| împreunăfacembine a întrebat:

O întrebare poate stupida, dar chestia e serioasa.

Dacă am fimoza pot sa fac dragoste cu iubita mea? Urmează să merg la medic săptămâna viitoare, dar pana atunci as vrea sa știu răspunsul la aceasta întrebare. Sunt riscuri sa întrețin acte sexuale facă am fimoza? Ma afectează pe mine sau și pe partenera mea? Va rog sa îmi explicați.

Răspuns Câştigător
| NotNamed a răspuns:

In niciun caz NU. Gandeste.te in primul rand ca un sex normal se face cu penisul decalotat din mai multe motive dar motivul principal este acela ca receptorii care iti dau senzatia ca te aflii in rai se afla pe capul decalotat, pe acea piele sensibila, iar prin urmare întrețind un act sexual fara decalotare te.ar face sa nu simti mai nimic. O alta problema ar fi presiunea exercitata asupra penisului in timpul penetrării care ar aduce la dureri foarte mari pentru ca presiunea ar forta penisul sa se decaloteze si daca ai putin ghinion poate sa se crape sau rupe pielea ceea ce n.ar fi tocmai OK. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu iubita ta despre aceasta problema si du-te neapărat la un medic urolog pentru a stabili gradul fimozei si daca necesita operatie sau un simplu tratament bazat pe unguent + exerciții zilnice de decalotare.

5 răspunsuri:
| împreunăfacembine explică (pentru NotNamed):

Aș putea merge la urolog fără bilet de la medicul de familie? Stau la țară și mereu la noi râd unii de alții

| NotNamed a răspuns (pentru împreunăfacembine):

Pentru a fi consultat intr.un spital/clinica ce detine contract cu casa de asigurari, ai nevoie de bilet de trimitere de la medicul de familie. Pana la urma este o problemă medicala care trebuie tratata cat mai rapid, deci nu e mai e vorba de imaginea ta in societate. Faptul ca s.ar putea afla nu vad din ce sursa ar putea scapa informatia, doar nu medicul dupa program se duce la o bere si povestește ce pacienti a mai consultat...

| împreunăfacembine explică (pentru NotNamed):

Și medicul de familie doar îmi face biletul sau trebuie sa faca și o consultație?

| NotNamed a răspuns (pentru împreunăfacembine):

Poate sa iti dea trimitere si fara sa se ridice de pe scaun sau nici macar sa nu.si ia ochii din pc.

| Emilian65 a răspuns:

Actul sexual te deranjeaza atat pe tine cat si pe iubita ta. Deci consulta un medic urolog care iti va spune ce trebuie sa faci in continuare.