| NTG a întrebat:

Am o problema cam...problematica. Eu sunt clasa a 11-a si imi place de o fata care este clasa a 9-a. Aceasta fata este...foarte inteligenta, olimpica chiar. Si eu sunt olimpic la mate, deci suntem oarecum pe aceeasi lungime de unda.
De vreo 2 luni tot vorbim prin mesaje (nu mereu, pentru ca suntem amandoi ocupati cu studiul), pe facebook, mai rar pe la scoala (adica face to face) si practic nu stiu cum sa procedez sa ii arat faptul ca intr-adevar o plac. Am incercat eu cate ceva...dar mereu dau gres pentru ca efectiv nu stiu cum sa procedez, nu stiu daca ea ma place. Ce sfaturi imi puteti da in acest sens? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| TSI a răspuns:

Asta e o matematica mai complicata...
Atunci cand iubesti o fata, cel mai bine este sa ii spui acest lucru, chiar daca nu esti sigur ca sentimentul este reciproc. Lasa relatie sa se dezvolte in ritmul ei natural. Nu trebuie sa ii spui totul din prima intr-un mod complicat. Doar fii sincer si la obiect.
Primul pas e facut, deja ati apucat sa discutati si sa va cunoasteti cat de cat.
Continua sa discuti cu ea, de preferat fata in fata.
. Fii curajos. Fetelor le plac baietii cu incredere de sine. Pur si simplu mergi spre ea si incepeti o conversatie. Astfel, isi va da seama ca esti interesat de ea. Intreab-o despre ea, fii interesat de persoana ei, vorbeste cu ea, ascult-o. Fii tu insuti si atunci cu siguranta vei gasi o solutie proprie iar daca se intampla sa nu reusesti, nu fii trist, bucurate de experienta primita.Te va ajuta data viitoare. Mult succes!

17 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Inca o demonstratie ca rezultatele de la scoala nu te face mereu mai descurcaret in viata. La aceasta varsta trebuie sa intelegi ca o fata se curteaza, se cucereste in lumea reala, nu virtuala. Invit-o macar la un banal suc.

| Tudor_Chindris_1997 a răspuns:

Mai. hmm sincer nu prea stiu ce sa spun si eu sunt tot cam in aceeasi situatie laughinglaughing dar mna ma descurc eu cumva happy un sfat de la mine ar fi sa vorbesti cu cea mai buna prietena a ei si sa te intelegi bine cu amandoua si apoi ai putea nah sa o rogi pe ea sa aflea cate ceva pentru tine laughing nu stiu big grin vezi u eu ma descurc cumva happy bft!

| Lav999 a răspuns:

Poti sa ii spui mai pe ocolite daca esti timid, adică invit-o la un film sau ceva nu știu ce va atrage pe amândoi sau spune-i direct dar vezi tu cum formulezi ca o placi dar nu ii spune pe un site de socializare pentru ca trebuie sa vezi prima reacție a ei, ca sa vezi daca are aceleași sentimente. Iti urez mult succes! FUNDITA?

| Isabella95 a răspuns:

Spune-i in fata ca o placi!
Vezi cum reactioneaza...

| NoBodyCareAboutMeOrYou a răspuns:

Păăăăăi, încearcă să te uiţi în ochii ei. Daca eşti olimpic (mai ales la mate straight face), ar trebui să nu ai nicio frică. Calculele la matematică sunt exact ca cele din viata reala (MAI COMPLICATE CELE DIN MATEMATICA laughing ). Încearcă să ii spui, cand sunteţi singuri, si uită-te atent la ea. Nu trebuie să te mai intereseze nimic in momentul ala. Şi îi spui clar şi răspicat ce simţi pentru ea. O să ai o frică in tine pe moment dar iţi va trecewinking,

| IloveME a răspuns:

Ai putea incerca direct, s-o iei la o discutie intre 4 ochii si sa-i sp ceea ce simti si ceea ce vrei!
Ar mai putea fi pe net ( face) daca crezi ca nu ai tupeul necesar sa-i spui chestiile in fata!
Fetelor ne plac baietii directi, care stiu c vor!winking acum tu stii!

| Robin0744 a răspuns (pentru neutrino):

„rezultatele de la scoala nu te face"
Totdeauna am fost de părere că dezacordurile au farmecul lor, mai ales cînd dai sfaturi altora!

| Robin0744 a răspuns:

Țineți-vă de matematică mai bine. Cînd o să intrați amîndoi la Oxford sau Harvard o să fie mult mai ușor pentru că limba engleză e mai directă. Baftă!

| mc12 a răspuns:

Daca ai vb cu ea prin mesaje 2 luni nu cred ca mnu te place, Inceark sa-i spui k o placi si vezi ce zice si daca zice ca si ea te place treci direct la fapte, daca nu ai curaj sa o saruti de prima data spune-i k ai vrea sa fiti impreuna(intreab-o daca accepta) si daca accepta te descurci, nu stiu daca am fost de ajutor dar suntem de aceeasi varsta si eu asa faceam...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cand va intalniti ii spui ca vrei sa-i spui ceva la ureche si-i dai un pupic pe obraz

| Denisadeny1 a răspuns:

Salut pai poti so inviti in oras si sa stati mai mut de vorba ii poti cumpara un trandafir si atunci o sai vezi privirea poate fi pasatoare adica inroseste gen si iti dai seama sau poate fi nepasatoare adica sa nu-i pase de ceea ce faci tu pentru ea

| NTG explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri! Chiar am fost placut impresionat cand am vazut 12 raspunsuri!

Revenind deci la situatie...e destul de complicat pentru ca am aflat ca ea nu a mai avut nici un prieten si deci nu are nici un fel de experienta de acest gen. E foarte posibil sa nu accepte o astfel de relatie pe motiv ca o bruiaza de la studiu, adica eu asa gandesc (si cred ca nu gandesc bine). Efectiv nu stiu ce sa fac. Daca incerc, imi e foarte frica de faptul ca o sa fiu refuzat (am mai trecut printr-o experienta de acest gen) iar daca nu ii spun, e posibil ca ea sa gaseasca pe altcineva, mai rapid decat mine. Cateodata ma gandesc cat de penibil sunt: ma descurc la mate, info, fizica, chimie, etc. si nu pot sa am o relatie cu o fata...

Pot sa va dau funda la toti?

| BeAmazing a răspuns:

Parerea mea este sa o inviti in oras la un suc sau la cinema, iar dupa aceea sa va plimbati prin parc, va asezati pe o banca si ii spui ca "trebuie sa-ti zic ceva" si ii spui ce simti pentru ea, iar atunci in functie de cum reactioneaza iti dai seama daca si are sentimente fata de tine sau nu. Mult succes!

| NTG explică (pentru neutrino):

Sunt de acord cu tine, numai ca eu nu am facut nici o referire la faptul ca rezultatele de la scoala influenteaza intr-un fel viata unui om. Eu sunt intr-o situatie mai simpla: e ca si cum nu ai sti nimic de un calculator si brusc esti pus sa programezi in ASM. Mai concret: lipsa de experienta. Pentru ca, eu unul, sunt de parere ca relatiile interumane depasesc cu mult dificultatile unei probleme de matematica, fie ea de olimpiada.

| Alexandru0007 a răspuns:

Ce-ai incercat si a dat gres?

| Azµre a răspuns:

O scoți afară la un suc! Așa te apropii de ea!

| NTG explică:

Astazi am mai vorbit prin mesaje...i-am spus ca in curand o sa ii fac o surpriza (bine...nu i-am zis chiar asa direct) si vreau ca surpriza asta sa fie de fapt un pupic pe obraz, asa cum a zis besleaganicolaecosmin mai sus. Ce ziceti? Nu stiu exact daca am procedat bine.

Multumesc!