| Minikotik a întrebat:

Salut tuturor.
Am si eu o problema.
Prima data mi-a venit menstruatia pe 17 ianuarie anul acesta si acum deja e 18 martie si inca nu mi-a venit.
E o problema?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci absolut nici-o grija deoarece este cunoscut faptul ca in primii 2-3 ani ciclul menstrual poate fi uneori foarte neregulat. Mai ales chiar la inceput intre 2 menstruatii succesive pot sa apara, sa exista pauze de cateva luni, iar uneori (cazuri rare) poate trece chiar mai mult de 1 an de zile intre prima si urmatoarea menstruatie. In concluzie sa nu te impacientezi fiindca nu exista nici un motiv care sa-ti provoace ingrijorare. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Kathrinex a răspuns:

Nu, e perfect normal. Menstruația e neregulată.

| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns:

Daca ai avut contact sexual, poate ai ramas dar daca nu ai avut... poate fi de la menstruatia neregulata!
Chiar si atunci cand incepi viata sexuala si atunci se poate intampla...adica sa te sperii ca ai ramas dar de fapt e din cauza problemelor menstruale.
Nu e chiar in avantaj ...pentru ca cand incepi viata sexuala nu ai sa stii cand poti sau nu insarcinata.
Dar nu te speria.
Din propria experienta stiu.
Acum iau anticonceptionale pentru reglarea ciclului menstrual.

Răspuns utilizator avertizat
| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns (pentru Minikotik):

Menstruatia poate fi neregulata pe tot parcursul etapei.
O cunostinta de a mea are 40 de ani si acum are ciclu neregulat.
Chiar daca doctorii i-au spus ca dupa primul copil o sa se regleze...nu a fost asa.
Mai bine consulta un medic.
Nu e asa bine...mie mi-a gasit un chist pe ovar si din cauza asta imi vine neregulat.

| Emilian65 a răspuns:

Nu te speria. La inceput menstruatia este neregulata. Cu timpul ea se regleaza si devine regulata.