| anonim_4396 a întrebat:

Salut,sunt un baiat de 13 ani care are nevoie de niste sfaturi in legatura cu o fata, hai sa va spun povestea.Pe clasa a 6 a m-am mutat la o scoala noua unde am intalnit o fata de nota 10, m-am îndrăgostit de ea dupa ceva timp ne tachinam, ne vorbeam...ea stia că-mi place de ea, nu a zis nici da nici nu. Avea o sora pe cls a 7 a, coincidenta prietenul meu cel mai bun era in clasa cu ea, cand a aflat prietenul meu cel mai bun de cine-mi place i-a spus surorii fetei(am aflat asta mai tz).Nu mi-a mai vorbit un timp.Eu credeam ca mi-a dat fz, o ignoram si eu.La sfârșitul clasei a 6 a i-am dat msg cu tot ce simt si mi-a dat seen, era prea tarziu, ea nu a mai vorbit cu mine ceva timp, eu crezand ca mi-a dat fz am ignorat-o dupa m-am trezit sa-i dau mesaj.Acum in clasa a 7 a, dragostea e si mai mare, ne-am unit cu alta clasa de a 7 a baieti noi... fete de asemenea, un baiat s-a indragostit de ea iar acum sunt impreuna. Dragostea mea s-a cam dus.Insa,o prietena buna care e prietena cu fata de care-mi place, mi-a spus ca a vorbit cu ea si i-a spus ca nu mi-a dat fz dar nu a vrut sa fie cu mine pentru ca am ignorat-o si ca inca mai am sanse cu ea.Acum,băiatul ala e mai frumos ca mine, dar e genul de baiat indragostit de salam si manelist, se gandeste la sex si etc.Mie nu mie se pare ca au o relatie asa fericita. Mai ales ca nu prea isi vorbesc si cand se întâlnesc o ia in brate sau îi pune mana pe fund.Nu stiu, sentimentele mele pentru fata asta încă mai exista, s-au reaprins in forta, niste sfaturi va rog? Fac orice ca sa fiu cu ea.La inceput ma gandeam sa-l bat pe ala dar cu violenta nu rezolv nimic.Va rog ajutati-ma.Nu vreau oameni de gen:Esti prea mic ca sa iubesti.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca nu te place, oadat ce este deja intr-o relatie cu alt baiat.
Incearca sa fii realist si sa nu mai faci scenarii imaginare, care nu te ajuta cu nimic.
Daca te placea, era cu tine, nu cu altul!
Cat priveste varsta, da, esti intr-adevar prea mic sa poti face diferenta intre simpatie si dragoste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce iubire? Pentru tine e doar o simpla joaca. De fapt nu stii ce este iubirea. Sfaturi iti dau peste 4-5 ani.

| ywar a răspuns:

Ma, tu vorbesti de relatie fericita la 13 ani? Fii cuminte! Stai in bancuta ta, la scoala si invata.
La 13 ani, ce relatie vrei sa ai tu? Dupa cum descrii tu situatia ai crede ca aveti/au o relatie matura si inchegata. Poate se gandesc si la copii. happy Doamne fer!
Nu va mai grabiti sa va maturizati, o sa aveti destul timp sa fiti maturi!
Veniti-va-n fire!

| SG1995 a răspuns:

Puștiule dacă 13 ani stii că cu bătaia nu o duci la capăt ai șanse.
Sfatul meu e să ajunge într-un punct în care doar să vorbiți ambi fără cocalar. Știi ce zic: Gen dacă aveți un grup comun cu care ieșiți, te bagi în vorbă cu ea. Nu fii timid sau disperat, baftă!

| Plato a răspuns:

Daca imi spui ce este iubirea, iti promit ca fac tot ce pot sa te ajut.

| vladorcolac a răspuns:

Ma copii, nu va mai lasati spalati pe creier de talevizor si internet. Sunte-ti prea tineri, nu va stricati copilaria ca asa e la moda. Mai bine invatati, si nu ma refer la scoala, invatati ce va place, meditati, bucurati-va de copilarie, invatati legile, apoi o sa va dati seama ca doar sa fi intr-un cuplu de mic e o alegere proasta si o pierdere de viata. Si nu, nu esti prea mic sa iubesti, insa asta nu inseamna ca prin a iubii trebuie sa fi intr-un cuplu, asta e o prostie inventata de adulti. Scoate-o la un suc, la un film, ca 2 prieteni foarte buni, nu ca iubiti, ca "iubiti" nu e pentru varsta voastra. Mai ales ca daca reusiti sa ramaneti prieteni foarte buni pana la o varsta chiar si dupa 20 de ani, nu inteleg de ce toti fug intr-un cuplu zilele astea. Ma baieti, aia nu e iubire, e o fuga a hormonilor prin corpurile voastre adolescentine. Habar nu aveti ce inseamna iubire/dragoste. Tehnologia si parintii vostrii vo stricat mintile. Nici pla nu aveti si deja va ganditi la reprodus. Ma copii, eu nu v-as bate pe voi pentru cum ati ajuns, eu i-as bate pe parintii vostri ca vo bagat tehnologia pe gat de mici si nu v-au oferit timp in familie adevarat, nu au aratat dragoste parinteasca ci un telefon.

| Inkiu387 a răspuns:

Eu nu sunt genul "esti prea mic pentru o relatie" din contra o sa iti dau cateva sfaturi care sper ca te vor ajuta.
1. Incearca sa vorbesti cat mai mult cu ea, sa radeti sa va distrati. Daca se va simnti bine cu tine poate va incepe sa se uite si la tine nu la manelistul ala
2. Din ce ai spus tu ca ii pune mana pe fund reiese ca ii plac baieti mai directi(acum eu nu zic sa faci la fel ca ala dar sa fi mai direct, sa nu mai astepti asa mult pana sa faci sau sa ii spui ceva)
3. Ca sa va apropiati invit-o la un film(dar ca sa nu se ia manelistu de tine inbita vreo 5-6 persoane mai putin manelisti si sa stai langa ea la film) daca petreci mai mult timp cu ea va veti apropia mai mult
4. Dupa ce o sa va apropiati ii poti face niste complimente mai discrete dar ai grija sa nu te auda manelistu ca poate ti-o iei in botlaughing
5. Cand vezi ca relatia lor e cam rece ii poti spune ce simnti, sa nu fi prea timid dar nici prea direct.
SPER CA TE-AM AJUTATwinking

| deeeaqq a răspuns:

Iar pe acea fată o cheamă Ana, așa e?

| Anonimus763 a răspuns (pentru Inkiu387):

Multumesc mult, manelistului îi e frica de mine, e exclusa faza cu mi-o iau in bot?

| Anonimus763 a răspuns (pentru deeeaqq):

Nu.

| deeeaqq a răspuns (pentru Anonimus763):

Atunci de unde ai numele ăsta?