| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu ce inseamna mai exact cand fetele sunt pe ciclu!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fetele NU pot fi ''pe ciclu'', ele pot fi ''la menstruatie"'. CICLUL menstrual reprezinta O PERIOADA si ate un anumit numar de zile, situate intre 2 MENSTRUATII consecutive. Menstruatia este un proces fiziologic care incepe la varsta pubertatii, in jurul varstei de 10-12 ani si se va produce ciclic/periodic si se va repeta de-a lungul vietii femeii pana la aparitia menopauzei care de regula se instaleaza in jurul varstei de 47-55 de ani. In general menstruatia apare in momentul in care fetele ajunge la pubertate si incep sa li se dezvolte sanii si apare pilozitatea de la subrat si de la "pasarica". Acest lucru se produce de obicei in jurul varstei de 11-12 ani insa se poate produce mai devreme cu 1-2 ani sau mai tarziu pana in jurul varstei de 16 ani. In cazul in care fata intretine relatii sexuale inainte de a avea prima menstruatie, acest lucru nu va influenta momentul de aparitie a menstruatiei la o data mai tarzie/ulterioara. Aproximativ in fiecare luna aparatul reproducator al femeii se pregateste sa dea nastere unei noi vieti. Pentru aceasta uterul rste pregatit sa poata gazdui o posibila sarcina prin dezvoltarea unei mucoase uterine interne din tesuturi, mucoase si vase de sange. Aceasta "constructie" cu aspect de mucoasa se numeste endometru si imbraca, acopera, peretele din interiorul uterului. Daca ovulul produs de unul dintre ovare proces repetat in fiecare ciclu menstrual, nu este fecundat de catre un spermatozoid, provenit din sperma ajunsa in vagin in urma unui contact sexual neprotejat, atunci ovulul ''moare'', nu se formeaza sarcina si din acest motiv mucoasa uterina adica ENDOMETRUL devine inutil, se destrama si este eliminat din corp, adica din uter prin vagin sub forma unui amestec de sange, mucus, resturi de vase de sange si tesut intr-o perioada de circa 3-7 zile. Acest proces se numeste MENSTRUATIE. Ciclul se reia/repeta din nou cu un nou ou/ovul care incepe sa se maturizeze intr-unul din ovare si urmeaza acelasi proces descris mai inainte. Acest proces/fenomen se numeste ciclu menstrual si are o lungime cuprinsa in general intre 21-35 de zile.Chiar daca esti baiat probabil vei intelege ce reprezinta MENSTRUATIA, deci nu CICLUL cum este folosit in mod gresit, eronat denumirea acestui proces. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Calestru_Andrei_1997 a răspuns:

Perioada de menstruație. laughing) Nu cumva să le vorbești în acea perioadă. Îs mai periculoase decât 10 Pittbulli la un loc. =]]]

| Necunoscut112 a răspuns:

Câteva zile pe lună curge sange din păsărică, împreună cu o stare generală de irascibilitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se pot comporta cum sunt ele natural de fapt, fara sa le mai judece lumea.

| Issei2000 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Wow! Asta da raspuns laughing multumesc mult!

| SG1995 a răspuns:

Pe scurt rezidurile nefolosite de ovule sunt reciclate, ca urmatoarea luna sa se formeze un set nou gata sa fie fecundat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Un raspuns absolut ABERANT. rolling on the floor