| AndreiMihai93 a întrebat:

Salutare, comunitate TPU! Este adevărat că șansele să-ți găsești jumătatea ca și bărbat sunt foarte mici dacă nu ești fie atrăgător, fie bogat?
Am 27 de ani și nu am avut foarte multe prietene, dar am avut și am vorbit cu fete, deși mai mult online(Tinder, etc.).
Sunt curios, personalitatea sau felul tău de a fi contează? sau în principiu este umbrit de atracția fizică și partea financiară?
Nu sunt neapărat disperat după o relație, deși clar că mă gândesc ca la un moment dat să mă așez la casa mea.
Ca și aspect sunt între 4 și 5, cu mențiunea că trag destul de tare la gym pentru a-mi defini măcar corpul(fața din păcate nu o pot schimba, deci 4-5 voi rămâne).
Sunt și alte aspecte care momentan mă complexează: nu am permis de conducere(dar dau în curând examenul - orașul și sper să iau) și încă stau cu ai mei(motive financiare: nu vreau să arunc banii pe chirie).
Există totuși fete care pot trece peste aspecte de genul? și mă refer pentru ceva mai mult... nu doar o simplă aventură de o lună - două.
Evident, dacă-mi găsesc pe cineva aș fi dispus să mă mut, dar momentan nu vreau să irosesc banii când îi pot investi în ceva mai bun.

58 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Sigur ca sunt. Pentru ca nici eu nu am găsit dacă nu ma găsește ea mai întâi.

| AndreiMihai93 explică (pentru Sofer):

Nu înțeleg a doua parte. Nici tu nu ai găsit dacă nu te găsea ea prima?
Detaliază puțin, te rog mult!

| Marius22222222222 a răspuns:

Da.exista.uite ca eu pe acest site am gasit o fata educată si cu bun simț. Ne intelegem foarte bine si chiar avem o relație frumoasă. Așa gândeam si eu si inainte dar e posibil da găsești. Doar nu renunța. Funda?

| TFL007 a răspuns:

Sunt in aceiasi situatie, concret consider ca sansele sunt 0 si nu fac niciun fel de misto, poate printr-o cunostinta sa intalnesti pe cineva care sa fie in aceiasi situatie ca tine cu mult noroc in rest tinder badoo sau abordari pe strada cand esti de un 4 sau 5? FI SERIOS OMULE te amagesti mai rau

| TFL007 a răspuns:

Gandeste-te putin tu arati de un 4-5 da, iar fetele pe care vrei sa le abordezi de 20-22 de ani au stat in poola la baieti atractivi de 7-8! cum reusesti tu sa le intorci catre tine de exemplu

| TFL007 a răspuns:

Personalitatea si felul tau de a fi conteaza doar in momentul in care o fata te gaseste atractiv, oricine iti spune altceva aici in special fetele sunt MINCIUNI! daca totusi spui ca ai avut prietene e posibil sa nu fi pierdut total, reflecta la ce s-a intampla de ce au esuat relatii trecute si imbunatateste acel lucru

| AndreiMihai93 explică (pentru TFL007):

Și atunci ce proprui? să mă resemnez cu gândul că am șanse aproape 0 să-mi fac o familie în viitor? refuz să cred că e chiar atât de rea situația, deși spre asta tind. Dar dacă e așa, ai un sfat în ceea ce privește acceptarea inevitabilului?

| TFL007 a răspuns (pentru AndreiMihai93):

Nu stiu fratele meu, eu la 28 de ani 1.68 inaltime extrem de neatragator pe alocuri urat, slab de fel, unde cu greu in cea mai buna forma sunt de un 5, 5 si ceva e gata din toate punctele de vedere! Pe tinder sau Badoo trebuie sa arati a mascul, de la trasaturi bune ale fetei pana la un corp cat de cat lucrat, daca esti de 5-6 crede-ma nu o sa prinzi match-uri, poate 5 intr-o luna si alea doar asa pe o conversatie amicala!

| TFL007 a răspuns (pentru AndreiMihai93):

Sansele cum am zis sunt foarte mari sa ramai singur din pozitia in care esti, mai ales daca la varsta asta nu ai un grup al tau de prieteni si esti singur pff...

| TFL007 a răspuns (pentru AndreiMihai93):

Da e ciudat cum am zis, ceva faci tu gresit, eu am 28 si nu am avut prietena in viata mea, nu am sarut vreodata o fata, tu zici ca ai avut totusi, ceva faci gresit de le indepartezi, ia niste cursuri de la ala cu seductia FARA SENS TV eu stiu poate te mai salvezi oarecum, eu unul numai am nicio sansa

| TFL007 a răspuns:

Ma gandesc ca trebuie sa fie destul de frustrant pentru un baiat sa aiba un corp bine definit la sala dar la fata sa arate de un 4-5, din pacate asta nu o sa iti rezolve situatia, femeile tin foarte mult la felul cum arati la fata, dar pun oarecum pret si pe corp, dar esential e ''MUIANUL'' tau

| RAY a răspuns:

Fetele ne vad asa
1, bun de iubit=conteaza aspectul fizic, e proba eliminitoare
2, bun de tinut in zona prieteniei =esti ca o fata pentru ele, nu sunt atrase de tine fizic, esti doar un catelus
3, bancomat = nu sunt atrase de tine fizic dar nici bun de catelus asa ca iti ofera sex pe bani
desigur unele nu sunt sigure, hotarate de ceea ce vor, fetele sunt mai nesigure, nehotarate, de asta conteaza tu ca mascul sa fii lipsit de frici, sa fii mascul nu o fata, dar chiar daca esti timid si cuminte si frumos te vor accepta, invers urat, sigur pe el nu merge, dar barbati frumosi au o doza mare de testoron ceea ce le face mai violenti

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat!
90% din populatia globului sunt saraci si totusi isi gasesc partneri de viata!
Nici frumusetea nu-i un criteriu, fiindca doar un procentaj foarte mic sunt oameni foarte frumosi, restul sunt banali, normali sau cu defecete care tot isi gasesc partere, pentru ca invata sa vorbeasca frumos, sa respecte si asa atrag mai mult decat prin frumusete sau bogatie.
Dupa cum vad tu mori de frica banilor, asa ca preferi sa nu-i cheltui cu nici o fata, nici macar incercand, de frica sa nu-i irisesti.
Categoric zgarcenia si prostia sunt "calitati" care duc la singuratate.

| AndreiMihai93 explică (pentru Violleta2022):

De ce să sparg bani pe chirie? de ce să dau 900 de lei lunar aiurea?
Și așa nu am un salariu wow... câștig undeva la 3000 de lei.
Prefer să-i folosesc mult mai util.
Și prostia, de unde ai scos-o? Nu îți dau dreptul să mă faci prost atât timp cât nu mă cunoști.

| AndreiMihai93 explică (pentru RAY):

Atunci privește lucrurile așa: bani, nu am; am un loc de muncă stabil și câștig decent, dar stau cu ai mei și nici mașină nu mi-am luat încă.
Aspect, după cum am zis, sunt de un 4-5, probabil aș fi de 6-7 dacă nu aș avea problema cu căderea părului.
Nu sunt alfa, dar nu sunt beta. Sunt un tip normal, sunt atent la oamenii din jur, încerc să vin cu idei, cu sfaturi, îmi merge mintea, dar la capitolul fete... meh...
Am ideea că aș putea rămâne singur, dar cumva simt că trebuie să lupt pentru asta. Niciodată nu e bine să renunți fără să lupți!

| TFL007 a răspuns (pentru AndreiMihai93):

Asa imi zice si mie maicamea ca sunt zgarcit de asta nu ma plac fetele laughing) dar de unde pana unde ca nici nu am ajuns acolo unde trebuie sa ies la un restaurant cu una de exrolling on the floor)

| TFL007 a răspuns (pentru AndreiMihai93):

Din ce ai descris tu aici, ala nu e nici beta nici alfa, un baiat de genul e un RATAT, un NIMENI

| AndreiMihai93 explică (pentru TFL007):

Meh. o să-ți spun sincer ceva. am avut câteva întâlniri, dar mi-am scăzut standardele foarte-foarte mult pentru aceste întâlniri dpdv fizic. Mental, fetele erau superbe, dar fizic nu eram atât de atras de ele, dar... mai bine decât nimic

| TFL007 a răspuns (pentru AndreiMihai93):

Deci tu afirmi ca esti de 4-5 dar vrei fete la fizic de 7-8 de te uzi la pantalon, foarte tare omule, chiar nu esti pretentios

| RAY a răspuns:

Nici frumusetea nu-i un criteriu, fiindca doar un procentaj foarte mic sunt oameni foarte frumosi, restul sunt banali, normali sau cu defecete care tot isi gasesc partere, pentru ca invata sa vorbeasca frumos, sa respecte si asa atrag mai mult decat prin frumusete sau bogatie.

aberezi la greu femeie, fizicul conteaza, bani conteaza, 90% nu sunt saraci, cate prostii scrii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi ar trebui sa te faci stabil din toate punctele de vedere inainte de să îți faci o relație.
Da contează personalitatea, contează și cum arăți și contează și câți bani ai. Când e vorba de făcut o relație, e o mixtura din toate 3.

Cei care zic că e numai fizicul, numai banii își găsesc ei o scuză că nu e atrasa nici o femeie de ei pe motivul chestiilor Astoria dar ei alte probleme legate de caracter, pur și simplu și dacă ar avea enspemii de euro lunar și ar conduce un Tesla, ar fi la fel de neatractivi și nu ar avea nici măcar o prietena dapoi o iubita, sau i-ar folosi vreo panarama numai așa de 2-3 ori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TFL007):

Să arăți de un 4-5 e normal, nu e nici frumos, nici urât.
Daca femeile ar tine atât de mult la cum arăți la fata asta ar însemna că fac sex numai cu un procent infim de bărbați, ce nu e adevărat, majoritatea au avut experiențe sexuale și cu bărbați ce arata de nota 5 și care aratau mai bine(de tate cum s-ar zice), în general tinerele sunt foarte pretențioase când vine vorba de aspectul facial, sa fi perfect la fata restul nu au nici o problema, pentru că nici ele nu sunt atât de frumoase, iar legat de faptul că tipul e pretentios, nu e pretentios deloc. Îți garantez eu că exagerează că alea sunt de 7-8, trebuie sa iei in considerare că alea mai poartă și machiaj și încearcă să se pună în cele mai bine poziții sa para mai frumoase decât sunt. Iar în rand-ul 2. A văzut prea puține prospecte să își de-a cu părerea. Deci alea arata normal.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiMihai93):

La 27 de ani mai stai pe capul parintilor sa te intertina?
Chiar nu iti este rusine?
Muta-te macar cu un alt baiat, daca fetele nu te plac, impartiti chiria si faceti-va o viata normala, de tineri, fara sa mai stati ca putorile pe pensia si spinarea baietilor parinti.
"

| TFL007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e SUFICIENT ce p l m nu intelegeti zici ca sunteti BLUE PILL reveniti-va

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TFL007):

Ba e mai mult decât suficient, lasă-mă cu pastilele că ce vezi pe internet nu rezonează cu realitatea, din ce am observat eu tipele sunt la fel de insecure ca majoritatea dintre noi(chiar și alea care arata bine).
Probabil nu ai auzit că o fata te poate refuza pentru că nu are încredere în ea.
Când o să-ți schimbi gândirea o sa ai rezultate, atât timp cât crezi că ai 0 șanse, ești pa. Totul tine de ceea ce crezi că poți să faci, de mentalitatea care o ai. Dar degeaba zici o data de doua ori asta, daca nu simți înăuntrul tău că poți.

| TFL007 a răspuns (pentru anonim_4396):

*** scuze dar nu ma mai pot abtine

| Emma30555 a răspuns:

Nu e nimic greșit ca stai cu părinții tăi dar încearcă sa lucrezi și la aspectul asta, adică în câțiva ani sa progresezi, sa iei în calcul sa stai și singur. Cunosc tipi mai mari ca tine care stau cu mama lor și au relații cu fete care au ele casa și stau singure, cred ca băieții se rup mai greu de casa părintească decât fetele. Legat de problemele tale, eu cred ca poți găsi prietena dacă ai o atitudine bună, cu încredere în tine, fetele găsesc încrederea și personalitatea puternica ca fiind atractive. Ca sfat, mărește cercul de cunoștințe, amici, prieteni ca să poți cunoaște prin intermediul lor fete. Fetele pot fi atrase de un tip inteligent și amuzant, de un tip care domina si care știe sa vorbească, sa fie interesant etc Fizicul poate fi relativ, adică dacă întâlnești un băiat de mai multe ori și începe sa ți placa felul lui de a fi începe sa te și atragă acel băiat, dar sa fie în viata reala fiindcă în online totul se termina la o selecție superficiala, adică după niște poze banale

| TFL007 a răspuns (pentru anonim_4396):

O mai repet pana nu stiu ne luam la injuraturi, cand ai sa vii cu intrebari legate de o eventuala relatie pe care recent ti-ai format-o atunci sa vii sa imi dai tu mie sfaturi legat de subiectul asta

| TFL007 a răspuns (pentru Emma30555):

Cum pot fi atrase fetele de un tip care domina dar arata de 4-5 ne spui sa nu murim prosti laughing)?

| Emma30555 a răspuns (pentru TFL007):

Nu ești femeie, și nu ști cum funcționam noi, bărbații poate sunt atrași exclusiv de fizic dar pe noi ne atrag și bărbații masculini, interesanți, cu încredere în ei, care îți dau impresia ca pot sa facă orice, care îți dau o siguranță, îți spun din experienta, aveam în liceu de exemplu un tip urâțel la figura dar era un tip hotărât și inteligent. Ii domina pe ceilalți băieți, adică era respectat de ei și pana la terminarea liceului cam toate fetele îl plăceau. Ți am dat un exemplu. Arata bine la corp era atletic dar nu era prea înalt și nici la figura nu era prea arătos.