| ImNotPerfect004 a întrebat:

Puteti sa-mi raspundeti sinceri la intrebarea asta? Deci problema este ca eu am ajuns sa ma masturbez incontinuu si sa nu aud ca e un pacat ca doar si voi o faceti, dar la mine problema e alfel, poate ca voi o faceti ca asa e normal, dar eu am ajuns sa ma masturbez din cauza tristetii si a plitiselii, adica de fiecare data cand ma uit la o persoana ca face sex ca e un film sau o poza GIF ma apuca tristetea si din cauza asta doar daca ma masturbez ma face sa ma simt mai fericit. Dar dupa ce o fac ma apuca iar tristetea plus ca eu sunt o persoana trista si in depresie. Eu nu am avut niciodata o iubita chiar daca am 20 de ani, eu ca sa scap de chestia asta trebuie sa nu ma plictisesc ca daca ma plictisesc ma apuca tristetea si din cauza asta trebuie sa ma masturbez ca sa ma simt mai fericit dar din cauza ca trebuie sa stau izolat in casa din cauza pandemiei de COVID-19 asta ma baga si mai tare in plictiseala. Sincer sa fiu eu nu am avut parte de sanatate emotionala niciodata de la nimeni, pe ai mei nu ii intereseaza daca am probleme, vreau sa va spun ca corpul meu sufera si nu am cum sa scap din asta, daca nu e cineva care sa ma inteleaga si sa ma ajute, ca de exemplu o fata, sa zic asa pe intelesul tuturor

8 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Toata lumea trece prin fazele astea.

| ImNotPerfect004 explică (pentru Frank51):

Eu am vrut sa zic ca problema asta o am de la varsta de 15 ani, sad de dinaintea epidemiei de COVID-19

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai pe nimeni la varsta ta, e grav. Lasa-te de labă ca nu e bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ImNotPerfect004):

Nu este nimic. Ai toată viața înainte. Du-te la psiholog. Sigur o să te ajute să scapi. Mie mi-a folosit. Stai liniștit, mai este timp.

| Frank51 a răspuns (pentru ImNotPerfect004):

Toti avem momente cand abuzam de ceva, fie alcool, sex, iubire, in viata o sa suferi inevitabil, doar gandul ca intr-o zi totul se termina te poate dobori(asta pentru persoanele prea sensibile care din orice chestie dramatizeaza), asa ca nu ai decat sa fi optimist si pozitiv si sa treci la treaba, timpul nu asteapta pe nimeni, tu trebuie sa iei deciziile.

| Violleta2022 a răspuns:

Aici nu-i vorba de "pacat" ci de faptul ca a devenit o obsesie care te va afecta enorm pe viitor, fiindca masturbarea excesiva duce la un moment dat, la grave probleme psihice si la imposibilitatea sa mai poti avea sex normal, cu o fata.
Sa nu ami spun ca, risti sa lesini sau chiar sa ori, de la masturbare excesiva.

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Alexandru_Darius_1996 a răspuns:

Deci, fara deci.
E clar ca problema e mai mult emotionala, poti scapa de asta prin mai multe moduri
Incerci sa te valorifici pe tine ca sa nu ti mai pese daca esti cu cineva sau nu sau incerci sa ti faci gagica pe internet, alta metoda nu gasesc in aceste momente