| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, nu stiu daca am pus intrebarea bine,adica pe "dragoste si sex " sau "sanatate" dar incerc aici, poate au mai fost baieti cu problema mea...
Uite, asa de 6 ani (cam de pe la 12 ani) au inceput sa imi apara niste bubite pe pielea penisului.
Vreau sa spun ca am avut o igiena regulata si nu am intretinut relatii sexuale.
Acum am 18 ani si as prefera sa scap de ele fara sa merg la medic.As fi preferat sa le storc cumva sa le sparg nu stiu, multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca acele bubite sunt situate pe suprafata sau coroana glandului penian si/sau exista si in asa numitul sant balanopreputial care reprezinta adancitura dintre glandul si trunchiul penisului, atunci reprezinta asa numitele papule perlate peniene (PPP).
In cazul in care intr-adevar este vorba de aceste papule perlate atunci este indicat/trebuie sa cunosti urmatoarele aspect privind respective afectiune a penisului tau. Papule perlate peniene - sunt de fapt niste cosuri mici cu continut de sebum, in forma de cupola/domuri, care sunt de obicei situate pe coroana glandului sau in santul balanopreputial existent intre gland si trunchiul penisului. Papule sunt aranjate de obicei în jurul glandului penisului într-un singur sau mai multe rânduri sau formeaza palcuri ori grupuri de diferite marimi, cu extindere mai mare sau mai mica. Cauza formarii si/sau aparitia lor este destul de incerta d.p.d.v medical, dar se considera ca papulele peniene reprezinta o varianta anatomica asemanatoare cu acneea normala. Aproape in unanimitate se accepta ideea ca aparitia si formarea lor nu se datoreaza activitatii sexuale si nici a lipsei igienei adecvate. De asemenea s-a stabilit ca nu sunt infectioase sau contagioase, comparativ cu verucile genitale cu care sunt asemanatoare si nu sunt nici maligne sau pre-maligne. Chiar daca acele papule nu provoaca nici un simptom, pacientii afectati sunt adesea ingrijorati in privinta naturii lor. De regula ceea ce deranjeaza este aspectul lor nu tocmai placut. Fiindca sunt inofensive nu devine necesara indepartarea lor cu orice pret, dar daca pacientul este prea deranjant de aspectul lor si doreste sa urmeze un tratament de indepartare/eliminare a papulelor, acest lucru se poate obtine/realiza prin metode medicale cum ar fi : metoda cu dioxid de carbon vaporizat cu laser sau micro ori electrochirurgie pentru a le distruge, insa aceste interventii chirurgicale pot lasa cicatrici pe suprafata fina a glandului.
https://www.romedic.ro/papule-perlate-peniene
Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Buna!
Daca esti sigur ca arata chiar asa, cum e in poza, atunci nu au legatura cu igiena sau amumite afectiuni.Sunt pur si simplu inofensive.
Daca sunt pe pielea penisului oriunde pe lungimea acestuia, poarta numele de "puncte Fordyce" (in cazul tau peniene). Acestea pot aparea in diferite zone ale corpului atat la barbati cat si la femei.
In cazul in care sunt in jurul glandului penian, atunci poarta denumirea de "papule perlate" (sau glande Tyson).
In afara de un aspect usor inestetic, nu ar trebui sa te ingrijoreze.

| Razvan98765 a răspuns (pentru Floridori):

Buna,sunt foarte asemanatoare doar ca amele sunt mai galbuie cum ar veni.dar cam tot asa
Oare stii cumva cum as putea scapa de ele?sad
Multumesc >3

| Floridori a răspuns (pentru Razvan98765):

Raspunsul nu o sa iti placa prea mult dar variantele sunt:
-laser cu carbon;
-chiuretaj sau chirurgie excizionala;
-eletrodesicare.

In primul rand nu stiu daca merita sa ajungi la o astfel de procedura doar pentru atata lucru, iar in al doilea rand, dupa cum observi, nu poti scapa de ele ca prin minune.