| ZqTer a întrebat:

ro

Am si eu o situatie mai delicata tin la o fata foarte mult si ea la mine!
La inceput ii era teama sa isi arate sentimentele ca ii era frica daca o ranesc dupa(a mai trecut prin asta)i-am explicat i-am spus sa aiba incredere in mine si asa a fost.
Dupa ce am inceput sa ii arat si eu sentimentele a inceput sa isi faca putin de cap face unele lucruri intetionat sa ma raneasca, nu stiu daca isi da seama, dar chiar ma dor unele cuvinte ale ei.Azi spune ca ii e dor de mine ca tine la mine ca ma iubeste, a doua zii e schimbata total si daca ii las spatiu in ziua respectiva cand are toane nici asa nu e bine zice ca nu o bag mai deloc in seama.
In seara asta am avut o discutie mai serioasa si imi tot spunea sa o uit, ca e mai bine asa chiar daca e dureror ca e vina ei ca a acceptat toate astea o spunea ca si cand regreta chiar regreta.
Dupa ce am inceput sa ma rog de ea sa "ajung la picioarele ei" spunandu-i ca sa se mai gandeasca ca nu e bine ce face ca vreau clipele frumoase inapoi asa cum era totu inainte si-a dat seama ca nu e chiar bine ce face ea si mi-a spus sa ii acord timp sa se gandeasca si intre timp eu sa ma comport normal.

spuneti-mi si mie TPU ce sa fac ce credeti despre toata nebunia asta dati-va cu parerea la orice detaliu care l-am spus m-ar ajuta foarte mult si stiu ca voi ma ajutati asa cum ati facut-o intodeauna.Cum sa ma comport cu ea cum sa o fac sa fie cu mine, cum sa prinda incredere in mine, cum sa fiu, cum sa vorbesc, in ce fel, sa o fac sa se simta bine langa mine(si inainte se simtea si se simte). Nuj vreau putina incredere in mine si stapanire de sine daca tot sunt baiatu in relatia asta eu ar trebui sa comand "vorba vine" nu sa fac mereu ce zice o fata sa ii accept toanele intentionate stiind ca ma voi intoarce la ea.

Astept cat mai multe raspunsi si paresti
Dau Funda TPU!

7 răspunsuri:
| Myst3ry a răspuns:

Daca ea nu mai vrea sa fie cu tine...tu nu o poti tine cu forta. Discuta cu ea,vezi ce simte cu adevarat pentru tine. Chiar daca poate fi dureros e mai bine sa stii din timp decat sa iti faci iluzii si apoi sa fi dezamagit. Daca iti spune sa o uiti,pune'o sa iti explice de ce vrea asta totusi pentru ca tu tii la ea si vrei sa fii cu ea in continuare. Iar tu singur trebuie sa iti impui sa fi sigur pe tine, si sa ai increderea necesara. In rest pana atunci, da'i atentia de care are nevoie. mai mult nu ai ce sa faci.

| Paula007 a răspuns:

"vreau putina incredere in mine si stapanire de sine daca tot sunt baiatu in relatia asta eu ar trebui sa comand "vorba vine""
esti un prost. incredere in tine nu ti poate da nimeni, o ai sau nu. noi insa te putem ajuta sa nu mai ai deloc, daca insisti.

in momentul in care ea a zis ca e gata, e gata, indiferent cat iti va cere sa o lasi sa se gandeasca. asa ca lasa fazele penibile, nu te pune in genunchi in fata ei, si du te acasa. mai bine o laba trista decat inca o luna de relatie in care te va pune la propriu cu botul pe labe si tot te va parasi cand va simti ca i-a ajuns fata ta.

cine ti-a zis tie ca intr-o relatie tu trebuie sa comanzi, mai, macho-man? cine te crezi tu, chuck norris? ai vazut un pic cam multe filme. relatia e pentru 2, 2 persoane, 2 opinii, 2 vieti, reunite de sentimente si tentativa de a le combina cat mai armonios. nu ea sa faca ce vrea muschiul tau dimineata, nici u sa stai sa-i sugi tocul.
cu atitudinea asta primitiv-lamentabila nu o sa gasesti o fata draguta in vecii vecilor.

maturizeaza-te!

| xToToShelx a răspuns (pentru Paula007):

Desi ti'a spus'o pe fata, intr'un fel are dreptate paula...Nu o poti obliga pe fata.Cel mai bine incearca sa te duci la alta fata, gen cand spune ca nu mai vrea sa fie cu tine sau ce iti spune (ascunzi sentimentele de durere sau ce ai) si spui "ok!" gen ca si cum nu ai avea nici'un sentiment, si incep sa iesi cu baieti...cu alte fete etc, si ai sa vezi ca o sa inceapa " de ce nu ma mai bagi in seama" sau alte chestii. Sper ca te'am ajutatwinking. Si paula desii a fost nesi (scuze paula) are MARE dreptatelaughing

| Paula007 a răspuns (pentru xToToShelx):

Sunt nesimtita pentru ca i-am zis ceva direct? cum altfel sa inteleaga cat de dura e lumea in care traim? ai fi preferat sa -i mangai orgoliul ranit, suflandu-i sperante ca dragostea lor e eterna si efemera? ca apoi ea sa vina, dupa ce el mai investeste o bucata din viata/bani/timpul lui, sa-i zdrobeasca inima de tot? laughing atunci, fie! sa raman eu nesimtita, dar peste ceva timp o sa ajunga sa aprecieze atitudinea mea; macar am spus un adevar sanatos, ceva ce avea nevoie de auda.

| ZqTer explică (pentru Paula007):

Paul mersi mult...chiar nu m-am suparat deloc, poate a fost vina mea si nu am fost asa de explicit eu nu am avut niciodata o relatie cu fata asta...a fost mai mult prieteni cu benefici chiar daca eu vroiam m-ai mult ei fiindui frica ca o puteam rani pe viitor chiar daca nu e asa si i-am si explicat sa aiba incredere in mine.

iar faza cu eu sunt baiatu si eu trebuie sa comand cred ca ai observat ca am pus in ghilimele ma refeream sa nu ii mai fac atat pe plac fetei si sa nu ii ofer totu pe tava sa nu ii arat numai eu ca tin la ea si o iubesc sa o arate si ea. si nu stiu cum sa fac asta.

| Paula007 a răspuns (pentru ZqTer):

Ai putea sa o ignori o perioada mai indelungata. si poate, doar poate, observand absenta ta va ajunge sa te aprecieze. dar ignoranta totala, nu la primul apel sa fugi in 4 labe la ea. ai treaba, o problema, ai de invatat... ii acorzi spatiu sa se decida. etc.gasesti tu o scuza sa nu o vezi pana cand simti tu ca a trecut suficient timp cat sa ti simta lipsa si sa realizeze ca de fapt tu esti un tip dragut si ca o relatie cu tine ar fi un lucru benefic si sanatos pentru amandoi. dar daca in timpul asta liber pe care tu i-l acorzi, si nu o bagi excesiv de mult in seama, ea isi cauta pe altul, e simplu : renunta, si reprofileaza te. nu te merita. gandeste te bine.

| ZqTer explică (pentru Paula007):

Mersi mult Paula asa am sa fac...dar faza e ca suntem vecini de bloc si mai mereu iesim afara, mai ne adunam mergem in bar-uri, ieri a fost concert la carrefour in brasov am fost...tot impreuna,facem acelasi liceuhappydeci de vazut tot o sa o vad,dar am sa incerc sa stau mai mult cu baietii si ei sa nu ii dau atentie,poate la intrebarile de zi cu zi care le pune cu raspunsuri simple si scurte da, nu, nu stiu.