| roxanik123 a întrebat:

Salll TPU. am 12 ani si vreau sa stiu cand ar trebui sa imi vina menstruatia? une-i pr de-a mea i-a venit si are 11 ani ...rasp urgent. multumesc

5 răspunsuri:
| adryana_6040 a răspuns:

Apare de regula intre 11 si 16 ani, cam la doi ani dupa ce incep sa ti se dezvolte sanii si la un an dupa ce iti creste parul pubian. Ti-e poate sa iti vina ciclul mai devreme, decat i-a venit mamei tale. Nu poti prevedea data exacta cand vei avea prima menstruatie, dar fii sigura ca va aparea. Cu cateva luni inainte de aparitia primei menstruatii, ai senzatia de umezeala, din cauza unei secretii albicioase a aparatului genital.

greece12
| greece12 a răspuns:

Mai,nu e un concurs!
Fiecare om e unic si irepetabil,fiecare organism are particularitatile lui,ritmul lui de dezvoltare!
Discuta cu mama ta,asteapta mai intai sa iti apara trasaturile feminine(sani,talie,membre subtiate), leucoreea(secretie vaginala) si, abia pe urma gandeste-te la menstruatie!
Pana la 16 ani ai tot timpul, crede-ma, si te va insoti aproape toata viata.
De ce te grabesti?

| DyaDya a răspuns:

Iubita, depinde de corpul tau nimeni nu poate sa iti raspunda la asta. Daca esti dezvoltata iti va veni in curand, daca esti nedezvoltata sau normala iti va intarzia unpik. oricum depinde de tinekiss nimeni nu poate sa iti raspunda la astatongue

| Nicole88 a răspuns:

Depinde de organism.in functie de cum te dezvolti. mi`e mi-a venit la 13 aniwinking

| Molly_1835 a răspuns (pentru greece12):

Asa este.