| AndyAndrei77 a întrebat:

Salut, am o intrebare, mai putin sau mai mult ciudata. In primul rand am 15 ani, dar asta nu prea conteaza. Intrebarea este urmatoarea: sa creem o situatie unde cei doi parteneri sunt virgini. Ar trebui folosit prezervativul la primul contact? Ce se va intampla cu "ata" (nu am gasit termen stiintific, sorry) baiatului?

Nu am ganduri de sex la acei 15 ani ai mei, insa nu vreau sa fiu un retardat la primul contact sexual.

Multumesc de raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prezervativul se foloseste obligatoriu la dezvirginare deoarece lubrefiantul de pe el usureaza penetrarea unui vagin chiar mai "putin umezit" si de regula foarte stramt.In plus daca si baiatul este virgin sau neexperimentat va feri fata de la o sarcina foarte probabila din cauza incapacitatii de a se controla in a nu ejacula necontrolat. Acea "ata" se numeste fren si nu va pati nimic (nici daca se foloseste prezervativ nici in cazul nefolosirii) deoarece se poate rupe doar in foarte putine cazuri considerate accidentale. Marea majoritate a barbatilor mor cu frenul intact doar putin alungit/intins, Se poate rupe doar accidental din cauza unei penetrari brutale/violente a unui vagin sau mai ales anus estrem de stramt si insuficient lubrefiat.

8 răspunsuri:
| FABULOSUL6000 a răspuns:

Se rupe sau ramane acolo. Ata ta care se numeste fren, poate sa nu se rupa niciodata si sa mori cu ea. Prezervativul nu impiedica ruperea, daca este cazul.

| AndyAndrei77 explică (pentru corbulalbrosu):

AHHH, deci frenul se lungeste, nu se rupe? Vai de viata mea, am trait atatia ani in minciuna... multumesc, o sa-ti acord funda

| neutrino a răspuns:

Intotdeauna sexul se face cu prezervativ, iar ata se poate rupe sau nu: nu este obligatoriu.

| AndyAndrei77 explică (pentru AndyAndrei77):

De fapt, ma refeream, ca acum in stadiul in care sunt nu pot sa descopar tot capul penisului. Frenul este cel care creeaza legatura intre pielea de pe penis si capul penisului? Am gasit ceva pe internet legat de "preput", are legatura in aceasta discutie?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AndyAndrei77):

Penisul are 3 parti distincte glandul (capul) santul balanopreputial si corpul propriu zis.Tot acest ansamblu este acoperit de o tunica, o piele foarte elastica numita preput. Preputul este din nastere mai lung incat in stare flasaca sa acopere integral glandul pentru a-l proteja de factorii externi, Glandul este acoperit cu o pielita extrem de fina in care sunt amplasati senzorii placerii. care in timpul sexului trebuiesa fie expusi pentru a fi stimulati de peretii vaginului si labiile vulvei. Acel preput in unele cazuri este mai ingust din nastere si in momentul in care penisul intra in erectie si isi mareste dimensiunile preputul numai poate fi trecut peste gland deci nu se mai poate decalota glandul (beli capul) aceasta afectiune se numeste fimoza care poate fi mai sever sau in mai mica masura. In oricecaz va afecta viata sexuala daca nu va fi tratata corespunzator.iti trimit raspunsuldat ieri unui alt user.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AndyAndrei77):

Inseamna ca suferi de afectiunea numita fimoza. Am lasat mai multe raspunsuri legate de acest subiect, le poti gasi daca-mi accesezi raspunsurile date referitoare la aceasta problema.""•Aplicarea locală a unei creme cu steroizi, cum este betametazona (Betaderm), de două ori pe zi timp de 4-6 săptămâni pe prepuţ. Este o metodă simplă, ieftină şi eficientă. Alte exemple de unguenţi eficienţi: propionatul de clobetasol 0.05% (Dermovate).
•Dilatarea şi întinderea prepuţului (metoda Beaugé): pielea aflată sub tensiune (întindere) se extinde prin apariţia de celule suplimentare. Prin întinderea uşoară pe o perioadă mai lungă de timp se obţine o creştere permanentă a dimensiunilor prepuţului In cazurile mai grave se recurge la o operatie chirurgucala. Citeste tot materialul:http://medlive.hotnews.ro/......teaza.html

| AndyAndrei77 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu am nici o afectiune, numai ca nu am facut sex niciodata si frenul nu este destul de "lung" ca sa descopar COMPLET capul penisului si nu am curaj sa fortez frenul, cel mai bine astept pana la primul contact sexual happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AndyAndrei77):

Daca tu nu vrei sa ma crezi pe mine este dreptul tau insa vorbesc in cunostinta de cauza. Un penis normal neafectat de fimoza se DECALOTEAZA {asa se numeste descoperirea completa a GLANDULUI (capul penisului)} inca de la nastere. Decalotarea nu are nici o legatura cu inceperea vietii sexuale are cauze morfologice si anume PREPUTUL penisului tau are deschiderea mult prea mica din nastere. ESTE O AFECTIUNE si ai face bine sa te adresezi unui specialist sau medicului de familie care 100% te va trimite la un specilist. Faptul ca penisul tau nu se decaloteaza nu are nicio legatura cu FRENUL sau lungimea acestuia.Fimoza netratata iti va face aproape imposibila practicarea sexului fara probleme. Daca vrei sa ma asculti bine daca nu iarasi e bine.Sunt om in toata firea ti-as putea fi tata si in plus stiu exact ceea ce vorbesc. Sper sa ne regasim si totul sa fie bine.