| Stefan4695 a întrebat:

De mult timp ( adica foarte mult timp, cativa ani) au inceput sa imi apara niste bubite sau cosuri pe toata suprafata scrotului ( pielii testiculelor). Am incercat sa le storc si din cateva iese ceva alb. Este normal? Ar trebui sa ma opresc din a le stoarce?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acele bubite de fapt sunt simple glande sebacee localizate la baza fiecarui fir de par. Altfel spus sunt cosuri inofensive care s-ar putea sa dispara cu timpul exact la fel cum dispar cosurile care apar in tinerete/adolescenta pe fata. Daca vei mai stoarce dintre ele pe cele mai proeminente si cu aspect mai galbui, sa o faci cu delicatete si multa grija pentru a evita o eventuala infectare a locului si/sau a scrotului. Dupa o asemenea "operatiune" igienizeaza cat mai bine intreaga zona. Sanatate!

3 răspunsuri:
| Stefan4695 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc foarte mult!

| Emilian65 a răspuns:

Ar trebui sa le lasi in pace si sa consulti un medic dermatolog. El este acela care te va sfatui ce sa faci in continuare cu aceste bubite

| ManTheMan8 a răspuns:

Sunt simple cosuri