| anonim_4396 a întrebat:

Iubita mea are probleme cu menstruatia, de 9 zile ia Logest pentru reglare! Teoretic de vreo 7 zile nu mai are sangerari! Aseara am facut dragoste si a vrut să îmi dau drumul in ea, nu am acceptat, ea mi-a zis ca sansele sunt foarte mici sa ramana însărcinată (având si o problema, în care funcționează doar un ovar). Acum vine Intrebarea: șansele să rămână însărcinată erau asa cum a spus ea, sau erau mari? Cand sunt sansele cele mai mari sa ramana însărcinată? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă ia anticoncepționale (așa cum ai zis), șansele sunt zero. (0).

| claudiualin5 a răspuns (pentru mihai69):

Din cate am inteles Logest ul are doar 20 % prevenție de sarcina, asa sa fie?

| mihai69 a răspuns (pentru claudiualin5):

Nu știu de unde "ai înțeles", dar dacă citeai prospectul ai fi văzut că:
-----
Logest este un contraceptiv oral combinat. Fiecare drajeu contine, in cantitati mici, doi hormoni feminini diferiti. Acestia sunt: gestoden (un progestativ) si etinistradiol (un estrogen). Datorita cantitatilor mici ale celor doi hormoni, Logest este considerat un contraceptiv oral cu doze scazute de hormoni. Deoarece toate drajeurile din ambalaj contin aceiasi hormoni in aceleasi doze, acesta este considerat un contraceptiv oral combinat monofazic.

De ce se utilizeaza Logest?

Logest este utilizat pentru prevenirea sarcinii.
-----
https://www.catena.ro/prospecte/prospect-logest-x-21-draj