| anonim_4396 a întrebat:

Mereu am fost timid cu fetele.Desi sunt o fire romantica caruia nu-i place sa se joace cu sentimentele, nu pot sa port o discutie cu fata pe care o plac din cauza timiditatii mele prea exagerate.Si eu am raspuns la intrebari de genul pe TPU spunand:"Spune-i ce simti,nu ai nimic de pierdut", dar niciodata nu am avut curajul necesar sa aplic propriul meu sfat.Stiu ca nu exista o "reteta magica" prin care faci pe cineva sa te placa si nici nu caut asa ceva, eu vreau sa scap de timiditatea asta.In preajma unei fete, actionez mereu in 3 pasi:Ma inrosesc,ma blochez,plec. Izolat nu sunt,prieteni am,in oras ies, dar tot timid sunt cand vine vorba de o fata.Cat as incerca sa imi controlez emotiile, mereu apar cei 3 pasi de mai sus.Din cauza timiditatii am dat cu picioru la mai multe sanse si nu mai vreau sa se intample. Sper sa ma ajutati cu niste sfaturi si va doresc sarbatori fericite:-).

Răspuns Câştigător
| LittleShyDevil a răspuns:

Buna seara! Am zambit cand am citit despre acei pasi. De ce? Eu la fel ma inrosesc indiferent de situatie, asa si? Asta este. Faci si tu o mica gluma( M-am blocat cand ti-am vazut frumusetea), bla, bla din asta. Incearca sa treci peste cu o gluma, asa atragi si atentia si hei, macar nu pleci si RATEZI sansa vietii tale(poate). Tu crezi ca cei tupesti cum fac? Zic si ei o mica gluma si asa incepe conversatia. De timiditate nu ai cum sa scapi, mereu o sa fie acolo, pana la urma asta te defineste pe tine, dar cand vezi ca fata te place cat de cat, ce faci? Pleci? Vorbeste, este pe jumatate cucerita. Si mai lasa reteta asta magicalaughing Cat ai? 15? Stai "frate" calm, mai greu la inceput, dar dupa merge treaba. Nu este un sfat, este doar o rugaminte, cum poti aici sa "vorbesti" asa frumos, in viata reala trebuie sa faci la fel.(Dupa poti sa ma dai in judecata daca nu mergelaughing ). Vezi ce faci! Toate cele bune! tongue

6 răspunsuri:
| Maxnonymus a răspuns:

Cam in aceeasi situatie sunt si eu.
Daca raspunde cineva mai ok sa ma anunti si pe mine te rog.

| neutrino a răspuns:

Vei reusi numai atunci cand vei intelege ca la tine nu este vorba numai de timiditate.

| MarioQWERTY a răspuns (pentru neutrino):

Neutrinio tu raspunzi numai la caterinca aici, nici nu stiu de te obosesti sa mai lasi comentari cretine, probabil altceva mai bun nu ai de facut..Sunt o gramada de oamenii timizi pe planeta asta, care la un moment dat vor face primul pas si apoi totul va veni de la sinewinking

| stark47 a răspuns:

Daca timiditatea ta e exagerata sigur e si observata de multi.cea care te palce cu adevarat, incearca de mai multe ori sa treaca de zidul tau.stie ca esti timid, deci, va incerca sa te faca mai confortabil in prezenta ei. poate o sa gasesti curand fata aia.cand vreau si eu pe cineva(foarte rar)mi se mai intampla si mie sa ma blochez putin insa atunci, ma uit o idee in alta parte si imi imaginez ca vorbesc cu un "oarecare", pricepi?

| unknøwn a răspuns:

Trebuie să accepţi faptul că sunt cu 102, 5% mai deştept ca tine. Altfel nu citi mai departe.

Bun.
Dacă accepţi chestia asta, trebuie să mai accepţi o chestie.
Trebuie să fii conştient că timiditatea e o prostie.
Că n-are de ce să existe. De ce unii oameni o au şi alţii nu? Cum de ăia care n-o au sunt la fel de safe ca ce-i care o au?
Simplu. Pentru că timiditatea e o absurditate.
Trebuie să faci o întrunire în creierul tău şi s-o anulezi.
Nu există timiditate. Eu aş zice mai degrabă că e vorba de alte probleme.
Spre exemplu lipsa de încredere în sine.
1/3 din viaţă o scufunzi altora.
1/3 o dormi.
Cu restul de 1/3 care îţi rămâne ce faci? Alegi să fii timid şi nici măcar de asta 1/3 care rămâne să nu profiţi?
Bea,dansează,cântă,pedalează,fluieră, dă la buci, ejaculează, râde, zâmbeşte, fii fericit!
Mai ai vreo câţiva zeci de ani de trăit.

Gândeşte-te că fetele sunt inferioare bărbatului de la natură.
Aşa că data viitoare când vezi o fată care îţi place...te duci la ea şi îi spui direct în faţă ce simţi şi ce vrei de la ea.

Baftă!

| powergirl a răspuns:

Uite aici la mine ca sa scap de timiditate pe mine m-a ajutat cineva in primul rand trebuie sa ai incredere in tine sa iti bagi in cap ca poti sa nu existe in mintea ta ca nu pot, la inceput va fi mai greu dar trebuie sa faci un mic joc de imaginatie si atunci cand vb cu o fata imagineaza-ti ca vb cu oricare prieten de al tau atunci pe moment imagineaza ti-l puneti-l in minte atunci cand vb cu fata, fa sa apara in minte acel prieten cu care vb multe vrute si nevrute, si vei vedea ca si fata va zice ceva si tu altceva si de aici si conversatie ai facut. mai poti sa faci si altfel, cand treci pe langa fata care iti place poti sa ii zici un buna nu? atat curaj cred ca ai si treci mai departe apoi a 2 a zi zii ce faci si stai cat sa iti raspunda si apoi pleci nu zici cf si nici nu stai sa auzi raspunsul, sau daca e mai greu sa vb cu fata care o placi incearca sa faci asta pe o alta fata de care nu iti place fa exercitiu pe altele si apoi cand iti recapeti increderea in tine sa exersezi la fel cu fata care iti place nu cred sa nu reusesti daca incerci treptat in timp brusc nu va merge. deci daca vrei detalii sunt aici pe site