| Sonic2070 a întrebat:

Salutare, cum nu sunt eu deschis in in subiectul dragoste si iubire sa zicem asa, si nu am cu cine sa vorbesc, v-am ales pe voi, cei pe care nu va cunosc! Am o mica problema in relatia cu partenera. Sa va spun mai exact, am ajuns amandoi la concluzia ca nu ne potrivim, dar ne iubim, imi dau seama asta pentru ca simt nevoia sa o protejez, sa o fac sa rada, sa nu fie suparata, si o vad pe ea ca dupa fiecare discutie de asta "oare ce o sa se intample cu noi?" plange, si din asta imi dau seama ca inca tine la mine, si imi spune ca nu vrea sa ne despartim, nici eu nu vreau dar am ajuns la concluzia ca trebuie, Chiar nu stiu ce sa fac, va rog ajutati-ma cu un mic sfat. Cat de mic. Multumesc

11 răspunsuri:
| Sonic2070 explică:

Mentionez ca ea e cea deschisa, ambitionata. e mai matura ca mine, si tot imi cere sa incerc sa ma maturizez, incerc dar nu imi dau seama cum sa o fac, si nu prea imi dau seama ce maturitate vrea ea, deci ea e cea vorbareata sa zicem asa, eu stau in banca mea si vorbesc doar cand trebuie, incerc sa fac glume doar cand trebuie si cand e momentul. Dar nu o inteleg.
Mersi

| neutrino a răspuns:

Daca trebuie, trebuie! Voi stiti mai bine decat noi.

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Imperfect e perfect. Exact caracterele diferite va completeaza, faceti un intreg impreuna. Cunoaste-ti-va unul pe altul, defectele, calitatile, si accepta-ti-va asa cum sunteti.

| Sonic2070 explică (pentru Djlsghtnquuw):

Faza e ca ea nu prea imi accepta defectele, si vrea sa ma schimb, dar nu pot...

| Oana92 a răspuns:

Incercati sa luati o pauza, sa vedeti cum e unul fara celalalt. Sau incercati sa stabiliti de comun acord niste compromisuri, vedeti ce va deranjeaza la relatia voastra si incercati sa gasiti amandoi o solutie. Baftawinking

| madyddd a răspuns:

E aiurea.
Nu stiu, va trebuie timp. V-ati descoperit unul pe altul prea devreme.

| Anonima3127 a răspuns:

Cea mai grea chestie e sa lasi pe cineva sa plece in momentul in care o iubesti! Insa, oare poate fi vorba de iubire din partea ei daca nu iti accepta defectele? Oare nu despre asta este vorba intr-o relatie, sa il acceptam pe cel de langa noi, cu bune si cu rele? Nu contest faptul ca tine la tine, insa daca vrea sa te schimbi, si nu te accepta asa cum esti, dupa parerea mea, nu tine suficient de mult la tine!
Sa te pierzi pe tine, pentru o alta persoana, nu prea merita! Daca te iubeste cu adevarat, te va accepta asa cum esti, sau daca vrea schimbare, nu te va bate toata ziua cu asta la cap, ci va sta langa tine, si impreuna veti face pasi mici spre acea schimbare! Tocmai, caracterele diferite se atrag si se completeaza!
Incearca sa comunici mult cu ea, chiar daca cu alte persoane nu reusesti sa te deschizi, sa ii explici ca tu te simti bine asa cum esti, si nu te poti schimba asa de pe o zi pe alta!
Puneti in balanta toate momentele placute pe care le-ati petrecut impreuna, si cele mai putin placute, pentru a vedea in ce directie se inclina balanta!
Insa, eu personal, cred cu tarie, ca atunci cand placi/iubesti pe cineva, il placi asa cum este el, fara sa il presezi sa se schimbe pentru tine(insa asta este o conceptie proprie si personala a mea, nu trebuie sa fie un adevar general).
Multa bafta pe viitor(daca crezi ca te-as putea ajuta mai mult intr-un fel sau altul, poti sa imi scrii linistit in privat).

| Djlsghtnquuw a răspuns (pentru Sonic2070):

De ce nu poti? Daca nu te accepta asa cum esti, o sa fie greu.

| sofisis a răspuns (pentru Sonic2070):

Poate se refera la alt gen de maturitate, nu la a nu face glume. Poate vrea sa vada ce ai de gand sa faci cu viata ta si cu ea. Poate simte nevoia de o stabilitate atat emotionala cat si financiara. Poate tu inca "copilaresti" fara sa iti dai seama si iti pierzi timpul cu iesiri prea multe, cu calculatorul, cu discutii imbecile si glume proaste. Depinde de cum esti tu ca persoana...dar cum fetele se dezvolta emotional mai repede, e normal ca ea sa ti-o fi luat poate putin inainte apropos de relatia voastra. Poate vrea sa stie ca esti un om pe care sa se poata baza indiferent ce se intampla si ea acum nu simte asta.
Maturitatea nu are nici o legatura cu faptul ca etsi sau nu vorbaret sau glumet. E important chiar sa le ai pe cele doua, oricat de matur ai fi. In lipsa lor te numesti un om sobru, nu matur.

| RobertP20 a răspuns:

Pana la urma o sa-ti dai seama ca :
O relatie nu trebuie sa fie PERFECTA, ci doar ADEVARATA.

| DNSK a răspuns:

Nu esti ce vrea ea, dar totusi a gasit ceva ce-i place la tine si nu te-ar lasa. numai ea iti poate zice ce asteptari are de la tine. mai detaliate. nu-i sufiecient un "maturizeaza-te" aruncat. e nevoie de o mai mare comunicare intre voi. ce asteptari aveti unul de altul. nu iti poate zice nimeni de pe site-ul asta esenta rezolvarii, asta o gasesti acolo intre voi