| anonim_4396 a întrebat:

Acum o lună am ieşit cu o tipă în oraş şi la sfarsit ne-am sarutat, apoi ne-am vazut iar şi a spus că se simte vinovată dar ca ma place, dar la sfarsit iar ne-am sarutat si ne-am tinut de mana. Nu vrea sa avem o relatie dar nici nu vrea sa dispar. Sunt eu prost sau doar isi bate joc?

10 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Poate ca are pe altcineva?
Daca nu, este de datoria ta sa o faci sa nu se mai simta vinovata. Tu mai invit-o si vezi ce se intampla. Gaseste moduri de a o distra si de a o face sa rada.

| MGEORGESCU a răspuns:

Intrebarea e, de ce se simte vinovata, sau ce anume o face sa se simta asa? Eu sunt de parere ca e ceva ce nu ti-a spus, nu ai de ce sa te simti vinovat/a daca saruti pe cineva din moment ce ai totul clar in urma, din moment ce nu mai legaturi cu nimeni, din moment ce nimeni nu te tine pe loc. Discuta cu ea si cauta raspunsul la intrebarea asta: cine sau ce ii provoaca acest sentiment de vinovatie?
Pe principiul nici nu te vreau, nici nu te las, nu stiu zau...e cam pierdere de timp si nu cred ca asta iti doresti.
In orice caz, eu te sfatuiesc sa vorbesti cat de deschis se poate cu ea pe acest subiect, prezinta-i varianta ta, afla ce nu se leaga in ceea ce spune ea si ulterior iei o decizie. Succes!

| ywar a răspuns:

Toane de adolescenti, e tot ce pot sa-ti spun.

| mihai69 a răspuns:

Da.

| Ela05 a răspuns:

În primul rand de ce se simte vinovată? Nu înțeleg.
În al doilea rând cred că ceva îți ascunde.
E ceva gen nici cu tine nici fără tine. Nu mi se pare în regulă asta ceva ascunde. Dă-i un timp să vă cunoașteți mai bine, dacă continuă la fel să nu vrea o relație și nici să nu te lase în pace, ceva nu este în regulă.
Vorbește cu ea deschis (asta după ce îi câștigi încrederea) și vezi ce se întâmplă. Comunicarea este una din bazele oricărei relații reușite.

| nadgob77 a răspuns (pentru Ela05):

Am uitat sa specific, dar este vorba despre fostul prieten de care s-a despartit si nu vrea sa inceapă o alta relaţie momentat, dar se poarte foarte de parca am fi impreuna.

| Emilian65 a răspuns:

Nu esti prost dar nu pricepi ce vrea ea.

| nadgob77 a răspuns (pentru Emilian65):

Asta zic şi eu. Că de încheiat cu mine nu vrea, nici să fie cu mine dar nici fără mine, sunt confuz

| Ela05 a răspuns (pentru nadgob77):

Vezi... Ceva era la mijloc.
Atunci așteaptă un pic vezi cum decurg lucrurile. Poate are nevoie de timp, dacă ruptura este recentă ar fi ceva normal.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Te place, dar nu te vrea, se simte vinovata pentru ce? laughing
Are pe altcineva, probabil, si-l inseala cu tine.
Altfel n-are sens.