| anonim_4396 a întrebat:

Situatia este urmatoarea: acum doua luni am cunoscut un tip pe net, am vorbit si am decis sa ne vedem. El e roman, dar lucreaza in Anglia. Si a venit in tara special sa ne vedem. Dupa intalnire, am decis sa incercam sa avem o relatie la distanta. El urmeaza sa se intoarca in tara peste vreun an. Deci ne-am inteles ca oamenii ce incercam sa facem etc. Eu sunt foarte implicata in relatia asta. Nu mai intru in detalii ca sa nu ma lungesc prea mult, dar am fost atenta toata viata la ce relatii am si am fost doar cu oameni cu care am simtit ca am o mare chimie si ca e cazul sa ma implic complet. Dar faptul ca suntem la distanta limiteaza niste chestii, nu reusesc sa l cunosc daca nu mi vorbeste de exemplu. Sunt zile in care e foarte atent si vorbeste frumos, asa cum o fac indragostitii. Si sunt zile in care nu ma baga in seama deloc. De exemplu ieri, nu mi-a scris nimic toata ziua, desi a fost duminica si a stat acasa toata ziua. Si am asteptat pana la ora 22 sa vad daca zice ceva. Si pana la urma i-am scris eu si l-am intrebat ce face. Daca nu ii scriam, era prima zi in care nu vorbeam deloc. Pe mine ma consuma instabilitatea asta. Ceva nu se leaga aici. Nu stiu ce, nu vreau sa fiu paranoica. Eu sunt o persoana deschisa si l-am rugat sa fie si el la fel, sa imi spuna cand ceva nu e ok. Imi poate explica cineva ce se intampla? Cum poate intr-o zi sa imi spuna ca ma adora si cand e ziua indragostitilor nici macar sa nu aduca vorba despre chestia asta. Sau sa nu mi dea niciun semn o zi intreaga. Va rog sa mi spuneti ce e de facut. Si nu mi spuneti sa am rabdare. Ca eu nu mai pot sta asa, ieri am si plans cand am vazut ca nu ma suna toata ziua. Si la fel am facut si in restul zilelor cand a disparut. Niste pareri de la barbati ar fi perfecte. Multumesc frumos

Răspuns Câştigător
| Apollo007 a răspuns:

E cam nasol. Am încercat asta si iti spun ce mi-a zis si mie un prieten bun. NU VA MERGE! Relațiile la distanță sunt nașpa. Cu cat trece timpul cu atat vor interveni neîncredere dorința de mai mult decat o simpla conversație, îndoieli. Ori te duci tu la el ori vine el la tine. Relațiile la distanță nu țin. Nu vreau sa iti spulber visele dar asta e adevărul.

10 răspunsuri:
| Rux04 a răspuns:

Poate a așteptat să-i scrii tu. Mai scrie-i și tu din când în când. Nu numai el să-ți scrie.

| darrio2007 a răspuns:

Si trebuie sa plangi pentru asta? Ce nai.va esti!
Daca este insurat?

| Djsjuajsjsj a răspuns:

In astea 2 luni de "relatie" el ce a facut pentru tine pana acum si tu ce ai facut pentru el? Scurt si la obiect.

| Dintrebare a răspuns (pentru Djsjuajsjsj):

Avand in vedere ca ne-am vazut doar intr-un weekend, toata relatia se bazeaza pe discutii la telefon. Deci doar am vorbit si ne-am facut un plan in linii mari. El a zis ca dupa ce se intoarce in tara vrea sa ramanem impreuna. Habar nu am daca are vreun sens ce zic. E prima experienta de genu asta din viata mea. E primul om cunoscut pe net cu care m-am intalnit. Nu am nicio idee ce presupune genu asta de relatie. Stiu doar ca eu simt lucruri pentru el. Si atunci cand ma baga in seama, din vorbele lui, pare ca simte aceleasi lucruri. Ce altceva putem face unul pentru altul prin telefon? Orice idee e binevenita

| Dintrebare a răspuns (pentru darrio2007):

Evident ca mi-am pus deja toate intrebarile astea. Dar nu am cum afla unele chestii de la distanta, neavand nici cunostinte comune. Intrebarea e ce sa fac? Renunt la 'relatie' pentru ca exista incertitudinile astea? Eu nu vreau sa renunt. Vreau sa gasesc o solutie ca sa clarific problemele si apoi sa vad daca e cazul sa renunt sau nu

| darrio2007 a răspuns (pentru Dintrebare):

La asta ii spui tu relatie? Ca v-ati vazut doar intr-un weekend?

| sofisis a răspuns (pentru Dintrebare):

Spune-i ca ti-ai luat/intentionezi sa iei bilet pentru weekendul viitor sa te duci la el. O sa vezi multe din reactia lui.

| Jonas94 a răspuns:

Sfatul meu pentru tine, este să renunți.
Distanța este testul suprem pentru o relație. Oricum ți-ar plăcea să o numești, faptul că v-ați văzut 2-3 zile, și apoi ați hotărât să fiți împreună, poate să nu însemne nimic.
Da, o relație poate să meargă la distanță, după câțiva ani împreună, dar chiar și atunci, lipsa partenerului/partenerei, pot provoca neplăceri.

| Laura a răspuns:

Cunoscut pe net acum 2 luni. Văzut o singură dată. Locuit la 2500 km unul faţă de celălalt. Nu-ţi face griji, nu eşti paranoică, e doar început de psihopatie.

| Violleta2022 a răspuns:

Te-ai gandit ca, fiind barbat, ar putea avea si o prietena locala?
Tocmai ca a fost duminica si nu ti-a dat nici un mesaj, ar putea sa-ti spuna clar, ca nu a avut timp de tine, fiind ocupat cu cealalta happy

Personal, nu cred in relatiile la distanta!
Nu ai cum sa cunosti pe cineva la distanta, nu ai cum sa intretii o relatie la distanta, avand sanse minime sa poti avea o relatie normala si fericita, care sa se incheie printr-o casatorie, sau un parteneriat fericit.