| SarosBogdan a întrebat:

TPU Cum definiti voi cuvantul Iubire? (as vrea sa vad cate persoane au habar )

15 răspunsuri:
| LineGuide a răspuns:

Iubire= sentiment care nu poate fi descris.

| SarosBogdan explică (pentru LineGuide):

Unele pot fi. Crede-ma...winking

| LineGuide a răspuns (pentru SarosBogdan):

Sentimentele se traiesc, nu se definesc. In dex gasim o definitie destul de vaga, plus ca un sentiment e diferit de la om la om. Nu toti simtim frica in acelasi fel, nu toti simtim Ura in acelasi fel. Depinde de caracterul fiecaruia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ca o flacara vesnica. Ea nu dispare niciodata, doar ca atunci cand o neglijezi isi pierde din intensitate, de aceea ai senzatia ca s-a stins. Ea insa, nu s-a stins, doar ca este foarte slaba, atat de slaba incat nu te mai poate incalzi cu caldura ei si lumina cu lumina ei.

PS: Nu am dat copy-paste de pe niciun site. Este definitia pe care i-am dat-o eu iubirii.

| Dariusuu a răspuns:

Nici nu are o definiţie cuvântul iubire şi cred că nici n-ar trebui să aibă.
Toţi îl înţelegem în felul nostru, unii mai profund alţi mai slab.

Un om care nu este iubit şi nu iubeşte este un om mort.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comunicare, respect si intelegere

| SarosBogdan explică (pentru anonim_4396):

Te credwinking

| cristiano2000 a răspuns:

Iertare si Intelegere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos sentiment pe care il poate simti un om.

| RAY a răspuns:

Ceva frumos

| Latinmoon a răspuns:

A iubi inseamna ca ti cu adevarat la cineva. puppy dog eyes

| annna69 a răspuns:

Sunt noptile alea in care simti ca insemni ceva pentru persoana iubita..pentru diminetile in care deschizi ochii si e e acolo aratandu-ti ca dupa o noapte de dragoste nu trebuie sa inceapa razboiul ci sa se astearna o liniste dulce. sa ii multumesti ca iti arata o alta parte a lumii, in care exista speranta de mai bine si sansa ca in fiecar zi sa zambesti sincer.
e atunci cand lupta impotriva tuturor chiar si a ta uneori, doar ca sa te tina in brate.
Este atunci cand nu poti sa ranesti fara sa te doara. atunci cand te respecta pentru lucruri marunte si iubita pentru alegeri banale.
dar..vine si timpul in care totul se transforma intr-o amintire ce uneori umple singuratatea si deseori goleste sufletul.

Oricum. in fata luxului, iubirea ingenuncheaza si suge pl big grin

| vinusipaharu a răspuns:

Iubirea e ceea ce conteaza cand nimic altceva nu mai conteaza.

| Demonull a răspuns:

Iubire=prostie temporara asociata cu „fericirea"

| Victoria275 a răspuns:

Sentimentul care ne determina sa facem cele mai mari greseleli in viata, acele gresel pe care nu le mai putem repara.