| Anonim0102 a întrebat:

Salut TPU!
Am o problema sa ii spun asa...
Am vârstă de 14 ani, de curând mi-am dat seama ca am fimoza (piele strânsă pe glandul penisului, care nu permite decalotarea completa).
Pot decalota doar jumătate, as putea mai mult dar mi-e frică sa nu rămână blocata pielea sub gland! În stare erecta mai puțin și mai greu. Era sa uit la vârsta mea (14 ani) "penisu" măsoară 7-8 cm în stare erecta, 2-4 flasca și subțire! Am inteles ca fimoza a împiedicat creșterea! Astăzi m-am lăsat de toată rușinea și i-am spus mamei ca am fimoza. S-a documentat, nu știu cât a înțeles mai exact dar am căzut de comun acord ca îmi va face programare la medicul urolog. Mi-e cam rușine de când voi merge la medic cand va vedea ce "PUȚĂ" am! În fine, sper ca mama sa nu fie în sala de la urolog când ma verifica medicul, nu vreau sa vadă.
Nu as vrea sa fiu operat de penis circumscris sau cred ca asa se numește, deoarece nu vreau sa fie nici fără piele deloc. Poate sa rezolve asta rapid și sa nu am un penis circumscris?
Daca rezolv această problemă rapid, o sa înceapa sa se dezvolte cum trebuie?
Cât de mult va mai putea creste?
Cât va costa la medic?
Nu răspundeți ironic va rog!
Explicați cât puteți de bine!

Răspuns Câştigător
| isemilia a răspuns:

Salut.
1. Nu te panica. Gandeste-te ca medicul e acolo fiindca asta e meseria lui, nu te va judeca. Acesta e job-ul lui... Plus ca tu trebuie sa fii bine, asa ca ai facut alegerea inteleapta sa ii spui mamei si sa mergeti la doctor.
2. La ultimele intrebari doar medicul poate raspunde in urma unui consult. Probabil iti va mai creste (in general pubertatea apare mai tarziu putin la baieti). Stai linistit, vei vedea ce spune doctorul. Iti vrea doar binele, asa ca va incerca sa faca tot ce se poate sa rezolve aceasta. Referitor la pret, depinde. Daca mergeti la privat puteti verifica pe site-ul lor, in general apare totul detaliat. Cel mai bine astepti sa vezi, nu trebuie sa iti faci griji.
O parte din costuri (daca nu toata) e posibil sa fie acoperita si de catre asigurarea ta. (intri sub cea a parintelui / a tutorelui legal daca acesta are una... Sunt anumite conditii)
Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| Anonim0102 explică (pentru isemilia):

Iti multumesc mult de răspuns! Asa o sa fac, voi vedea cum decurg lucrurile și atât!?

| Floridori a răspuns:

Dezvoltarea penisului are loc pana in jurul varstei de 16 ani, iar fimoza nu are absolut nicio legatura cu dimensiunile penisului.Cu sau fara fimoza, ar fi crescut in acelasi ritm si la fel de mult.

Nu trebuie sa iti fie rusine deoarece acel om priveste penisul fix ca ceea ce este, adica ca pe un organ. Daca mergi la oftalmolog pun pariu ca nu iti este rusine.Un urolog priveste penisul precum un oftalmolog ochii.In plus, acel medic a vazut atatea penisuri, unele cu probleme, infectii grave, chiar leziuni deschise infectate, incat organul tau nu va fi nimic iesit din comun pentru el.

Ma bucur ca ai putut vorbi cu mama ta si ca vei merge la medic, dar mama ta nu iti va vedea penisul in timpul consultatiei.Ii poti adresa medicului orice intrebare fara retineri pentru ca rolul lui este sa te lamureasca in privinta problemei tale.
Daca gradul si severitatea fimozei o permit, este foarte posibil ca aceasta problema sa se poata rezolva prin exercitiu sau o interventie minima, fara a fi nevoie de circumcizie.
Deoarece esti elev, cu trimitere de la medicul de familie, consultatia este gratuita, insa daca mergeti la privat, povestea este alta iar preturile depind de localitate, clinica, medic etc., dar in general este intre 150-300lei.

Numai bine!

| Violleta2022 a răspuns:

Bravo tie, ma bucur ca te-ai documentat!
Fimoza se rezolva rapid si este de preferat sa ai acea mica interventie chirurgicala care se face in cabinetul medicului, sub anestezie locala si in 10 minute pleci acasa pe picioarele tale.
Poti ruga mama sau cine merge cu tine sa stea pe hol si sa te astepte, cand intri la urolog.
Asa este, fimoza impiedica cucul sa creasca si sa se dezvolte, desii nu as intra inca in panica, fiindca mai ai 2 ani de zile, timp suficient sa creasca, pana i se opreste cresterea definitiva, la 16 ani.
Sa nu uitam ca tu iti mostenesti genetic tatal chiar si la masura cucului.

| Emilian65 a răspuns:

Asculta de mama ta si mergi de urgenta la un medic urolog. El este in masura sa iti puna un diagnostic corect si iti va spune ce este de facut in continuare pentru a avea un penus normal.

| Anonim0102 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc mult ????????

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consuma multe alimente pe baza de zinc.
Zincul face minuni in viata unui baiat/barbat deoarece este necesar pentru producerea testosteronului.

| Floridori a răspuns (pentru Anonim0102):

Cu drag!
Numai bine si mult succes!

| BabaOarba a răspuns:

Fimoza nu impiedica dezvoltarea penisului. Sotul meu are asa ceva si e mai dezvoltat decat media. Copilul a mostenit aceasta conditie, am fost cu el la medic si ni s-a spus ca atata vreme cat nu exista vreun risc de infectie nu este necesara o interventie chirurgicala. Fimoza nu e completa, ci partiala, ca in cazul tau.

Inca esti la perioada de pubertate, deci inca esti in dezvoltare. Eu zic sa nu iti faci inca griji. Medicul te va indruma cel mai bine, este foarte bine ca esti hotarat sa mergi la consult. Si nu are de ce sa iti fie jena, orice medic a vazut de toate in cariera sa.