| Psksjns a întrebat:

Salut, vă descriu o situație să-mi spuneți ce este de făcut sau ce părere aveți, prietena mea are o amică care este parașută (umblă mult…. Nu vreau să detaliez ) care tot încercă să o facă să se vadă cu alți băieți sau câteodată încercă să-i bage idei aiurea în cap (ca merit să fiu înșelat și tot așa…), i-am explicat de multe ori ca e o influență proastă, a înțeles pe moment, a zis ca o sa o lase mai ușor cu ea, după câteva zile totul revine la obișnuință…, acum câteva zile am zis ceva de ea prin mesaje și a văzut și respectiva ca nu o suport și m-a întrebat dacă am ceva cu ea să-i zic, i-am spus ca este o parașută și nu-mi place ca umblă cu prietena mea, din punctul vostru am procedat greșit?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cine ești tu de fapt s-o numești "parașută"? Ai tu vreo durere la hipotalamul pe chestia asta?

N-ai, așa că vezi-ți de lungul nasului

| adam7 a răspuns:

Ai greșit. Nu poți impune iubitei ce prieteni să aibă.
Dar dacă influența prietenei ei o face să te înșele sau să apară probleme între voi, atunci ai tot dreptul să te protejezi: prima oară discuți cu prietena serios iar dacă nu se rezolvă, pui stop relației și asta e.

| 1onur a răspuns:

Nui bine să vorbești urât despre prieteni ei/lui. Este foarte urât și greșit să vorbești de un om în așa fel. Ori și cum ar fi acel om, ori și cum ar arăta acel om, orice obiceiuri... ar avea acel om. Este alegerea lui/ei. Nu ai dreptul nu țise case să vorbești urât și să judeci pe alți oamenii pe la spatele lor. Ori și cum ar fi el/ea. Este alegerea lor.

Dacă ia te iubește cu Adevărat nu ai de ce să-ți faci griji sau săte răstești la prietenii/prietenele ei doar fiindcă "țisa părut " ceva greșit, sau alte apucături și manifestări...

Dacă vrei săi spui ceva prietenei/iubtei/iubitului. Dumnezeul nea dăruit glas și voce inimă și sufletul să putem vorbi ca oamenii între noi nu săne judecăm nu săne certăm nu săne dușmănim nu săne asemănăm cu bolnavi mintali care caută scandale certuri din ori și ce.

Să nu vorbești atâta de urât și greșit pe seama nimănui fiindcă ești băiat mare ești bărbat! Este foarte urât foarte greșit din partea unui cavaler unui bărbat, băiat să vorbească în halul ăsta. Nu nise cade nouă la bărbați să vorbim, înjură, în halul ăsta pe nimeni și mai ales să vorbim în numele unei persoane ce nu este prezentă. Nu avem de unde ști noi. Noi nu suntem Dumnezeul. Noi suntem oamenii și așa ar trebuie să rămânem nu săne Dezumanizăm și pe cine ne convine și nu ne place să-l facem cu vrem noi și ne vine nouă. Nui normal nu-i bine frate.

| wildthing a răspuns:

Da, ai procedat gresit.
Iti este familiar dictonul "tine-ti prietenii aproape, iar dusmanii si mai aproape"?
Ce crezi ca va face ea dupa acest episod? Da, ai ghicit, va incerca sa-ti influenteze iubita si sa bage strambe intre voi, cu si mai multa inversunare. Ar fi trebuit sa anticipezi faptul ca nu-i chip s-o indepartezi pe prietena ta de ea, si sa stii ca in aceste conditii ti-ar fi fost mult mai folositor ca in loc sa-i declari razboi, mai degraba sa o pupi in coor.winking

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Tu esti cu fata asta, vrei sa-ti mearga bine cu ea. Acum ce facusi? Ti-ai aprins paie in cap.
Urmeaza sa fii tratat exact cum ai tratat-o tu pe ailalta. Karma

Nu stim noi ce fel de om e prietena prietenei.
"este parașută (umblă mult…."
Stii ce umbla si mai mult? Vorba.
Baietii vorbesc multe, se lauda, le-ar "place" sa fie cu fata, dar nu inseamna ca au si reusit ceva cu ea.
O fi ea cum spui tu. Macar s-a dat la tine?