| gigelfaf a întrebat:

Pot aparea simptomele de sarcina dupa 2 saptamani de la actul sexual? Tin sa mentionez ca actul sexual a avut loc pe 3, iar atunci pusesem prezervativul invers si l am patat de lichid preejaculator iar apoi l am pus pe partea bunaa. Tin sa mentionez ca era in prima zi dupa menstruatie(28 octombrie-2 noiembrie, vreau sa stiu daca se poate forma ceva, chiar sunt speriat)

2)De la sex oral neprotejat poate ramane?(intrebari stupide da vreau si eu sa stiu?

Este buna metoda calendarului pentru un ciclu mensteual de 28-30 zile?

Menstruatia trebuie sa i vina pe 25, ca sa fie la distanta de 28 de zile, daca intarzie cu 2 sau 3 zile,si ii vine,poate fi insarcinata? Astept un raspuns, va rog mult, puteti face si misto, dar chiar vreau sa stiu

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Simptomele de sarcina NU pot sa apara niciodata in primele 2 saptamani de dupa contactul sexual fiindca este IMPOSIBIL (pur si simplu). In cazul in care ciclu menstrual are in mod constant un acelasi numar de zile, se poate considera ca fiind REGULAT. In cazul unui astfel de ciclu menstrual de tip regulat, indiferent de lungimea acestuia ca numar de zile, metoda de protectie a ''coitului intrerupt'' poate fi folosita cu real succes. Atunci cand ciclul menstrual are periodicitatea constanta de 28-30 de zile, perioada fertila se situeaza intre a 10-a si a 17-a zi a ciclului numaratoarea fiind facuata incepand cu prima zi de menstruatie, care reprezinta de fapt prima zi a oricarui ciclu menstrual. Rezulta ca este imposibil sa se formeze o sarcina din moment ce sexul la care te-ai referit a fost intetinut in a 6-a zi a ciclului intr-o perioada total infertila. Nu exista absolut nicio posibilitate de a se forma o sarcina prin sex oral. Chiar si in cazul ciclurilor menstruale regulate si stabile perioade mai indelungate de timp, pot sa apara uneori mici dereglari de 1-3 zile in +/-, care nu trebuie sa provoace panica sau ingrijorare. Multa sanatate!

| Mihaimagnidicul28 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pai si daca se amesteca cu acestia, se poate forma o sarcina? Mai ales in ziua de dupa menstruatie