| anonim_4396 a întrebat:

PRO sau CONTRA masturbarii? Argumentați

Eu sunt CONTRA si ma chinui sa scap de acest obicei prostesc si nesanatos

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E foarte bine daca vrei sa scapi de acest viciu,care te consuma din interior,iti consuma energia, te face un dependent vlaguit si te izoleaza. Daca crezi ca masturbarea e buna pentru tine si te simti bine fa-o, fa-o in continuare.Dar daca crezi ca iti afecteaza viata sociala, odihna, obiceiurile prostesti si te face sa te simti rau trebuie sa te opresti.Desigur ca va fi greu, sexul este peste tot, imaginile sexuale si materialele pornografice.Trebuie sa te lasi treptat, dar daca poti deodata e foarte bine. Ceea ce vreau sa spun de fapt este ca ai 2 minti daca pot spune asa:Una spune sa o faci ca te vei simti bine, iar alta spune sa nu o faci ca te vei simti prost si vei regreta dupa ce o faci.Si singura modalitate este sa nu actionezi asupra gandului care nu il vrei sa il faci, si sa il transformi intr-o actiune. Daca ai putea ti-as sugera sa te lasi si de filmele porno daca le vizionezi.Sunt toate facaturi, fac femeile sa para jegoase si ca obiectiv sexual.In realitate nu e asa.Filmele porno promoveaza agresivitatea si nu dragostea. Oare merita sa faci asta doar pentru cateva secunde de placere si apoi sa regreti pentru mai mult timp si sa iti pui intrebarea:"De ce am facut asta? Chiar era necesar? Acum regret''.Iti trimit un canal pe You Tube cu un baiat care explica foarte multe despre acest gen de activitate si cum sa te lasi de ea, sper ca stii engleza, se numeste Sacred Sexuality Project.Invata oamenii cum sa se lase de filme porno si masturbare.https://www.youtube.com/user/SacredSexualityVlog/videos
Sper sa inveti ceva de aici si sa reusesti sa te lasi de acest viciu, daca nu in totalitate macar partial.Iti doresc succes!

26 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Zacase a răspuns:

Nesanatos? Mai intereseaza-te, daca nu o faci in exces e chiar benefic, micsoreaza drastic riscul cancerului la prostata.

Răspuns utilizator avertizat
| Zacase a răspuns (pentru Alexander97):

Tu esti genul ala de persoana care nu crede decat ce vrea el, asa-i? Ai dreptul sa crezi ce vrei, dar cat timp nu esti in domeniul respectiv, si nu iti poti face afirmatiile pe o baza solida, mai bine iti ti parerile de genul pentru tine. Pentru asta e internetul, pentru informare...

| Leatherleader a răspuns:

Contra, desigur. Cu ambiție vei putea scăpa.

Răspuns utilizator avertizat
| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Masturbarea este un mod de a-ti cunoaste corpul, limitele, etc. Nu este ceva rau, este ceva normal, desi nu este asaa frumos, e normal. Daca vrei sa nu mai faci asa canalizeaza-ti mintea spre asta. Se poate. Bafta! happy

Răspuns utilizator avertizat
| TheCuriousMonkey a răspuns:

Pro - O labă la vremea ei face cât șapte femei.

| DeathIncarnate a răspuns:

#puterearugaciunii ACTIVATE

| KamaSutra a răspuns:

Contra

Răspuns utilizator avertizat
| KamaSutra a răspuns (pentru remus1007):

Yep!

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Neutru, masturbarea nu dauneaza sanatati, dar nu trebuie sa inlocuieasca o relatie reala, poate crea depenenta, este sanatoasa sanatati fizice si mentale, creste pofta sexuala, este buna pentru descoperirea corpului, dar repet totul in limita normalitati

| peperonies a răspuns:

Pro. 100% pro.

| TheImpaler a răspuns:

Observ cu stupoare ca sunt destui contra! adica voi nu paliti melcu-n cap? hai frate ca mai suntem p-aici si unii care nu ne-am nascut ieri. n-o sa mai ai viata sociala...te simti rau cateva zile dupa o laba...(se face finut cu mana, nu dai ca descreieratu' cu bata de baseball in ea, ca normal ca o sa te simti rau!)..sa mor daca inteleg cat o sa ne mai mintiti. toti o facem si la toti ne place. si nimeni n-a murit de la ea.

| meinyiddishekop a răspuns:

Daca Dumnezeu ti-a dat mana si stremeleag si scuipat, de ce, te-ntreb, nu ai lustrui matelotul?
De ce n-ai mangaia mangusta?
De ce n-ai unge vioara?
De ce n-ai cultiva samanta?
De ce n-ai intari soseta?
De ce n-ai palpa glanda?
De ce n-ai dresa dragonul?
De ce n-ai civiliza barbarul?

| veryhonest a răspuns:

Asta e ca si cum ai incerca sa scapi de nevoia de a manca. Bafta.