| Iuliabarbu a întrebat:

Salutare! În iunie mi-am început viața sexuală, protejat cu prezervativ. De atunci am avut menstruatie în fiecare lună. În prima lună mi-a întârziat 3 zile. A doua lună 12 zile, iar în cea de a 3 a mi-a venit mai repede cu o săptămână. Înainte aveam un ciclu menstrual regulat. Aceste dereglări au început doar de când am viața sexuală. Menstruatiile mele au fost ciudate, in sensul ca au fost slab cantitative, dar au ținut câte 5 zile. Deși sângele a fost mult mai puțin decât normal.
Acum ar trebui să fiu la ovulație, dar am o scurgere maronie foarte slabă …… îmi este tare frică să nu fie vorba despre o sarcină ….
Ce părere aveți? Oare este doar din cauza faptului ca mi-am început viața sexuală?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asadar tu ai un ciclu menstraul de tip NEREGULAT, ca atare nu se poate vorbi de intarziere fiindca aceea se aplica numai la ciclurile regulate.

Un ciclu neregulat este un ciclu la fel de normal ca si celalat tip de ciclu doar ca nu vine niciodata la zile fixe, ci aleator, in functie de cum decid hormonii din corpul tau.
Ca atare, ovulatia si perioada fertila nu sepoate calcula NICIODATA, fiindca nimeni nu stie si nu poate estima cand vine un ciclu de tip NEREGULAT, ca al tau.

In acest caz, este recomandat sa folosesti PREZERVATIV la absolut toate partidel sexuale, daca nu doresti sa ramai gravida.

Nu, debutul vietiis exuale NU deregleaza ciclul menstrual, decat daca nu esti gravida si atunci nu-ti mai vine deloc ciclul.

| Iuliabarbu explică (pentru Violleta2022):

Și oare aceste scurgeri maronii? Pot fi din cauză ca sunt la ovulație? Sau să fiu însărcinată … dar totuși …. Am folosit prezervativul

| Violleta2022 a răspuns (pentru Iuliabarbu):

NU!
Ovulatia Nu duce la sangerare, fiindca scurgerile maronii sunt sange oxidat care este eliminat afara din vagin, odata cu secretia vaginala.
sangerarea intre menstruatii NU este niciodata de bun augur, insemanand ca ai o problema serioasa in aparatul tau reprodcator care iti provoaca sangerare si NU este nici normal si nici sanatos.
Mergi de urgenta la medic sa faci investigatii medicale, ca sunt multe cauze ale acestor sangerari care trebuiesc investigate si rezolvate. sanatate multa!

| iri557 a răspuns (pentru Iuliabarbu):

Da, nu te stresa, sigur e de la ovulație, și eu mai sângerez uneori.