| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU. Am si eu o intrebare. De ceva timp, iubita mea evita sa mai facem dragoste, sau cel putin asa mi se pare. Scuzele ei sunt diverse: ba ca e stresata ca poate ramane insarcinata, ba vine cu idei gen sa iesim cu catelul la plimbare, ba cu prietenii, etc. Suntem impreuna de 6 luni, iar la inceputul relatiei parca nu se comporta asa. Are 22 de ani, iar eu 29. In trecut, a mai avut doua relatii, una de 3 ani cu primul ei iubit, alta de 6 luni cu alt baiat, apoi inca 6 luni cu primul iubit.
Voi ce parere aveti legat de comportamentul ei? Nu vreau sa trag concluzii pripite inca...
Ea spune ca ma iubeste enorm si ca e atrasa de mine, dar ma pune rau pe ganduri felul in care se comporta legat de sex.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lipsa orgasmului in timpul actului sexual normal este o problema care va afecteaza inevitabil viata sexuala. ia gandeste-te, daca la fiecare contact sexual, ea te-ar opri inainte sa ejaculezi, chiar daca pana atunci te-ai simti bine, nu ar deveni frustrant in timp? La inceput te simti mai bine, dupa acteva luni devine frustrant, mai ales daca partenerul se impaca cu ideea si nu face nimic sa rezolve problema. faptul ca si ceilalti s-au impacat cu ideea este un fals confort, daca vrei sa fie bine, trebuie sa incerci constant sa gasesti calea spre orgasmul ei prin penetrare. Pana vei reusi, daca vrei sa normalizezi cat de cat situatia, incearca ca in timpul preludiului, inainte de penetrare, sa aiba parte de 2-3 orgamse, iar dupa terminarea actului sexual (a penetrarii) sa ii mai oferi macar unul. nu uita sa folosesti cu sfintenie prezervativul pentru a-i alunga teama de sarcina (nu incerca niciodata nici o penetrare fara prezervativ)

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prima intrebare pe care trebuie sa ti-o pui este daca ea se simte suficient de bine in timpul sexualui. Are de fiecare data orgasm, durata actului sexual este adecvata (nici prea scurt, dar nici prea lung), este multumita de preludiu si de postludiu, esti suficient de atent la nevoile si la dorintele ei, locul si momentul in care faceti dragoste este adecvat (loc confortabil, curat, timp suficient, lipsa de stres), te ocupi intotdeuna de contraceptie asa incat sa nu aiba griji (prezervativ), ai grija sa o surprinzi de fiecare data cu ceva nou? Cel mai adesea comportamentul de genul asta este datorat insatisfactiei sexuale.

| Ierialaltaieri a răspuns (pentru Brigaela):

Orgasm are doar prin sex oral, dar spune că nici cu ceilalti parteneri nu a ajuns la orgasm prin penetrare. Ideea e ca mai la inceput faceam dragoste mai des si de fiecare data ne simteam bine amandoi, asta mi-am putut da sigur seama. Doar ca in ultima perioada parca tot evita sa ne mai intalnim in pat sub diverse pretexte. Ultima oara cand s-a intamplat, acum o luna, desi preludiul a durat suficient de mult, totul a fost ok, se umezise suficient, cand am incercat sa o penetrez, dupa cateva secunde, deja se uscase si parea ingandurata. Am intrebat-o daca o doare, daca e totul ok, a zis ca da si ca nu stie de ce se intampla asta... Oare sa fie cumva urmarita de trecut? Precizez ca am inceput relatia la 2 luni dupa despartirea ei de fostul, fost pe care cred ca l-a iubit foarte mult, desi ea spune ca pe mine ma iubeste enorm. In primele zile de relatie, inca il mai cauta pe fostul pe Facebook, ii urmarea profilul. Apoi nu stiu daca a mai facut-o, am zis sa trec cu vederea asta. Ma gandesc ca poate si-a dat seama ca nu poate trece peste despartirea aia si ca eu am fost doar o "incercare" de a-l uita. Nu stiu ce sa mai cred, m-ar ajuta o parere cat mai la obiect.

| darrio2007 a răspuns:

Esti sigur ca o satisfaci la cum isi doreste ea? Poate asta este un motiv.

| mihai69 a răspuns:

Faptul că îl căuta pe „fostul" pe Fb nu mi se pare neapărat un semn rău.
Mai tare m-aș îngrijora de lipsa ei de concentrare din timpul activității erotice.
E greu de spus ce determină asta; cel mai bine ar fi să dai reticența la o parte și să-i ceri și ei același lucru și să aveți o discuție deschisă (nu de genul „nu am nimic, totul e bine, dar..." - că astea-s texte de cinici bani).
Dacă e adevărat că te iubește, dar mai ales dacă și tu o iubești și ea simte și știe asta, ar trebui să priceapă că e timpul să se deschidă în fața ta.
Nimic nu poate fi de nerezolvat, dar pentru a rezolva o problemă, trebuie mai întâi s-o cunoști!

| KanezuY a răspuns:

Poate are BTS.

| UserulAnonim a răspuns:

Frate, daca zici ca doar cand vine vorba de sex se poarta asa, atunci nu ai de ce sa iti faci griji. Daca in restul timpului iti zambeste, va alintati, sarutati etc etc atunci totul e ok.
Te-ai gandit ca fetele au perioadele lor? Sau poate se simte incomod in timpul actului sexual... deja prea multe fete se prefac ca au orgasm, de asta ar trebui sa iti dai seama.
Intreab-o pur si simplu:
"Am vazut ca in ultima vreme ca nu mai vrei sa ne iubim, s-a intamplat ceva? De ce nu-mi povestesti si mie?"
Alege momentul potrivit.
Stiu ca fetele pot fi incapatanate si " Ah nu ma mai iubesti ca nu stiu ce, fa aia, fa ailalta." Ei bine, fa la fel ca fetele.
"Daca ma iubesti cu adevarat ai sa-mi spui ce s-a intamplat."
Doar in cazul in care refuza sa-ti spuna din prima.
Oricum, poate e faza cu primul ei iubit, poate inca are sentimente, desi nu cred, dar orice e posibil.
Retine insa, comunicarea e cheia happy
Nu va ascundeti, spune-i sa zica ce are pe suflet.
Funda?

| AshuraElric a răspuns:

Trece printr-o perioada mai grea, poate, sau considera ca ar trebui sa faceti si alte lucruri impreuna. Lipseste comunicarea.