| Bloock a întrebat:

Salutare, am și eu o întrebare mai ciudata și as ruga seriozitate.
Deci eram cu prietena mea (17ani ambii) și a vrut sa se joace cu. si s-a jucat pana mi-am dat drumul în mana ei, eram afara si erau 3-4grade. (tin sa menționez ca eram îmbrăcați blugi, geaca etc. doar mana a pus-o pe "jucarie") si după asta I am șters mana cu șervețele umede de 10 ori si cand a ajuns acasă s-a spala bine cu apa și săpun pe mâini. Întrebarea e următoare ar avea cum sa rămână însărcinată deoarece ciclul e cu 4zile întârziat. Si nu am avut niciun fel de contact cu "scorbura"
În ziua în care ne-am jucat era ziua în care trebuia sa I vina ciclul si nu a venit, iar acum e îngrijorată ca au trecut 4zile de la data ei. E posibila o sarcina? Sunt panicat tot, rog seriozitate și fără glume proaste.

15 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Vai, ce oameni dezorientati.
O sarcina se formeaza numai si numai daca spermatozoidul fecundeaza ovulul. Ca sa se intample asta, spermatozoidul trebuie mai intai sa ajunga la ovul. Daca tu zici ca ai ejaculat pe mana sau ce zici tu, tu cum crezi ca ar putea ajunge spermatozoidul in vagin? Explica, daca tot te panichezi inutil!

| Bloock explică (pentru LPCTSTR):

Pai eu știu ca nu se poate întâmpla nimic cat timp nu a fost un act sexual, dar întârzierea perioadei ei ma neliniștește.

| Floridori a răspuns:

Absolut NU exista sanse de sarcina daca sperma nu a ajuns in interiorul vaginului. Daca ea si-ar fi introdus degetele in vagin dupa ce tu ai ejaculat in mana ei, mai existau sanse, dar daca s-a intamplat fix cum ai povestit tu, ca nu a avut niciun contact cu vaginul si ca imediat dupa s-a spalat pe maini(mai intai servetele umede si apoi s-a spalat pe maini, cum spui tu), posibilitatea de sarcina este de zero absolut.
Poate ca prietena ta are un ciclu neregulat sau poate intarzierea se produce din alte motive.
Poate ar fi bine sa o intrebi daca ciclul ei este de tip regulat.Chiar si in cazul unui ciclu regulat, diferentele +/- de 2-3 zile nu ar trebui sa reprezinte un motiv de ingrijorare.

| Bloock explică (pentru Floridori):

După ce am ejacul am șters o eu cu șervețele umede si după ce a ajuns acasă s-a spălat direct pe mâini cu apa și săpun, după asta nu s-a masturbat sau ceva, doar a mers la baie și atat.

| Floridori a răspuns (pentru Bloock):

Deci am inteles bine.Ai ejaculat in mana ei, ati facut o igiena rapida cu servetele umede, apoi a ajuns acasa si s-a spalat pe maini.
Deci clar NU are cum sa existe o sarcina in aceste conditii.
Tu ai discutat cu ea? Stii daca are un ciclu menstrual regulat? Daca da, cauza intarzierii este alta sau uneori un ciclu regulat, devine neregulat.Dar nu cred ca exista motiv de ingrijorare in ceea ce priveste o sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Orice fata dar nu numai ea ci la fel si baiatul indiferent de varsta lor, care au ajuns in momentul in care este posibil sa-si inceapa viata sexuala, ar trebui sa cunoasca in mod foarte exact si precis procesul prin care se poate forma/produce sarcina. De asemenea ar fi foarte bine ca inainte sa intretineti primul act sexual din viata voasytra, sa fiti deja bine informati pentru a sti CAND, CUM, IN CE CONDITII si DIN CE se poate forma sarcina. De asemenea in mod OBLIGATORIU trebuie sa cunosteti ca este necesar sa fie intrunite minim 2 conditii strict obligatorii, cu precizarea ca cele 2 conditii trebuie sa existe in acelasi timp, adica sa se produca simultan/concomitent si anume :
a.) In primul rand orice fata/femeie care are ciclu menstrual, poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR in cazul in care masturbarea neatenta sau sexul in urma caruia ar putea ajunge sperma in vagin, trebuie sa aiba loc in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica in 1-a sau in toate cele 3-4 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau chiar in ziua ovulatiei atunci cand exista deja un OVUL VIABIL in uterul ei incat acesta sa poata fi fecundat de catre un spermatozoid provenit din sperma si NU din lichidul preejeculator fiindca in acel lichid... NU exista spermatozoizi.
b.) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/sa patrunda in mod obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), fiindca doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor avea posibilitatea sa treaca din vagin in uter si de acolo s ajunga in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care ovulul exista deja in acel moment.
2.) IMPOSIBILITATEA FORMARII SARCINII IN ULTIMELE 10 ZILE
Este determinat stiintific si medical, in mod cert, precis, concret faptul ca OVULUL VIABIL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent de tipul sau de lungimea ca numar de zile a ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe menstruatia in cazul in care NU este fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, adica in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si... SE DESTRAMA. O parte a resturilor rezultate este resorbita de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce trec 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, adica ziua in care incepe menstruatia. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA.
3.) In cazul prietenei tale cel mai probabil este vorba de o mica dereglare hormonala si nimic altceva fiindca pana in prezezent nu a intretinut actel sexuale. Reiese ca in aceste conditii este cu totul imposibil sa existe alte motive si cu atat mai putin sa existe o sarcina care sa provoace ''intarzierea'' menstruatiei din moment ce in mod cert NU a ajuns sperma in vaginul ''pasaricii'' ei.
Trebuie sa afli si sa cunosti pe viitor, fiindca este si in interesul tau sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, pot sa apara/sa se produca anumite tulburari mai mici sau mai mari in procesul de activitate/de functionare corecta si normala a glandelor endocrine din organismul tau si ca atare din acest motiv poata sa apara dereglarea activitatii hormonale. Aceste dereglari hormonale la randul lor provoaca de regula modificarea lungimii ciclului menstrual ca numar de zile fata de un anumit numar FIX si mereu constant de zile si astfel ciclul mentrual poate sa devina NEREGULAT, uneori chiar DEREGLAT. Pe baza celor precizate se poate aprecia ca in cazul tau nu este cazul sa ai motive de ingrijorare chiar daca exista aceasta asa zisa ''intarziere'' de o saptamana a menstruatiei fata de data cu totiul incerta pe care tu ai preconizat-o. Pe baza observatiilor indelungate, s-a constatat ca atunci cand apar abateriile de lungime a ciclului menstrual, acestea pot prezenta variatii de la cele mici si destul de frecvente de doar +/- 3-5 zile, la dereglari si mai mari care pot fi chiar si de 10-14 zile (in plus de obicei, Uneori in cazuri mai rare ''intarzierea'' poate sa fie si de 2-3 luni (in cazul ciclului dereglat) fara sa existe o sarcina formata si instalata in uter.
S-a constatat ca deseori, astfel de dereglari ale lungimii ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent mai ales la varsta adolescentei, dar se pot manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata din motive medicale care afecteaza buna functionarea a una sau mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Fiindca in cazul tau astfel de ''intarzieri'' s-au produs in mod repetat si in mod sigur vor exista si in viitor, este indicat sa te prezinti la cabinetul medical de endocrinologie pentru a fi consultata si sa-ti fie efectuat setul complet de analize prin care se stabilesc posibilii factorii care provoaca dereglarea destul de severa a activitatii hormonale. Fiindca in urma acelui joc sexual in mod cert nu a ajuns sperma in vagin, se poate aprecia ca este cu totul exclus orice posibilitate de fi insarcinata.
In concluzie se poate afirma fara nicio retinere ca sangerarea menstruala va incepe in mod absolut sigur in zilele urmatoare, fiinda au aparut semnele specifice simptomelor premenstruale si in consecinta incearca sa nu mai fii stresata fiindca NU exista niciun motiv de a mai fi ingrijorat.
Multa sanatate!

| Bloock explică (pentru Floridori):

Da, ati înțeles corect ce am facut. Cat despre ciclu, am discutat cu ea și mi-a spus ca a avut în vara un ciclu neregulat iar în ultima perioada unul regulat.
Ea tine o gura de slăbire(înfometare as zice) sa fie un factor pentru întârzierea ciclului?

| Floridori a răspuns (pentru Bloock):

Lipsa aportului de vitamine, minerale, proteine si zahar in cantitati necesare corpului, pot produce schimbari in functionarea lui normala, dereglari hormonale si disfunctii ale organismului, deci da, este posibil ca asta sa influenteze intarzierea ciclului menstrual la fel cum, pe termen lung poate sa genereze si alte probleme.

| TLF92 a răspuns:

Se putea intampla doar daca ar fi dus degetele in vagin de curiosa sa vada ce s-ar intampla laughing stiu ca a mai fost cineva cu o intrebare de genul cu prietena lui care a incercat lucrul asta laughing

| NotNamed a răspuns:

Nu degeaba Romania e pe primul loc la prostie si analfabetism in Europa... poftim exemplu perfect.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dar cum îți imaginezi tu că ai lăsat-o însărcinată? Crezi că a zburat spermatozoidul printre haine, fără să se împiedice de piele sau de vreun material textil, că doar îî Rambo, și s-a dus direct în interiorul păsăricii, că dă, e deștept și știa adresa exactă, sau cine știe, o fi avut hărțile activate și o fi dat ovului share location. Ce Iisus? Voi îl aveți pe al doilea om păiangăn acolo.
Sau tu crezi că sperma călătorește prin 5 straturi de haine?

Puneți mama naibii mâna și INFORMAȚI-VĂ ca lumea despre cum funcționează corpurile voastre. Aveți 17 ani! Uitați-vă împreună la Sexul vs barza pe Youtube și nu mai atingeți nimic până nu înțelegeți ce se întâmplă cu voi, că e jaleeee.

| tzionut a răspuns:

Eu recomand in eventualitatea ca e insarcinata (cu altul fireste ca cu tine nu are cum) sa botezati copilul Coperfield.

| confusedgirl223 a răspuns:

Eu chiar nu inteleg... aveti impresia ca spermatozoizii rezista ore in sir? Mai mult de...5 minute (si asta e mult!) nu pot sa supravietuiasca pe suprafete. Cand dai mostra de sperma la doctor sau ceva rezista pentru ca sunt pusi intr-un mediu propice, nu pe mana, picior, cot sau glezna! Calmeaza-te ca n-a patit nimic. La 17 ani ciclul inca nu s-a reglat.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bloock):

Corelatii vage si absurde, nimic nou.
Ce-ar fi ca eu sa dau zapada de pe trotuar si undeva-n lume sa ninga, trebuie sa corelez cumva faptul ca eu am dat zapada de pe trotuar? Magia exemplului, bineinteles, nu o inlocuieste pe cea a realitatii: ciclul menstrual nu tine de tine, atat.

| Darkwish90 a răspuns:

Dacă a pus mâna la gură, tot ce-i posibil să fie gravidă? rolling on the floor laughing)