| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Am o relație cu un coleg de la munca și e foarte foarte gelos, îmi verifica telefonul nu vrea sa ma vadă în preajmă la niciun bărbat, nu ma lasa în club ca altfel se desparte de mine (ma rog faza cu clubul nu ma supara ) dar nu pot ieși în oraș ca altfel exista certuri el nu o suporta nici prietena mea ca cică ma influențează ca aduce băieți sau mai nou are boala și pe varmiu și ca cică și el poate sa aducă băieți daca ies cu el. S-a supărat ca ma duc la tara la bunici cu mama și fratele meu chiar nu înțeleg de ce i-am spus ca-I fac poze unde sunt. Vorbesc cu el când sunt acasă la telefon aproape non stop și când ma pun sa dorm adorm cu el în telefon ca să se asigure ca voi dormi. Nu ma mai lasă cu prietena mea ca nu o suporta deloc, a zis ora ea ori eu, revelionul acesta nu știu cu cine sa-l fac el a spus ca nu iese I oras si sta acasă și ca n-as avea ce sa fac la el. El zice ca ma iubești mult dar ma sufoca devine insuportabil ca nu ma înțelege tot timpul trebuie sa-i fac poze unde sunt nu suporta sa ies în oraș la o cafea se supara doar ca plec la bunici. Azi am dormit ziua ca În seara asta sunt în tira de noapte m -a trezit din somn de doua ori ca să se asigura ca nu sunt în oraș ca fac altceva si ne-am certat ca cică n-am avut timp de el sa vorbim la telefon se supara foarte repede aproape din orice! Nu mai suport! Ma simt ca intr-o cușcă dar se vede ca ma iubește mi-a demonstrat mi-a luat cadouri dar nu mai suport situațiile astea cu geloziile lui inutile! Ce sa fac ma simt blocata?

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te desparți de el cu viteza sunetului, cu 340 m/s. Cu acest om nu se poate trăi.

| popescuhertz a răspuns:

Nu este sănătos sau acceptabil ca partenerul tău să îți verifice telefonul sau să te împiedice să îți vezi prietenii sau să iesi în oraș. Acest comportament poate fi considerat control și poate duce la o relație toxică în care tu îți pierzi libertatea de a lua propriile decizii și de a te bucura de viață.

| mihai69 a răspuns:

Nu ai pic de stimă de sine dacă mai continui relația asta toxică.

| helpforyou a răspuns:

"Ma simt ca intr-o cușcă dar se vede ca ma iubește mi-a demonstrat mi-a luat cadouri"...
El "te iubeste" iar tu esti dependenta de cadourile lui.

| helpforyou a răspuns (pentru helpforyou):

Dragostea este un sentiment puternic de afectiune, atractie emotionala si sexuala fata de o alta persoana. Este o emotie complexa care poate implica devotament, respect, intimitate, pasiune si protectie. Dragostea poate fi considerata una dintre cele mai puternice si profunde emotii umane si poate fi exprimata intr-o varietate de moduri, de la romantismul tandru la pasiunea intensa.

| Iepuroi a răspuns:

E prea gelos și posesiv, trebuie să vorbești cu el sa ii zici că nu poți trăi așa și dacă intelege bine daca nu te despărți de el

| Dismally a răspuns:

La u moment dat nu vei avea voie sa iesi din casa fara el, nu vei avea voie sa mergi la munca pentru ca si acolo mai sunt barbati, exact ca in Afganistan big grin Daca asta iti doresti accepta, daca nu, lasa-l.

| Daz01 a răspuns:

Asta nu mai este doar gelozie, este posesivitate și gelozie extremă. Dacă nu faci ceva în cazul ăsta, așa va fi toată viața ta alături de el, ba chiar va deveni și mai rău.

| RAY a răspuns:

Am mai vorbit cu tine si ti am explicat ca iti bati joc de existenta ta,astia nu sunt barbati sunt nebuni de aia ca in filmele horror, te face curva mereu, o sa ajunga la bataie, insulte, jigniri, amenitari cu moartea, numai bine stateai tu singura, liniștita in cusca ta si ne intrebai cum sa te ingrasi

| Mosotti a răspuns:

Lasa-l, ce mai stai cu el? Cauta altul, e f simplu. O sa te iubeasca si altul fara gelozii.
Nu te iubeste, ca altfel nu se comporta asa.
Faptu ca ti-a luat cadouri sa te cumpere, nu inseamna ca te iubeste.

| haileewatson a răspuns:

Fata mea, nu ai pic de respect fata de tine daca stai asa sa fii sclava ciudatului astuia. Desparte-te de el

| OmBanal33 a răspuns:

Te desparti de el, este simplu, nu se poate continua asa.

| minrest a răspuns:

Omul este bolnav psihic, personalitate dizarmonica paranoida, orice ai face nu va fi suficient, pretentiile vor creste, mai bine te desparti acum decat mai tarziu. Cadourile sunt mita, ca sa accepti abuzul.

| ywar a răspuns:

Iubirea inseamna libertate. cine n-o ofera inseamna ca are probleme grave cu increderea in propria fiinta si cu o dependenta emotionala, nicidecum dragoste. Intrebati-l pe sandrian46 pentru ca am inteles ca a facut NLP.
Eu as iesi dintr-o astfel de combinatie fara sa mai stau pe ganduri.

| Emma30555 a răspuns:

Asta nu e iubire, te tratează ca pe o proprietate și nu ți respecta drepturile de om liber. E un om toxic și extrem de gelos, iar asta este o boala. Nu înțeleg de ce accepti toate astea. Ai o stima de sine scăzută, și ți e teama sa încerci sa ți refaci viata, preferi sa te complaci într o relație care te stresează și te izolează de lume, de prieteni. Eu nu as accepta niciodată sa fac poze cu mine, sa i cer voie iubitului, mi se par inepții, omul ala nu e tatăl tău sa i dai explicații, nu i aparții, tu alegi sa fii cu el, dacă vroiai sa fii cu altul erai cu altul, dar tocmai asta nu înțelege el, nu are sens ce face și prin lipsa asta de încredere te jignește constant se poarta de parca tu ai fi o femeie ușoară dacă nu te ar păzi el. Refuza acest tratament nu ți mai pierde timpul cu un dobitoc

| Goete a răspuns:

Deci... am citit doar inceputul.
Ce relatie esti sclava lui?