| AleexBiscuite a întrebat:

Eu si prietena mea am inceput viata sexuala.A mers totul bine am facut-o protejat.Cum e normal o mica durere la inceput putin putin sange si apoi placere. Ziua urmatoare am vrut sa o facem iar doar ca i-a curs muult sange si nu stiu din ce cauza.Se poate sa nu se fi rupt himenul din prima? Deoarece ea spune ca i-a mai curs putin si acasa si a doua oara cand i-a curs sange si o faceam a eliminat un cheag :-s. Nu este pe ciclu a fost acum o saptamana.Ma gandeam sa astept sa se vindece si sa mai incercam peste o saptamana.La ginecolog nu putem merge deoarece este minora si nu vrem sa afle cineva din familia ei momentan. Ceva sfaturi va rog? Si fiti seriosi.O zi frumoasa!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

La un cabinet particular este primita fara un insotitor adult...doar la cabinetele medicale de stat cu trimitere de la medicul de familie are nevoie de prezenta unui parinte,neaparat parinte, nu un adult oarecare, nici macar o matusa, de exemplu.
Asadar, sa-si faca o programare la un cabinet particular.Si mergi cu ea,n-o lasa singura, iar ca sa fiti linistiti, ia-o si pe mama ta, ca sa aveti un adult cu voi, just in case.

6 răspunsuri:
| lucifer12345678 a răspuns:

Se poate sa nu fi fost dezvirginata din prima(nu e obligatoriu)
stai calm totul va fi bine
sunt multe fete care nu sunt dezvirginate total din prima

greece12
| greece12 a răspuns:

Himenul e o membrana subtire care, odata rupta, e provocata o rana.Si are nevoie de o anumita perioada de timp pentru vindecare.
E ca atunci cand te tai tu la un deget si un timp nu-l poti folosi,pentru ca e posibil sa se redeschida rana si sa sangereze din nou.
E bine ca v-ati gandit sa asteptati un timp,dar oricat de mult respingeti ideea,ea acum a devenit femeie si e obligata sa se prezinte la medic,asa cum face orice femeie responsabila.
Ca sa intelegi,cum ar fi daca atunci cand se naste un copil,din indiferent care motiv, nu-l consulta medicul sa vada daca totul e in regula, sa-i faca vaccinurile de rigoare, etc?
Chiar trebuie sa mearga la medic, nu va jucati cu sanatatea voastra.
Bine?
happy

| AleexBiscuite explică (pentru greece12):

Eu vreau...ea nu..pentru ca parintii ei nu ar reactiona deloc bine la aflarea vestii...si ar fi dureros si pentru ea sa ne fie interzisa relatia odata facut acest pas.Totusi trebuie neaparat insotita de cineva din familie? Nu se poate si doar de catre cineva major?

| AleexBiscuite explică (pentru greece12):

Este o problema cu mersul la ginecolog deaorece parintii ei nu ar reactiona DELOC bine...asteptam momentul potrivit ca ea sa le spuna desi mama ei este plecata temporar din tara.Eu i-am zis sa mearga insa nu vrea...totusi trebuie neaparat ca un membru al familiei sa o insoteasca? sau poate orice adult?

| AleexBiscuite explică (pentru greece12):

Multumesc frumos de infomatie.Asa voi face

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că este vreo problemă!

Cel mai probabil, la primul act sexual NU s-a rupt complet membrana himenală şi de aceea nu a curs mai mult sânge, iar la cel de-al 2-lea himenul s-a rupt complet şi sângerarea a fost mai semnificativă.

Oricum, ar fi indicat să AŞTEPTAŢI vreo săptămână până la următorul act sexual ( pentru ca să se refacă zona respectivă, fiind mai sensibilă după deflorare )!

Toate cele bune.