| ALM2000RO a întrebat:

Oare e greșit dacă nu doresc să nu mai am prieteni sau prietene care nu sunt dintre asexuali și aromantici?
Mă numesc Mircea, am 23 de ani și sunt din Cluj-Napoca, cei / cele care mi-au citit postările pe-aici știu povestea mea și știu că sunt asexual și aromantic.
Efectiv sunt în depresie de 2 ani și cred că una din principalele cauze este că nimeni nu mă înțelege. Sunt privit ca un ciudat de către toți. Nu mai am prieteni, nu mai am amici, m-am lăsat de facultate în anul 2, stau acasă întreținut de ai mei și sub aripa lor protectoare. Nici măcar părinții nu mă înțeleg deloc, deși sunt niște oameni foarte ok și îmi fac toate poftele, dar nu mă simt în largul meu să discut orice cu ei pentru că îmi dau seama că ar fi total împotriva mea, la fel ca ceilalți.
Deși sunt foarte leneș și nu mă văd făcând niciodată nimic (sunt și foarte stângaci, greoi și nu mă pricep oricum la nimic, am 0 stimă de sine și 0 voință), mi-a venit totuși ideea (mai nouă) de a încerca să ies din izolarea asta socială și fizică totală în care mă aflu de 2 ani în curând (în februarie 2022 am rupt-o cu societatea asta jegoasă, încuiată și rea). Mi-am propus să fac voluntariat (am avut o postare în acest sens), dar n-am fost în stare să mă apuc fiindu-mi mult prea lene să mă trezesc de dimineață (nici chiar să ies din casă nu m-am putut mobiliza - deși mi-ar fi plăcut să ajut pe niște oameni care chiar merită acest lucru; sau pe niște animale, pe care le prefer oricând și oricărui om și pe care nu le urăsc, cum urăsc oamenii).
Deci mi-a venit ideea să încerc să-mi reiau / refac viața socială, adică să-mi fac prieteni/amici noi, s-o iau de la 0...problema e că vreau să fac asta doar cu băieți și fete de care să știu sigur că sunt asexuali/asexuale și aromantici/aromantice. De fapt ar fi în regulă să fie (ca alternativă) doar băieți asexuali și heteroromantici (deci să nu existe riscul să se îndrăgostească de mine) și fete asexuale și homoromantice (tot ca să nu existe riscul de a se îndrăgosti de mine). Nu vreau să fiu pus în situația neplăcută de a răni persoanele respective neputând să le răspund înapoi sentimentelor lor. Bine, oricum nu are nimeni ce vedea la mine, sunt un nimeni, un 0 absolut / barat, deci riscurile tot n-ar exista, dar îmi trebuie certitudini de 100% și nu de 99% în acest sens.
Dar parcă nu mi-ar strica măcar o prietenie adevărată platonică, în care să fiu înțeles și în care să putem discuta pasiuni comune (îmi plac literatura, istoria, geografia, statistica, biliardul, jocurile de strategie - inclusiv șahul dar și jocuri strategice pe laptop-, călătoritul și altele - chiar dacă nu le mai fac chiar pe toate - etc...). Plus că am putea ieși ca prieteni la sală, să încerc să slăbesc într-un ritm mult mai accelerat decât o fac în prezent.
Nu simt ură pentru cei / cele (marea majoritate) care nu sunt asexuali / asexuale, deci nu mă pot numi antisexual (există acest curent, cum există și curentul antinatalist), tocmai pentru că nu am nimic cu ce fac ceilalți, dar nici nu mai pot fi amic cu astfel de oameni, fiindcă m-ar judeca, m-ar critica, m-ar bârfi și m-aș simți iar marginalizat, neînțeles și chiar exclus din anumite grupuri / cercuri și discuții din cauză că sunt diferit și ultra-minoritar - și aș lua-o de la capăt cu depresia și m-aș retrezi în abisul în care mă simt acum psihic, psihologic și mental.
M-am hotărât să scriu un mesaj comunității ACCEPT, citind pe site-ul lor că au în comunitate și asexuali. Însă mi-e frică că nu voi găsi și aromantici (sau băieți heteroromantici și fete homoromantice ca alternativă, după cum v-am zis) în comunitate, chiar dacă stau în ditamai Clujul. Nu am problemă cu etniile sau naționalitățile, căci dacă îndeplinesc condițiile orientării sexuale și romantice cerute, m-aș putea împrieteni și cu evrei / evreice, chinezi, chinezoaice, arabi / arăboaice, negrii / negrese, ruși / rusoaice și cu orice fel de student sau studentă de aici din oraș. Ba chiar ar fi frumos să fie așa, ca să aud cât mai multe despre țările lor, să aflu mai multe despre alte culturi, religii, obiceiuri etc.
Ce credeți că ar trebui să fac? Mă sfătuiți să scriu direct ONG-ului ACCEPT și să fiu direct, adică să întreb dacă au și aromantici (sau oameni din alternativele enumerate mai sus) în comunitatea din oraș?
Aștept și alte sfaturi. Cei / cele care mă luați la mișto și râdeți de mine primiți direct block și raportare. Însă accept critica constructivă.
Mulțumesc.
happy

Răspuns Câştigător
| Ina0310 a răspuns:

Eu sunt in asentiment cu tine. SI intr o perioada in care nu imi doresc ca oamenii sa se apropie de mine mult prea mult, sa se indragosteasca sau sa ma indragostesc de cineva. Pe scurt, inteleg exact faptul ca ti ar prinde bine sa vorbesti cu cineva deschis, despre orice fara sa existe riscul ca unul din voi sa se apropie prea mult. Si eu am asteptari de genul, pur si simplu sa socializez, sa ma simt bine si sa nu am presiune si stres pe umeri sa zic asa. Cat despre Cluj, degeaba e mare cum zici tu, ca e plin de fel si fel de personalitati si tu ai nevoie de cineva cu care sa rezonezi. Si daca ai gasi pe cineva in sensul asta, cu siguranța o sa apara si schimbarile. Am observat ca esti putin dur cu tine si probabil si asta iti alimentează starea. Si eu sunt din Cluj, daca te pot ajuta cu ceva, sau doar sa vorbesti, m as bucura. Eu sunt genul care mereu ma inteleg mai bine cu persoanele mai mature si sunt si o buna ascultatoare in caz ca ai nevoie sa te descarci sau sa discuti pur si simplu cu cineva impartial si care cu siguranța nu te-ar judeca. Inteleg si faptul ca ai renunțat la prieteni, am trecut si eu prin faza asta si pentru mine a fost cea mai buna decizie. Erau anumite diferente care mie personal nu imi aduceau nimic bun. SI a fost mult mai bine sa ma indepartez. Am tinut aproape doar persoanele cu care chiar as putea discuta, nu si persoanele de implutura. Nu e nimic gresit in a fii selectiv. Ai nevoie de persoane care sa rezoneze cu tine si sa iti fie motivatie pentru a face anumite activitati sau macar sa ti se para mai interesante. Daca vrei sa discuti, poti sa mi scrii in privat, poate iti pot fii de folos.

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu te intelege lumea ca nu stie ce si cum cum e cu psihismul uman, ca daca ar cunoaste ar intelege repede.
Ai niste probleme, ai probabil o depresie, anxietate care te face asa, ca altfel nu parea ai avea cum sa ajungi asa.
Sau ai altceva.

Nu e gresit ce vrei tu, daca nu iti face rau, e foarte okey.
Ciudat e un termen popular, se zice esti diferit in sens negativ fata de ceilalti.
Nu e nici o problema in tot ce faci sau nu faci, doar sa-ti fie tie bine, dar mai bine ai afla care e cauza ca sa o rezolvi, ca sa iti iei viata inapoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel puțin eu te văd că fiind un băiat foarte educat, după felul în care mi-ai răspuns la întrebări, nici de cum un ciudat.de asemenea ești un băiat foarte citit. Alt lucru pe care îl apreciez la tine este faptul că nu-ți pasă de părerea lumii.
Aș fi vrut să fiu mai mult ca tine.

| vlllaaddd a răspuns:

Bro, tu nu esti ala de m-ai mintit ca esti fata si esti din Craiova? urat, urat sad

cat despre intrebarea ta

Incearca sa citesti Biblia si sa mergi la Biserica si sa crezi in Dumnezeu frate, sa-i multumesti pentru toate binecuvantarile pe care ti le da zi de zi

si cat despre lene, ce o sa faci cu lenea frate? lenea te trage in jos si e un pacat mare.

Angajeaza-te si tu undeva unde ti-ar plăcea si crezi ca te-ai descurca, job-uri sunt doar sa vrei sa faci ceva.

O sa cunoști multi oameni minunați, si du-te si la sala frate, o sa iti creasca increderea si motivatia in tine si o sa vezi lumea cu alti ochi.

Ai incredere ca stie ce zice baiatuwinking

| ALM2000RO explică (pentru vlllaaddd):

Nu te-am mințit cu nimic, noi doi n-am mai vorbit deloc până acum, nici măcar nu cred că am interacționat până acum pe TPU. Ieri mi-ai dat cerere de prietenie și ți-am acceptat-o, nu știu dacă ți-am urmărit vreodată întrebările dar sigur nu am vorbit în privat, deci nu puteam să-ți spun că sunt fată din Craiova. Urmărește-mi postările, vei vedea că nu-s troll și că nu există neconcordanțe în ceea ce zic / între ceea ce postez.