| anonim_4396 a întrebat:

Unii experti sustin ca femeile simt placere mai intens si mai multa datorita hormonilor progesteron si estrogen.
Are sens?

11 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

Nu. Este complet gresit. Placerea este data de alti hormoni fara nici o conotatie sexuala. Cel mai important este "dopamina". Hormonii de care vorbesti nu au legatura cu placerea ci cu caracteristicile feminine. Hormonii sexuali nu ofera placere.

| Xpressurself a răspuns:

Pe expertii astia i-ai cam inventat tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Xpressurself):

Nuu, eu pun intrebari de genul, de mult ma intreb care simte placere mai mare in sex, femeia sau barbatul.
Mai multi spun ca placerea este la fel ca intensitate, insa eu ma tot intreb. atunci de ce femeile gem in actul sexual? pentru ca nu gasesc nicaieri lamurirelaughing

| Mayhem666 a răspuns:

Nu stiu daca e din cauza hormonilor sau din alte cauze, dar am auzit ca femeile pot avea mai multe orgasme o data, iar un orgasm poate sa dureze si pana la 30 de secunde, pe cand la barbati treaba sta cu totul diferit.
Asta nu stiu cat de adevarat e, ca nu am intrebat niciodata o femeie chestii de genul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Stiu doar ca la ele e pe valuri, scade si urca placerea.
Dar am vazut ca pe unele site-uri spune ca barbati au 5 secunde orgasmu laughing mi se pare aiurea sa ne denatureze asa, eu am minim 12-14 secunde.
Si nu mai cred in prostii gen ca ele au 1 min orgasm. stiu ca recordu a fost de 42 de secunde la femeie.

| PirvuDragos a răspuns:

Soto-soto

| Emma30555 a răspuns:

Dacă femeile ar simți atâta plăcere de ce bărbații aleargă atât de mult după sex pe când ele se lasă cucerite? Ele simt plăcere dar în anumite condiții care țin și de psihologic, emoțional, pe când ei simt cam oricum ar fi. Cat despre intensitate nu știu ce sa zic, nu avem cum sa comparam dar îți spun sigur ca o femeie ajunge mai rar comparativ cu un bărbat la orgasm. Și aici ma refer la orgasmul vaginal

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Interesant ce spui, deci cam asta ar fi logica de ce multe femei gem, tine si de emotia degajata nu?
Cat despre orgasmul vaginal sau cel clitoridian? e mai intens? stiu ca se spune ca cel clitoridian e mai intens, acum nu stiu.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel vaginal este mai rar celalalt e mai ușor de obținut dar nu cred ca e mai intens decât orgasmul masculin, poste cel vaginal deși nu pot sa compar fiindcă nu știu exact cum e la voi. Gemetele însăși te excita atât pe parteneri cât și pe ele însele, ar putea și femeile sa fie silențioase dacă vor în cea mai mare parte a unei partide

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Da clar ma excita daca aud gemete. dar ma excita si daca eu as geme de fata cu ea si i place asta.
Bun oke eu nu neg faptul ca probabil e mai intens la barbati dar atunci de ce femeile spun ca la ele e mai intens? laughing
Nu stiu e o intreaga nebunie, cred logica cea mai buna pe care mi-a spus-o un batran e urmatoarea: partea activa se descarca prin miscari, si cea care sta geme.

| Xpressurself a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca vaginul este foarte sensibil la atingere, de aia gem. Insa si baietii daca se misca incet si evita sa ejaculeze vor incepe la un moment data sa simta mai multa placere. Dar asta nu e de la hormoni cap sec. Ti-am explicat deja mai sus.