| DiazAndreea a întrebat:

Oare cum as putea sa reactionez cand aflu ca nu va fi bine, cand speram ca tot raul s-a dus si o sa fie mai bine m-am inselat. Cum poti reactiona cand afli ca iubitul tau...inca mai este bolnav si ca va mai trece prin chinurile unui tratament cu citostatice inca odata? mi se rupe inima...as vrea sa am pe cineva care sa imi dea forta sa pot continua dar nu am pe nimeni. singura raza de soare pe care o vad e atunci cand zambeste.
Stiti vreun medic bun va rog? sunt disperata si de asta am pus intrebarea unde nu ar trebui si imi cer scuze celor care ma vor critica

12 răspunsuri:
| SunnyDay88 a răspuns:

In cazurile astea cea mai mare parte depinde de organismul pacientului si mai putin de doctor.
nestiind de unde esti nu prea te pot ajuta.

| DiazAndreea explică (pentru SunnyDay88):

Din Vaslui...mersi pentru raspuns

| KaterinaРомановский a răspuns:

Ți-o recomand pe D-na Dr.Grecea Daniela de la Institutul Oncologic din Cluj.
Multă sănătate și putere!

| Anaad a răspuns:

Adevarul e ca...situatia extrem de dura nu iti permite sa alegi cum sa reactionezi. TREBUIE sa fi puternica, increzatoare in divinitate dar mai ales sa nu iti pierzi cumpatul. E un drum lung si greu...dar el conteaza pe tine. Si dupa cum ai spus tu, cand vei vedea cat bine ii face prezenta si atitudinea ta-asta iti va da putere sa mergi mai departe. Multa sanatate si bafta.

| DiazAndreea explică (pentru KaterinaРомановский):

Multumesc mult! Incerc sa fiu tare...o sa incerc

| DiazAndreea explică (pentru Anaad):

Cred in cel de sus dar nu sunt o foarte mare credincioasa adica sa merg mereu la BISERICA, ma rog si cred ca asta e cel mai important, vineri o sa ma duc la o Manastire ca mi-a recomandat cineva dar mi-e frica sa nu am primeasca deorece niciodata nu m-am spovedit, impartasit, nu a avut cine sa ma indrume. Multumesc pentru cuvinte. multa sanatate

| lauraroxi a răspuns:

Poti sa te spovedesti cher daca nu ai m-ai facut-o! Multa sanatate si fericire!
Ai incredere in Dumnezeu, roaga-te si fi puternica! Sper ca Dumnezeu sa va ajute!

| grab a răspuns:

Zi-ti in fiecare dimineata cand te trezesti: Nu cedam indiferent ce va fi!
El trebuie sa respecte tratamentul iar tu trebuie sa ii oferi sprijin moral 101% prin buna dispozitie, multa conversatie, vesti bune despre tine/ceva al vostru.
Treaba cu manastirea e cu du-te, vino s-ar putea sa te duci degeaba caci deocamdata solutia e in mana medicinei. Un calugar poate sa iti mai ridice tie putin moralul si sa iti recomande niste acatiste fara canoane ca nu vrei spovedanie si impartasanie acum.

Ca sa simti ca faci ceva, incearca sa supui situatia prietenului tau unor alte forumuri de specialitate din strainatate ce la alte clinici recomandate de cei care au trecut (si au scapat) din chestii similare.

Succes!
Daca vrei raspuns mai punctual sunt aici!

| Edeline a răspuns:

Situatia este foarte delicata..nu stiu cum sa te ajut.dar daca as putea as face-o crede-mawinking esti o fata extraordinara pentru ca gandesti asa! fi tare!

| DiazAndreea explică (pentru grab):

Eu ma gandesc la el, ca mai trecut inca o data prin tratamentul acesta.e foarte greu si ca inca nu poate merge, nici nu stiu de unde are atata putere si speranta ca se va face bine. eu am incredere in el ca va i bine, ca va rezista si am gasit un medic la Iasi care se implica mult in cazul lui, nea recomandat acest tratament de citostatice apoi o operatie, la fel ca prima oara. As vrea sa am posibilitatea sa mergem mai departe, in alta tara la o clinica speciala dar nu avem cu ce. Este greu, nu stiu de unde sa cer ajutor sau sfaturi...nu pot decat sa spun ca nu e corect, eu am 2O DE ANI, EL 23 sad

| grab a răspuns (pentru DiazAndreea):

Atunci legati-va de doctorul asta si ascultati-l ca pe un tata.
Va doresc mult noroc si sanatatea vine cu vointa si lupta!

Poate te mai destinzi putin, uite o melodie sensibila pentru tine/voi:

https://www.youtube.com/watch?v=-MqwO0J9-k0

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
incearca sa fii tare, stiu ca pare un cliseu, dar in astfel de situatii, ai nevoie de multa incredere/putere si credinta in cel de sus! rugaciunea la capataiul celui bolnav nu face rau nimanui, nu te lasa doborata si nici infranta si nu lasa sa se vada ca esti sfasaiata, roaga-te la bunul Dumnezeu sa iti dea putere sa ai grija celui pe care il iubesti si sa faca o minune. Dumnezeu sa va binecuvinteze si sa auzim de bine!
O zi frumoasa sa avetihappy