| hahahahehehe a întrebat:

Salutare TPU, am o nelamurire foarte mare. Tipa cu care am fost a mai avut o relatie de 8 ani, cu un tip sa-i zic "Y".
"Y" a aflat ca flirta cu mine si a dat-o afara din casa. In ziua aia mi-a zis ca ea are mai mare nevoie de un prieten decat de un iubit (noi lucrand in acelasi loc si ne-am fi vazut in fiecare zi) si eu n-am fost de acord.

Am fost impreuna cu o tipa timp de 9 luni, nu prea a mers si ne-am despartit, dupa o saptaman a inceput sa vorbeasca cu un prieten de al meu, sa-l numim pe acesta "X" si mi-a recunoscut ca este innebunita dupa el.

Ceea ce m-a socat pe mine foarte tare a fost cand mi-a zis "Poate te vei supara pe mine dar fata de "X" simt o atractie mult mai adanca decat ce am simtit pentru tine, ba chiar o atractie mult mai mare decat de fostul "Y".

Si am intrebat-o cum naiba s-a indragostit asa de repede de el si mi-a zis "Deoarece atractia dintre noi n-a fost fortata ci a decurs de la sine"

Imi poate explica cineva ce inseamna? Poate sunt eu prost si nu pricep. Nu i-am acordat timp sa se vindece dar eu am fost langa ea cand ala a dat-o afara si i-am oferit tot sprijinul din lume si am vazut ca in primele 2-3 luni totul era perfect. Ulterior recunoscandu-mi ca ea de fapt plangea in fiecare noapte cand eu nu eram acolo, deoarece a realizat cat rau i-a facut la fostul ("Y")

5 răspunsuri:
| Kiran a răspuns:

Hmm. de unde stii ca spune adevarul? se comporta mai special cu X decat ar fi facut cu tine sau Y din cate stii pana acum?
Legat de Y, puteai spune ca dupa 8 ani de relatie nici nu ii pasa de ea sau ceva sa il denigrezi pe fapte reale si in privinta lui X, chiar crezi ca au o conexiune? sigur ai in jur de 25, tie ti se pare ca conexiunile astea sunt reale si nu create de noi pentru a ne simti in control?

Ai fost langa ea, dar ea nu a vazut sau mai bine zis, inteles ceea ce ai facut tu si asta a dus la indecizia ei legat de cine esti tu de fapt in viata ei.
Asteapta cateva luni, nu va dura mult pana va fi iar singura si tu poti reincerca de data asta sa o "stabilizezi", desigur daca mai vrei asta dupa toate astea.

| hahahahehehe explică (pentru Kiran):

A spus ca ea avea o relatie foarte toxica cu Y, o controla, o santaja emotional. Eu i-am oferit libertate si tot eu am fost ala rau...

Legat de X nu stiu ce sa zic, eu i-am zis direct ca eu nu stiu cat de tare se potrivesc, mie mi se par total diferiti.

De incercat nu o sa mai incerc, mie nu-mi trebuie o persoana care nu stie sa aprecieze tot ce am facut pentru ea.

| hahahahehehe explică (pentru Kiran):

Da, am 25 de ani, tipa tot sustinea ca suntem foarte diferiti, ea nu prea vorbea de fel cu oamenii, dar spunea ca ea nu e de fapt ceea ce pare, ii place foarte mult sa se distreze, in astea 9 luni o data am fost in club, odata la un festival de muzica, am fost la o nunta si un botez. Am vazut ca-i place sa danseze, dar eu nu ma omor asa de tare dupa distractie. Eu am o vaga impresie ca niciodata nu m-a iubit, am fost un fel de bandaj pentru rana ei, dupa despartirea de Y. Dupa ce si-a mai revenit a realizat ca de fapt nu ma iubeste, in ciuda faptului ca seara imi scria "noapte buna iubirea mea" sau "mi-e dor de tine"

| Violleta2022 a răspuns:

Deci nu te vrea de iubit ci de prieten, ca nu are unde sta si cine-i sterge lacrimile, dar cand isi va gasi pe altul de care se va indragosti, te va lasa balta.
Ma rog, ai si tu vina ta, ca flirtai cu o femeie "luata".

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

De rebound relationship ai auzit? Asta ai fost pentru ea.
De fapt ti-a spus de la bun inceput ca are nevoie de un prieten. Asa te vedea ea, nu ca pe un iubit.
Asta si poate ca x o are mai mare, cine stie.
Din ce ai povestit, tipa e mereu in cautari: flirta cu tine cand era cu y, flirta cu x cand era cu tine...
Daca y era un personaj toxic, probabil relatia lor e mai complicata decat pare. Nu cred ca intre ei s-a terminat.
Timpul va spune.