| AleX810 a întrebat:

Am si eu nevoie de cateva sfaturi. Sunt ipohondru(bolnav inchipuit) si tot cred ca as putea avea Hiv. Chit ca mi-am facut testul si a iesit negativ si toate analizele ok.Pana si prietena mea si le-a facut la insistentele mele si la ea la fel. Totul ok. Nu stiu cum sa fac sa nu ma mai gandesc la asta. Uneori sunt ok dar alteori sunt foarte deprimat. Nu am avut contacte sexuale neprotejate si toate au fost cu prietena mea. Dar aceasta boala imi tot da idei gen daca ea are hiv si s-a spart prezervativul si am si eu. Daca nu stiu ce. Daca daca daca. Poate reusiti sa ma ajutati voi. Sa ma mai linistesc. V-as fi tare recunoscator. Merci. A si sper sa nu fiu injurat de cei care au mai raspuns la postarile mai vechi.

9 răspunsuri:
| alinbogdann a răspuns:

Incearca sa gandesti pozitiv.Ca numai ai nimic.Si totul va fi bine.Gandestete ca nu ai nimic! Mult succes

greece12
| greece12 a răspuns:

Din moment ce esti constient de problema ta si nu numai ca nu poti s-o depasesti singur, dar ii obosesti si pe cei care te iubesc, probabil e cazul sa te gandesti la ajutor specializat.
Consulta un psiholog, in cateva sedinte vei vedea altfel lucrurile.
Multa sanatate!

| AleX810 explică (pentru alinbogdann):

Multumesc de raspuns. Voi incerca.

| biafresh a răspuns:

Stai linistit si increde-te in rezultatele analizelor. Fa-ti de fiecare data cand te gandesti autosugestie spunand : Nu sufar de aceasta boala.

| AleX810 explică (pentru greece12):

Pana la urma asta cred ca am sa fac. Multumesc pentru raspuns. Multa sanatate.

greece12
| greece12 a răspuns (pentru AleX810):

Nu te gandi prea mult, indrazneste si fa-o, e pentru binele tau si al celorlalti.
Asa cum esti acum, te ineci si-ntr-o lingura cu apa, trebuie sa iesi din starea asta!
Multa sanatate!

| Sociopat a răspuns (pentru alinbogdann):

"Incearca sa gandesti POZITIV."Am ras.Ti-a iesit o gluma pe seama bolii lui imaginare fara sa vrei.

| IonescuAdriana78 a răspuns:

Stai linistit ca nu s-a intamplat nimic.

| Wehrmacht a răspuns:

Daca zici ca nu-i ipohondru te instiintez ca acele 2 cuvinte sunt sinonime din punctul tau de vedere dar ele nu sunt.Inainte de a comenta citeste ceva despre ipohondrie.