| Ovidmg a întrebat:

Salut, eu si prietena mea am inceput sa facem dragoste cam de 2 sapramani, iar astazi si-a facut un test de sarcina si a iesit pozitiv.E corect testul?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Testul de sarcina al carui rezultat este POZITIV, poate fi apreciat ca fiind valid si valabil si sa fie luata in seama fiindca in anumite cazuri in urina se poate acumula cantitatea suficienta de hormon hCG, incat acesta sa fie pus in evidenta chiar si dupa trecerea a 2 saptamani de la primul contact sexual neprotejat. In astfel de situatii dupa 2-3 zile se repeta testul de sarcina cu o alta marca de tester, pentru a se confirma sau infirma daca rezultatul este in continuare pozitiv asa cum a reiesit prima data. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| All4QuestionS a răspuns:

Mai incearca de 2-3 ori cu alte teste (chiar sa mearga la un ginecolog sa fiti siguri ). daca iese tot pozitiv si nu ii vine menstruatia. ce pot sa spun. Felicitari pentru copil laughing

| Necunoscut112 a răspuns:

Probabil este gravidă. Nu prea sunt şanse să iasă fals pozitiv.

| Ovidmg explică (pentru corbulalbrosu):

Mentionez ca a mai facut unul dupa aceea si a iesit negativ..deci ce sa cred.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ovidmg):

In acest caz inseamna ca in mod sigur, una dintre cele 2 testari a fost gresit/incorect efectuata. In concluzie trebuie facuta si o a 3-a testare care ar fi indicat sa fie facuta dupa prezentarea, explicatiile si indrumarea medicului ginecolog Laurentiu Craciunas in urmatorul clip :
PREZENTARE TESTARE DE SARCINA https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk
Spor la lucru. Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil sa fie foarte corect testul, dat fiind ca a-ti avut sex taman in perioada ei fertila.