| Kolt a întrebat:

Salut, am 16 ani jumate si din cate am citit penisul inceteaza sa creasca in jurul varstei de 19 ani, deci cum as putea avea o viata mai sanatoasa, ce alimente as putea manca sa am o crestere mai mare a penisului si sa fie in conditiile cele mai bune de crestere, din cate am cautat sunt si exercitii pentru marirea penisului se numesc jelq si nu doar are ca obiectiv cresterea penisului ci si erectia lui si o circulatie mai buna a sangelui in penis, poti avea maxim o crestere de 30% din cat este penisul tau asta in cam 1 an. Voi ce spuneti? Este adevarat sau nu? Si dati mi niste sfaturi cu ce am scris mai sus. Mersi

5 răspunsuri:
| MValentin a răspuns:

Marimea penisul tine mult si de cum este facut adn-ul tau. Ca penisul tau sa fie in momentul sexual cat mai mare este necesar in primul rand de emotii inhibiții etc. Apoi dinainte de toate trebuie sa ai o alimentație bogata ce te ajuta in circulația sângelui de exemplu bananele. Apoi ca exerciții poti incerca de fiecare data cand faci dus, dai cu dusul cat mai cald in zona penisului si dupa cateva minute bune iti provoci erectie si cu palmele il cuprinzi frecandu-l (nu sus jos precum ai încerca sa... deschizi un dop cu amândouă palme) exista mult mai bine explicat pe internet. Si ca un ultim sfat ai grija sa nu,, mutilezi,, singur si marimea nu trebuie sa fie de 21 cm sa faci placere unei fete happy. Bafta

| corbulalbrosu a răspuns:

Conform datelor care au fost obtinute prin cecetari atat stiintifice cat si medicale, a reiesit ca dezvoltarea penisului se termina si devine definitiva in jurul varstei de 16 ani in cazul in care baiatul a intrat in perioada pubertala la varsta considerata normala adica in jurul varstei de 10-11 ani.
Doar in situatiile in care organismul se dezvolta mai incet/lent. mai greu si baietii respectiv intra intr-o pubertate tardiva, atunci toate organele lor se dezvoltarea cu o intarziere de 2-3-4 ani si penisul poate sa ajunga la dezvoltarea maxima in jurul varstei de 18 - 19 ani. Acceseaza si citeste urmatorul articol/material :
https://unica.md/......e-penisul/
In incheiere ma simt dator sa-mi exprim neincrederea privind eficienta acelor metode de cresterea a penisului precizate de tine si totodata sa-mi exprim si parerea conform careia : daca metodele respective ar functiona in acel caz toti barbatii ar ajunge sa fie la fel de dotati cum au fost celebrii Terente si Rasputin, madularele lor imense putand fi admirate ca exponate unice si ''mai aparte'' in muzeu.
Penisul de 30 centimetri al lui Terente este expus la Institutul Mina Minovici din Bucureşti, iar cel al lui Rasputin este expus la Muzeul din Sankt Petersburg, şi are 28, 5 centimetri.
Bineinteles ca tu poti incerca fiindca doar asa vei constatat pe propria-ti plua, daca in cazul tau metodele vor fi eficiente sau nu. Multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Penisul isi inceteaza cresterea la atingerea varstei de 16 ani!
Cresterea in inaltime se incheie la 19 ani.

Vad ca le-ai inversat, asa cum iti convine tie, dar, din pacate, cucul chiar isi inceteaza cresterea la 16 ani.

| Kolt explică (pentru Violleta2022):

Penisul nu inceteaza sa creasca la 16 ani, creste pana la o varsta putin mai tarzie cum ar fi 18 19 ani dar intr-un mod mai lent si au fost studii care au aratat ca au fost cresteri chiar si dupa 20 ani

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kolt):

Nu baiete, ai inteles gresit!
Baietii pot creste in inaltime pana la 19-20 ani, dar penisul creste DOAR PANA la 16 ani.
Stiu ca nu-ti convine ideea, dar asta este adevarul, dovedit stiintific, bazat pe mostenirea genetica de la tatal tau.

Vad ca ai doar 16 ani si iti inteleg disperarea, dar anumite parti ale corpului tau, care incep deja sa functioneze, ajung la maturitate mai devreme, asa cum este penisul.
Ai grija mare de ce ai in pantaloni, ca altul nu-ti mai creste si nici acesta nu se poate modifica.