tot dati-mi un sfat URGENT!
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| anemona112 a răspuns:

Am trecut printr-o experienta identica, absolut identica. Uite, eu nu vreau sa-ti dau sfaturi, nu vreau sa iti spun ceva gresit dar iti pot spune ce mi s-a intamplat mie. La fel eram cu un baiat, iar parinti mei nu erau de acord cu el, prietena mea fusese iubita lui, iar cand ne certam el tot timpul o suna pe ea etc, aproape tot ce i spus si tu. Dupa un timp m`am saturat sa se intample asa, si eu tineam f mult la el, l-am iubit! Dar am luat decizia sa ne despartim, si am facut in asa fel incat sa nu ne mai putem auzi, sa nu ne mai vedem. Recunosc ca am suferit destul de mult dar dupa putin timp am gasit un baiat care mi-a fost aproape mi-a fost cel mai bun prieten, m-a ajutat sa trec peste toate iar acum el imi este iubit de 1 an jumate happy (iar parintii mei sunt de acord cu relatia noastra, la fel si parintii lui)

12 răspunsuri:
| KitTY_2644 a răspuns:

De multe ori asa se intimpla.asa am patit si eu.el flirta cu una din prietenele mele. eu cred ca ar fi bine sa-l uiti. caci el te va face sa suferi si mai mult.

| ContCuIntrebariCiudate a răspuns:

Iti dau sfat dar imi dai fundita? Zii ca ai aflat ca te minte si fal tu gelos pe el pana cand el va vrea sa nu-l parasesti niciodata.Mai ca e cel mai dragutzzz... baiat sa zici, si ca el daca te inseala si te minte tu o sa faci ceva cu pr lui.S-au nu totmaii asa. Dc nu ii sp ca fara el viata ta e jale, iar el te va iubi mai tare. Si intr-o zi ii minti pe parinti ca te duci la prieten\a ta\u si te duci la el.Si va faceti de cap.Prin baie, prin camera si incepeti sa va jujuliti cum putetibig grin. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| RDMaiu a răspuns:

De ce nu sunt de acord parintii, au motive? Poate de aia il "iubesti" pentru ca ti l-au interzis? Vorbeste cu el si spune-i motivele tare de ingrijorare. Daca simti ca te minte si l-ai si prins, de ce iti mai pierzi nervii cu el, treci mai departe. Numai bine

| StaceyG a răspuns:

Nu stiu ce sa zic.fai si tu faza insa cu un coleg cu care te intelegi foarte bine si care vrea sa te ajute.si atunci va vedea si el cum este sa fii ranit...Eu cred ca cea mai buna solutie este sa mai astepti inca cateva saptamani aproximativ 2 nu mai mult si daca se comporta tot asa eu cred ca nu mai are rost sa fiti impreuna, doar ca sa te minta si sa suferi tu mai mul, acum asta depinde numai de tine.ascultati inima si totul va fi bine.te pup BAFTA!

| Lucian_5228 a răspuns:

Parerea mea ar fi sa t desparti...umbla pe prea multe fronturi...si stii cum se spune> cine alearga dupa doi iepuri, nu se alege cu niciunul.BAFTA cu urmatorul prieten!

| cOnTexT a răspuns:

Esti tanara, traiesteti viata, lasa sfaturile lu copii astia de 13 ani care stau in casa si dau sfaturi laughing oh go on

| Lucian_5228 a răspuns:

Serios? si cum ii propui sa isi traiasca viata? ramanand in continuare cu el, chiar daca el o inseala? felicitari... :BD

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

In primul rand am sa-ti arat cateva greseli de ortografie facute si apoi sa-ti dau si un sfat. Asa cum ne ceri un sfat sufletesc si te vom ajuta,tot asa trebuie sa iei in seama si acest sfat al nostru de a scrie corect gramatical. Sincer,cu greu am inteles povestea ta,explicata atat de incalcit. Asadar,fara sa te superi,am sa-ti scriu corect intrebarea ta,dupa care iti voi raspunde.

"Nu stiu ce sa fac, va rog mult de tot, sa ma ajutati cu un sfat.Parintii mei nu-l plac pe prietenul meu,pe care il iubesc. Intr-o zi trebuia sa ma intalnesc cu el, dar din cauza reticentei parintilor, nu am putut.In aceeasi zi m-a sunat o verisoara, care m-a rugat sa vin pana la ea ca avea o problema.Am acceptat. Fiind acolo m-a sunat si prietenul meu. S-a suparat ca acolo pot merge,dar cu el nu ma pot intalni.
Intr-o zi am iesit afara si m-am intalnit cu fosta lui iubita, care mi-a spus ca in perioada cand noi am fost certati, el i-a trimis un sms prin care-i spunea ca ne-am despartit si ar dori sa se impace cu ea.
Aceasta fata nu-l mai iubeste si l-a refuzat.Seara l-am sunat si i-am spus despre acest sms. Mi-a spus ca vroia sa ma faca geloasa pentru ca avea impresia ca aveam pe altcineva (plecam des de acasa).
Vorbind pe messenger cu fosta lui iubita am aflat ca eu l-as fi intrebat daca mai tine la ea si el ar fi afirmat. Eu nu l-am intrebat asa ceva. Categoric a mintit. Daca mi-ar fi spus asa ceva,renuntam la el. Trebuie sa ma sune acum si nu stiu ce sa-i spun. As vrea sa ma despart de el,dar nu stiu daca este o idee buna. Il iubesc foarte mult si mi-ar fi foarte greu sa-l uit. Dar simt ca el nu ma mai iubeste,cu toate ca mi-a dovedit de multe ori ca tine la mine. Am impresia ca in ultimul timp ma minte. Voi ce i-ati spune? Trebuie sa ma sune dintr-o clipa in alta si nu stiu ca sa-i spun. Va rog mult,dati-mi un sfat urgent! Va multumesc.

Raspuns:
Cred ca ai intuit bine ca acest baiat este neserios. Atata timp cat nu are sentimente sincere fata de tine,inseamna ca nu te iubeste,iar jocul acesta necinstit cu sms-urile si minciunile,ne duc cu gandul ca el vrea cu totul altceva,nu o relatie de durata si bazata pe sinceritate si iubire. Faptul ca ti-a aratat de cateva ori ca "tine" la tine, nu inseamna iubire. Poate ca altul era planul lui, dar tu i l-ai dat peste cap.
Fii atenta si nu te lasa dusa de val. Baietii sunt niste vanatori care cauta caprioare sensibile...pe care le pot vana usor.
Parerea mea este sa-l lasi in plata Domnului, sa-ti vezi de problemele tale, si sa fii sigura ca ai sa gasesti un baiat bun care sa te merite.

| y7y7y7 a răspuns:

E clar ca te minte cine minte o data o va face si a doau oara si a treia si tot asa...deci nu are rost sa stai cu o persoana care joaca pe 2 fronturi.nu vrea ceva serios cu tine ca daca ar vrea nu ar mai fi vorbit cu fosta iubita.happydaca te iubea se gandea ca e posibil sa afli si o sa va certati sau ca o sa te superi tu dar cum lui nu ii pasa nu s-a gandit.happy

| Beniamin11 a răspuns:

Simona! Esti intr-o situatie dificila la fel ca mine...El ti-a spus ca te mai iubeste?

| Beniamin11 a răspuns:

As vrea sa va impartasesc si eu experienta prin care trec acum.De 1 an si 4 luni sunt intr-o relatie super.De la inceput ca orice om normal am vrut ca si parintii mei sa stie cu ce fata umblu si parintii ei de asemenea.Inca de la inceput parintii ei nu au fost de acord cu mine deoarece ea este mia mare decat mine cu 3 ani si eu fiind mai mic nu le-a convenit.Toate bune si frumoase si a trecut un an in care ne-am mai si certat dar au predominat momentele frumoase intre noi.In asta un an am mers de multe ori la ea acasa si am facut dragoste cand ai ei erau plecati si acum nu sunt de acord cu ce am facut vroiau sa o pastrez intacta pana la casatorie sa nu ma ating de ea.Dar ea nu mai este virgina de foarte mult timp.Cu relatia anterioara au fost de acord parintii ei cu toate ca si in relatia anterioara au existat momente conjugale intre ei.Acum sunt foarte confuz. Tatal ei mi-a zis ca daca ma mai apropii de fiica lui o sa imi rupa picioarele.Am facut-o de atunci de multe ori m-am vazut cu ea pentru ca am urmarit-o si asa am reusit macar sa o vad dar nu m-am atins deloc de ea.Ea mi-a zis ca ma iubeste dar nu face nimic in sensul asta ca cica ai ei ii plateste facultatea si nu vrea sa dea cu piciorul in aceasta ocazie.Ce ziceti cum sa procedez? O iubesc enorm de mult nu vreau sa ma despart de ea si ea ma iubeste la fel de mult...Rabdarea la mine nu este punctul forte...Help me!

| SimonaAdina explică (pentru Beniamin11):

Parerea mea este ca ar trebui sa fi putin mai atent la relatia voastra si sa vezi daca ea te iubeste cu adevarat...Eu am doar 17 ani si nici parintii mei nu sunt de acord cu relatia noastra dar eu nu am tacut niciodata in fata lor atunci cand vorbeau de el intodeauna ii luam apararea si le spuneam ca orce mi-ar face nu o sa renunt la el niciodata. Ceea ce ti-a spus ea este de fapt un pretext, gandeste-te crezi ca parintii ei nu o sa-i mai plateasca facultatea daca o sa aiba o relatie cu tine? Eu nu prea cred, eu cred ca asta a fost doar un pretext. Daca te iubeste cu adevarat o sa le spuna parintilor ca niciodata nu o sa renunte la tine.Iar motivul pentru care parintii ei nu sunt de acord cu tine nu cred ca este de fapt acela pe care ti lau spus, deoarece daca ea a mai avut relatii conjugale si cu alt barbat iar ei stiau acest lucru nu poate sa iti reproseze tie ca ar trebui sa fie intacta pana cand o sa fiti sot si sotie.Ar trebui sa stai de vorba cu ea sa o intrebi ce are de gand si apoi sa vorbestei cu parintii ei sa ii intrebi care este adevaratul motiv pentru care nu vor sa fiti impreuna. Sper ca te-am ajutat.Succes!