| Ch3ls3a91 a întrebat:

Mi-a întârziat menstruatia 5 zile si nu inteleg de ce..Nu am mai avut contact sexual de câteva luni, mi-au aparut coșuri, ca înainte, ma doare burta dar nu imi mai vine..luna asta a fost putin si mai stresant pentru mine ca am avut examenul auto, simularile..Sa fie asta vreo cauza, sau schimbarea temperaturii?

7 răspunsuri:
| Sorin7777 a răspuns:

Exact ai raspuns singura corect!

| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa afli si sa stii ca si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, uneori pot sa apara mici dereglari ale lungimii ciclului ca numar de zile de +/- 3-5 zile sau chiar si mai mari de 7-10 zile. Astfel de dereglari de lungime a ciclului apar si se produc din cauza faptului ca in decursul ciclului activitatea hormonala a fost dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unui sau a mai multe glande endocrine dintre cele existente in organismul tau. Numai daca o astfel de situatie se va repeta si in cazul viitoarelor cicluri menstruale, in acel caz este indicat sa te prezinti la endocrinologie pentru consultatie si un set de analize pentru a se stabili factori care influenteaza si provoaca dereglarea activitatii hormonale. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Poate e vorba de o dereglare hormonală, sau poate fi de la stres.

| Ch3ls3a91 explică (pentru Sorin7777):

Adică?

| Ch3ls3a91 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci nu poate fi vorba de vreo sarcina, nu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ch3ls3a91):

Am incercat sa-ti trimit un raspuns prin care sa-ti ofer si alte informatii prin mesaj privat, insa nu am reusit,
Fara a cunoste istoricul ciclurilor tale menstruale este imprudent si hazardant sa ma pronunt ferm intr-o astfel de situatie. Teoretic este IMPOSIBIL sa poata sa existe chiar si o sarcina pur ipotetica. Probabil ca in proportie de peste 99% si practic este la fel. Sanatate!

| Ch3ls3a91 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos, chiar acum mi-a venit