| KiroSamp a întrebat:

Salut TPU, am si eu o nelamurire serioasa, daca eu cu iubita mea am intretinut acte sexuale neprotejate, am fost mintit ca foloseste anticonceptionale si acum imi spune ca ii intarzie ciclul si ca este gravida, daca eu nu imi asum relatia si copilul ( nu era planuit si mi-a asumat ca ia pastilele alea ) ce pot patii? Riscuri ma refer judiciare etc?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu patesti nimic daca fata este majora.
Daca este minora, te poate acuza de viol...

Poti cere test de paternitate dupa ce se naste copilasul, daca nu esti sigur ca este al tau si intr-un caz serios, poti fi obligat sa-i platesti pensie alimentara pentru copil, dar nu te poate obliga nimeni sa traiesti cu ea sau sa participi la cresterea copilului.

6 răspunsuri:
| Madaxo97 a răspuns:

Dacă este copilul tău vei fi obligat sa plătești pensie alimentara, nu contează ce știai ce nu știai, ca te-a mințit sau nu, nu interesează pe judecător.

| Fakera a răspuns (pentru Madaxo97):

Deci e o șansă sau nu?

| relian a răspuns (pentru Fakera):

Sansa sa nu ce? Sa nu platesti, sau la ce ai facut referire? Poate te pacaleste, iar daca minte, cauta sai dai liber, pentru ca nu este o persoana de incredere.

| mihai69 a răspuns:

Depinde:
- poate cum te-a păcălit cu a.c., poate să te păcălească și cu faptul că ar fi al tău. Deci fără test de paternitate, nu e nimic sigur.
- dacă după test se dovedește totuși că este al tău, atunci ai de plătit indemnizația de întreținere până face copilul 18 ani (sau 24, dacă urmează o formă de învățământ). Un plus binevenit ar mai putea fi și un caz penal de sex cu minore, dacă fata nu are 16 ani și între voi este o diferență de vârstă mai mare de 3 ani.

| Emilian65 a răspuns:

După testul de paternitate, dacă se dovedește ca este al tău, ești bun de plata a pensiei alimentare pana la 18 sau 26 de ani.

| DauSfaturiDeViataSexuala69 a răspuns:

Ghinion,sa va traiasca!