| Biancabiibiii a întrebat:

Un baiat imi da semnale ca ma place dar am discutat si inca nu e pregatit de o relatie serioasa, si ne-am revazut dupa 2 saptamani fara sa mai stim unul de celalalt, si m-a intrebat cum stau cu dragostea si momentan nu vorbesc cu nimeni iar cand l-am intrebat pe el nu mi-a raspuns, a zis ca si tacerea e un raspuns? Credeti ca are pe cineva? Ma tachineaza mereu si ma priveste cu drag cu toate ca a fost sincer ca nu vrea o relatie, nu vorbeste despre alte fete in prezenta mea, iar prietenii lui fac glume despre o posibila relatie intre noi.Un raspuns mi-ar fi de ajutor.Mi-a oferit atentie toata seara cat am stat acolo, nu s-a dezlipit de langa mine.Dau funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Mai mult ca sigur ca este atras de tine sau altfel spus, tu esti cea remarcata dintre fetele aflate in preajma lui. Nu este deloc deplasat ca tu sa fii cea care face primul pas si sa-l intrebi in mod direct daca este pregatit sau dispus sa deveniti ceva mai mai mult decat niste simpli prieteni in vederea realizarii unei relatii permanente de cuplu. In societatea actuala nu mai este considerata ca fiind ceva deplasat ca fata sa fie cea care face primul pas in infaptuirea/realizarea unei relatii indiferent de natura acesteia. Curaj si mult succes!

23 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

De ce să nu fie pregătit, e din ăla care mai vrea să și-o tragă cu câteva cât mai are ocazia?

| RAY a răspuns:

Ce varste aveti?

| RAY a răspuns (pentru T0T):

Tu ai impresia ca e ceva usor sa ai o relatie serioasa? omul a fost sincer nu vrea o relatie serioasa si nu vad unde e problema daca vrea doar sex ca doar nu o sa vrea casatorie, copii la varsta lui

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Dacă ai persoana potrivită și ambii vreți asta este extrem de ușor.

| RAY a răspuns (pentru T0T):

De unde sti ca ai persoana potrivita langa tine?

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Asta nu prea poți să o știi prea curând, adică poți să îți dai seama de niște lucruri dar dacă începi ceva cu gânduri neserioase nu rezolvi nimic. Fie că e sau nu persoana potrivită, dacă simți că poate fi ești pregătit să ai o relație serioasă chiar dacă se poate întâmpla orice, că altceva se numește aventură.

| RAY a răspuns (pentru T0T):

Asta cu isi poti da seama s-a dovedit ca ne pacalim mereu si ne amagim mereu ne cream sperante si suferim apoi, iubirea e irationala cand iubesti numai gandesti lucid si irational deci ne pacalim usor, de ce e obligat baiatul sa aiba relatie cu ea?

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Nu gândești lucid dacă ești tâmp, nu generaliza. Oriunde trebuie să gândești lucid, inclusiv într-o relație altfel o să fii dezamăgit mereu.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Nu e obligat dar depinde de ceea ce simte.

| RAY a răspuns (pentru T0T):

Nu esti tampit daca iubesti, ce legatura are sentimentele cu inteligenta? eu doar am spus ca iubirea te face sa visezi la propiu ca nu isi scade nivelul de inteligenta

http://www.centrulnatura.ro/......nctiv-nou/

Creierul "instinctiv" sau creierul limbic, numit și "creierul reptilian" – este partea cea mai veche din creierul nostru, este situat în spatele și către baza capului, și este acea parte din creier în care își au sediul comportamentele "instinctive" sau animalice: foame, sete, sexualitate, supraviețuire. Aici au sediul gânduri care declanșează emoții precum teama, furia sau excitația.
Este partea tip "animalic" din copil – care predomină în primii 2 ani de viață – ajutând la supraviețuirea puiului de om. Copilul mic linge orice, bagă orice în gură, miroase (adulmecă), pipăie, cercetează totul, se teme, respinge și urlă din tot sufletul refuzând ce nu vrea sau acceptă diferite experiențe cu un zâmbet larg.
"Reptilianul" din fiecare din noi se asigură că supraviețuim în corp fizic. Că mâncăm, suntem în siguranță și ne reproducem. Acestea sunt comportamentele pe care le guvernează.

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Mă dacă iubești asta nu înseamnă că nu gândești. Eu am iubit dar am și gândit și de asta nu am lăsat pe nimeni să își bată joc dar cu toate astea am făcut tot ce am putut ca să nu am regrete. În nimic nu am acționat naiv. În rest ceea ce spui tu sunt cuvinte de prisos. Ceea ce știu sigur e că dacă nu îți folosești rațiunea o să fii plin de regrete și dezamăgiri. Poate tu nu ești în stare și de asta zici chestiile astea, dar eu să știi că nu am niciun regret din nimic, eu mereu am reacționat sau am încercat să reacționez conștient pe ceea ce fac, am gândit.
De exemplu uite-te la asta, se amăgește crezând că unul care nici nu a putut începe o relație cu ea o place... Poate îi place doar curul, dar asta e o să se amăgească până dă cu capul dacă nu se gândește și ea puțin.

| RAY a răspuns (pentru T0T):

Pai normal ca gandesti n-am spus asta, tu nu ai vazut savanti indragostiti? in ziua de azi numai ai in cine sa ai incredere asta e problema fete serioase nu exista doar ipocrite, perverse atat

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Nu zic că toate sunt așa dar sunt rarități alea serioase. Și hai să fim serioși și în cazul băieților nu este mai bine, băieții aleg fetele mai mult pentru sex iar fetele pentru interese sau inconștiente de ceea ce înseamnă cu adevărat o relație și ceea ce implică ea. În general oamenii sunt superficiali din acest punct de vedere iar relațiile sincere și cu adevărat din dragoste sunt destul de rare.

| RAY a răspuns (pentru T0T):

Cei drept pentru asta si stam cu o fata pentru sex

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Poate pentru asta stai tu iar generalizezi.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Ce ironic te plângi că fetele sunt pe interes dar până la urmă și tu ești pe interes, nu ți se pare că ești extrem de ipocrit? Să știi că mai sunt oameni care vor să construiască ceva mai mult pe bază sentimentală decât pe baza instinctelor animalice pe care tu le lași să te domine.

| RAY a răspuns (pentru T0T):

Dar tu pentru ce stai? eu n-am generalizat am spus adevarul nu vad nimic rau in a face sex

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Nu am zis că e rău să faci sex, am vrut să zic că dragostea nu constă doar în sex, sexul e doar o parte din aceasta. Dar uite o vorbă, sexul îl poți face cu oricine, dragostea doar cu persoana iubită.

| RAY a răspuns (pentru T0T):

Tu esti baiat?

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Da.

| Biancabiibiii explică (pentru T0T):

Cata amploare a luat intrebarea mea happy. Ideea este urmatoarea, mie mi se pare timid baiatul pe care il plac, nesigur pot spune pe el, cand suntem intr-un grup de prieteni e foarte galagios, in sensul ca ma face mult sa rad, e atent cu mine, ma tachineaza, dar cand suntem singuri e mai tacut dar e atent, dar mi se pare ca nu stie cum sa ma abordeze, fosta lui din ce am inteles nu era o fata serioasa

| Biancabiibiii explică (pentru Biancabiibiii):

Si imi evita privirea, dar cand ne-am reintalnit si am vb cu el privea in jos, si zambea in timp ce vorbeam cu el, ce drag imi e de el, se pare ca el le-a vb prietenilor lui despre mine, pentru ca m-au intrebat daca nu ma deranjeaza ca e mai mic cu cateva luni ca mine

| T0T a răspuns (pentru Biancabiibiii):

Nici nu trebuie să știe să te abordeze, adică nici nu trebuie să te abordeze. Tot ce trebuie să facă e să fie el și mai departe e treaba ta dacă îl accepți așa cum e. Dar dacă îl placi o vei face și mai încolo nu văd problema. Desigur, îi va fi mai greu la început și de asta dacă îl iubești trebuie să îl ajuți și să îl faci să aibă încredere în el.