| SergiuNico a întrebat:

De 6 luni sunt intr-o relatie cu o fata dintr-un oras apropiat, iar ea inainte de asta.a fost cu unul care a plecat in Italia..si de curand a venit inapoi, cat era in Italia ei au mai tinut legatura.iar de curand a venit inapoi..chestie ce nu m-a deranjat.dar ieri, a fost la mine..si toata ziua, chiar si cand era in bratele mele. uitandu-ne la TV..tot ii scria lui mesaje..si vreau sa aflu si parerea voastra..este normala o astfel de chestie? Sa vorbesti din bratele prietenului tau cu fostul? Incredere in ea am.dar pur si simplu vreau sa aud mai multe pareri sa nu mi-se para ca bat campii, well..macar nu singur.

15 răspunsuri:
| Mussette a răspuns:

Pai, daca fostul pleaca in Italia, poti sta linistit. Depinde si ce vorbeau.

| Zenithf a răspuns:

Nu este normal sa dea mai multa atentie altei persoane cand este cu tine. Poate sa nu fie nimic intre ei doi, dar iti spune ceva de cata consideratie are fata de tine. Inca odata: nu te supara faptul ca vorbeste cu altcineva, poate sa nu fie nimic, dar faptul ca vorbeste cand esti tu de fata, si te pune in postura de a 5-a roata de la caruta, este foarte suparator, chiar jignitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e normala.Toti folosim telefonul si functia de mesagerie. straight face
No, hai... poate ca nu are intenii serioase cu el si vrea doar sa vada daca e ok.Nu toate relatiile se termina cu geamuri sparte si zgarieturi pe capota.
Neavand de ce sa se simta vinovata, nu vad de ce trebuia sa se ascunda de tine ca sa te simti tu mai bine.
Dar exista si contrariul, ei doi se pot intalni oricand!

| SergiuNico explică:

De plecat pleaca inapoi, intr-o luna, dar e normal sa vorbeasca cu el de fata cu mine chiar si in aceea postura? Mi-a repetat ca ii e mila de el, ca e singur in Italia.dar.e normal? Nu ma face sa ma simt in plus sau ceva dar pur si simplu. vorbeste cu el toata ziua, chiar daca e fostul si chiar daca e de fata cu mine. Am incredere in ea, o iubesc, dar..atat vreau sa stiu. daca e normal.

| DirviziuQ a răspuns:

Eu nu prea cred ca e normal, chiar daca sunt doar prieteni. Totusi au fost impreuna, si daca vrea sa vorbeasca cu el, are destul timp, de ce trebuie si cand e cu tine? Ei i-ar placea? Nu prea cred. Ai grija, chiar daca el pleac inapoi, sa nu fi tu "rezerva" ei pana se intoarce ala. Tu stii daca te simti iubit de ea. Mi se pare o lipsa de respect fata de tine ce face ea, sunt fata si nu as face asta nimanui.Parerea mea.

| ALGator a răspuns (pentru SergiuNico):

Cred ca trebuie sa incepi prin a discuta cu ea. Sa-i spui cu calm, ca si aici, ca te ingrijoreza ce face, exact cum spui aici.
In plus, e un exercitiu bun de comunicare. Situatii din astea mai pot aparea, dar e bine sa fie negociate.
Daca nu accepta dialogul, atunci e o problema oricum. Are dreptul sa stie ca nu-ti convine direct, nu pe ocolite. Sa inteleaga ca nu-ti convine atentia prea lunga in timp pe care o da unui "fost".
Prin dialog afli si de ce s-au despartit. Poate ca a fost doar o manevra pripita din partea ei dar tot la el se gindeste.
Altfel in Occident (sau in filme cel putin) chestia de a pastra niste relatii apropiate cu un "fost" asta se mai poarta. Dar nu miroase bine cind e prea mult. Un mesaj-doua pe saptamana cind e cazul, nu permament si apoi pa, cam asta ar fi "normal".
Bafta!

| NoRegretsxx a răspuns:

Nu frate, nu e normal.
Vad ca multi abereaza, dar crede-ma ca nu e normal. Ca asa ai incredere si o lasi in pace si cand iti e lumea mai draga, pentru ca i se urca la cap libertatea, o sa te insele sau mai rau o sa te paraseasca.
Tu faci ce vrei desigur, dar eu nu sunt de acord cu "prietenii" de genul.

| neutrino a răspuns:

Continua sa ai incredere, ca si ea are: unde mai faseste ea unul ca tine? Pentru ea totul este normal.

| Sfatosul2012 a răspuns:

Zic ca daca nu are nimic de ascuns e normal... dar daca nu te simti bine ii desigur timpul sa i o spui. sa clarificati asta.

| Psihedelic777 a răspuns:

Pai...totusi incearca sa pari degajat.Adica stai linistit ca se rezolva. Apoi spune-i pur si simplu ca te deranjeaza sa vorbeasca cu fostul cat timp e cu tine si ca nici ea nu s-ar simti bine daca tu ai face asta. Spune-i sincer ceea ce simti si ceea ce te deranjeaza. Daca tine la tine v-a tine cont de ce ai spus.Baftahappy

| RedDeath a răspuns:

Deci asta e aiurea! Sa o tii tu in brate, sa iti dezvelesti sufletul in fata ei, si ea ce face?! Screi mesaje celuilalt! Ori inceteaza cu prostia asta, ori ii dai papucii! Pune-o sa aleaga! Daca te alege pe tine, inceteaza sa vorbesti cu celalat! Ii spui ca esti gelos, si gata! Nu are ce face. [de obicei baietii sunt gelosi, deci nu spui nimic iesit din comun]
Deci, nu e normal sa faca asa ceva! Ia masuri, sau cata-ti alta! Esti tanar si ai de unde alege.

| PeFuga a răspuns:

Nu e normal! Nici ca ea sa vorbeasca cu fostul, nici ca tu sa accepti nesimtirea ei!

| NameHarris a răspuns:

Pff... ba frate nici sa o omori cu gelozia nu-i bine da nici pampalau ca tine sa stea la tine in brate si sa vorbeasca cu ala laughing tu ce pazesti?

| NameHarris a răspuns (pentru Mussette):

Poate sa stea linistit i-o rezolva ala de cateva ori si pleaca inapoilaughing) Stai linistit frate ca nu scapalaughing)

| Mussette a răspuns (pentru NameHarris):

rolling on the floor Vor fi fericiti toti 3.