| fetitzabunasinebuna a întrebat:

Va rog din suflet. ajutati`ma crying. Miee imi place de un baiat. dar nu sunt sigura de sentimentele luii pentru mine. Eu stau in Buzau. undeva la 15 minute de oras. si el sta in oras. si ne-am propus noi sa ne vedem cand voi merge eu la liceu [ trec a9a ]. Vorbim ..mult. eu il bag in seama mereuwinking. imi vorbeste frumos. gen :" blgutso. matsoo. "..si pare ok.winking Problema maree este caa. el acum. este pe invizibil. pe mess. i-am lasat un msj. si stiu ca l-a vazut. si nu`mi raspunde. tin sa mentionez ca. am fost la mare. 5 zile. dar am vorbit cu el. [ am net pe mobil ]. si nu stiu ce e cu elll. pana azii a fost perfect. Cred ca s-a saturat sau enervat sa. ii fac. uneori scene de gelozie. dar nu exagerez. crying Va rogg. dati`mi sfaturii. serioasee. e vorba de un suflet aici crying

Răspuns Câştigător
| Șurubelniță a răspuns:

In primul rand, calmeaza-te. Programele acelea prin care poti vedea daca cineva e invizibil/online/offline nu functioneaza, asadar iti faci singura ziua amara.
Bun, sunteti la 15 minute unul de celalalt, nu-i problema. Baiatul ti-a spus ca vrea sa va vedeti, deci clar este interesat de tine. Nu ati vorbit deloc la telefon pana acum? Pai asta mi se pare destul de ciudat, poate ar fi cazul sa faceti si pasul acesta, sa comunicati si la telefon si pe urma sa va vedeti.
Acum nu vreau sa te supar sau ceva de genul, insa deocamdata nu l-ai cunoscut, una este sa vorbesti cu el pe mess si alta sa va vedeti fata-n fata. Pe net oricine poate sa fie macho, cuceritor, oricine poate sa fie perfect.
Eu te sfatuiesc sa nu dezvolti sentimente prea mari pentru baiat si sa constientizezi faptul ca deocamdata, el este doar un necunoscut pentru tine, in ciudat faptului ca ati vorbit deja pe mess.
Gandeste-te in felul urmator : daca el este complet diferit in viata reala? Atunci vei suferi o dezamagire destul de imensa care te va afecta si-ti vei pune incontinuu intrebarea daca el este cu adevarat cel cu care ai vorbit pana acum.
De asemenea, te-as sfatui sa incetezi cu crizele de gelozie. Daca baietii urasc ceva din partea fetelor, atunci acelea sunt crizele de gelozie. Baiatul acesta isi poate face ganduri de genul "frate, nici macar nu sunt impreuna cu ea si deja e geloasa, pai daca ma pun cu ea, o sa ma controleze din 5 in 5 minute sa vada daca o insel".
Presupun ca nici tie nu ti-ar conveni ca el sa fie gelos. Doar vorbeste cu fetele acelea, nu face nimic cu ele.
Esti pe punctul de a face una din greselile cele mai frecvente facute de tinerii din ziua de azi : sa se indragosteasca de cineva pe net.
Asa cum ti-am zis mai sus, ati face bine sa va vedeti mai intai, sa vezi cum se comporta si in realitate, doar atunci poti cu adevarat sa dezvolti sentimente pentru el, pentru ca asa...e apa de ploaie sincer, practic tu deja ai inceput sa dezvolti sentimente pentru un baiat despre care nici macar nu poti sa ai certitudinea ca e intr-adevar cine sustine. Nici macar nu i-ai auzit vocea.
Poate sa fie o persoana care sa-si bata joc de tine, poate fi un pedofil dar poate fi si baiatul cu care ai vorbit in ultimele zile.
Sa-ti mai zic o chestie : pe net, oricine poate sa-ti zica vorbe dulci, el degeaba ti le zice daca nu vorbeste serios.
Ai rabdare, o sa aveti ocazia sa va intalniti, daca nu va mai fi interesat de tine, nu-i problema, baieti mai exista o gramada pe lumea asta, unii "reali".
Sper ca ti-am fost de ajutor happy

35 răspunsuri:
| kzd a răspuns:

Cred ca ar trebui sa va intalniti mai des, ca sa nu se plictiseasca. La faza cu invizibilul pe mess cred ca doar nu avea chef sa vorbeasca cu nimeni in momentul ala. Suna-l, e altfel decat un mesaj de mess, iti dai seama de ce simte dupa modul in care vorbeste, cred. Pace!

| fetitzabunasinebuna explică (pentru kzd):

De ar fi asa usorr. el nu vrea nimic pe mess. vrea sa ne vedem fata in fataa. si. eu nu prea pot ajunge la el. si nici el la minee. daca am avea posibilitateaa. ne-am vedea zilnic.cel putin din partea mea. sunt disperata pentru ca tin enorm la el..si nu vreau sa ma ia drept fraiera,,sad

| 0alafaranume0 a răspuns:

Scene de gelozie cand nici nu esti impreuna cu el?

| fetitzabunasinebuna explică (pentru 0alafaranume0):

Da..pentru ca pe facebook. vorbeste cu o tona de fetee. si. e ciudat pentru ca. imi spune ca. nu are nicio treaba cu ele. si din astea. dar ..tot te simti nasol stiind ca. teoretic e al tauu. dar practic. vorbeste FOARTE FRUMOS cu altele sad poate sunt copilarii. dar daca tinea ..imi raspundea in seara asta.

| FaraSareDoi a răspuns:

Bună. Don't ever cry for a boy!
Poate că băiatu' n-avea chef de vorbă sau poate chiar nu era la calculator şi s-a dat pe invizibil ca să nu îl caute cineva. Nu fi foarte pisăloagă nici tu acum... Vei vedea că îţi va răspunde şi rezolvaţi voi cumva. happy
PS. Şi eu sunt din Buzău. See ya in high school.

| neutrino a răspuns:

El ti-a spus foarte clar ca trebuie sa mai astepti pana vei merge la liceu. Pana atunci, el va fi invizibil pentru tine. Asadar, nu-l plictisi cu insistentele tale, omul se respecta!

| fetitzabunasinebuna explică (pentru neutrino):

Dar. nu mi-a spus sa rupem orice legatura pana atunci. mi-a spus ca vrea sa ma vadaa.winking si mi se pare corect. nu stiu. sa-i spun ceva? sa-i las vreun mesaj. la telefon nu am vorbit pana acum. presupun. ca din timiditatee. din partea amandurora. straight face

| neutrino a răspuns (pentru fetitzabunasinebuna):

O fetita buna, chiar daca este si nebuna, trebuie sa stie sa astepte sa fie cucerita de baiat, nu trebuie ca tu sa sari de gatul lui.

| fetitzabunasinebuna explică (pentru neutrino):

Ma cucerit. la inceput..defapt el nu a facut mare lucru felul lui de a fi imi place, oricum, ce ar trebui sa fac, sa-l las cateva zile poate ma cauta? sau nu stiu sa il caut eu peste 2 zilee 3?

| neutrino a răspuns (pentru fetitzabunasinebuna):

Atunci cand el va fi interesat de tine, sigur te va cauta. Daca nu, nu.

| fetitzabunasinebuna explică (pentru FaraSareDoi):

La ce liceuu inveti?

| fetitzabunasinebuna explică (pentru FaraSareDoi):

La calculator era ..pentru ca dupa ce i-am lasat eu mesajul. a iesit. sunt asaa. dezamagitaa. nu stiu daca ai trecut vreodata prin asta, dar, e frustrant.

| fetitzabunasinebuna explică (pentru FaraSareDoi):

Sii la ce liceu invetii?

| NoSmile a răspuns:

Buna!
In primul rand linisteste-te!
Sunt atatea baieti pe lume,iar daca el ti-e sortit va fi al tau oricum. Fara sa lupti tu!
Daca te vrea iti va gasi un loc in inima lui,fara sa te chinui sa-l castigi.
Suna bine,nu?!
Insa,mie nu mi se pare ca e atat de ''perfect'' precum spui.
Faptul ca doar tu il abordezi mereu denota ca el nu este interesat de tine.
Ci doar tu.
Asa ca,retrage-te!
Nu-l mai aborda deloc.
Lasa-l sa vina singur la tine.
Iti vorbeste frumos doar pentru ca te considera o prada,si cine stie,poate vreodata cand se va plictisi, va iesi cu tine.
Nu te mai increde in vorbe! Increde-te in fapte!
Iar daca nu iti rapsunde pe mess, poate insemna si faptul ca nu este la pc, sau are treaba!
Nu mai reactionati asa cand nu sitit motivele.
Si nu-i mai face scene de gelozie, n-ai niciun drept. Plus ca risti sa pari doar o disperata si sa-l faci sa fuga.
Gandeste-te bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. happy Nu am trecut prin din astea, dar, iti pot da un sfat: Daca e stabilit candva ca va veti intalni, du-te si cu unii din parintiwinking Eu nu as avea incredere in cineva nici daca il cunosc de un an, si e doar pe mess. Adica mai mare incredere as avea in cineva pe care il cunosc de o zi, in real, decat pe cineva pe care il cunosc de 1 an pe messwinking. Asta ar fi o decizie foarte inteleapta... Nu se stie cine e, nu ti-a dat multe date despre el, nu? Ar putea fi ceva dubios la mijloc. Poate iti face asta intentionat ca sa vrei sa iesi cu el. Iar el ajunge cu 10-15 minute mai tarziu... Cu inca vreo 10 muschiulosi in spate :-s. Nu stiu, zic si eu laughing Ar fi foarte bine sa te feresti de asa ceva, pentru ca au fost FOARTE multe cazuri de acest genwinking. Mult succeswinking

| grab a răspuns:

Eu zic sa te duci la Politie sa faci o plangere penala pentru paranoia.

Sau sa lasi omu sa isi termine Counter-ul linistit ca vine el la tine cand l-or apuca sentimentele.

Pana atunci, deschide ochii in jurul tau mai bine si ai sa mai vezi multi baieti care abia asteapta sa aiba si ei o prietena pe care sa o scoata in parc sau sa ii ofere o floare. Si aia poate nu joaca Counter/Diablo/WoW/2ndLife and ***...

Bafta!

Uite asa arata copilaria unei femei de succes; am vrut sa zic divortata cu succes a doua oara inainte de 30 de ani pe motiv de gelozie.

| Damy0303 a răspuns:

Vorbeste cu el si intreaba-l de ce nu mai vorbeste cu tine, altfel nu iti poti da seama. Nu conteaza distanta dintre voi ca si prietenul meu statea la 15 minute distanta de mine si nu nea afectat si am fost si plecata la mare 2 saptamani si tot nu nea afectat, asta depinde de el daca te iubeste, nu sta cu gandul asta, intreaba-l ce simte pentru tine. happy

| DarkBlood32 a răspuns:

Nu înţeleg un singur lucru: de ce pui punctele alea unde nu trebuie?
Poate o avea şi el altceva mai bun de făcut, nu doar să-ţi mânjească căcat la gură. Eu zic să-ţi vezi de-ale tale. (just friendly advice)

| FaraSareDoi a răspuns (pentru fetitzabunasinebuna):

Ce aveţi voi nu prea poate fi considerată o relaţie în adevăratul sens al cuvântului. Voi doi nu v-aţi văzut niciodatâ faţă în faţă şi nu vă cunoaşteţi prea bine. Pe net te poţi da drept oricine, te poţi crede cel mai şmecher şi crezi că poţi vorbi cu oricine. Nu are rost să te îndrăgosteşti de un băiat online. Poate că o. Fi draguţ pe mess, dar în realitate să fie un bădăran... Dacă ţi-a zis că vrea să te vadă, atunci vă veţi vedea în toamnă. Dar nu începe tu mereu discuţia şi nu îl asalta cu gelozia. Dacă te place sigur te va căuta. Dacă nu, atunci întreabă-te dacă el chiar te merită pe tine. Cum ziceam, niciodata nu plangevpentru un baiat.
Si legat de liceu. voi da ori la Hasdeu ori la Eminescu. Ramane de vazut ce si cum.
Pupici.

| 0alafaranume0 a răspuns (pentru fetitzabunasinebuna):

Unui barbat nu ii poti interzice sa vorbeasca cu alte fete, e absurd..nici macar ca iubita nu poti face d-astea de gelozie abia cand o sa fii nevasta sau macar logodnica atnci mai inteleg.o sa ajungi poate sa dai si tu de unu gelos care sa iti ceara toate parolele sa se uite in toate mesajele de la tel sa vrea sa stie mereu unde te duci cu cine umbli..inteleg ca tu nu esti asa dar era vb de gelozie si nici tie nu o sa iti placa sa se comporte careva asa...in fine baieti sunt o gramada pe lumea asta, cel mai bun sfat e ca atunci cand cineva nu iti acorda atentie e bine sa nu insisti pentru ca cine te place te place asa cum esti si dragoste cu sila nu se poate

| fetitzabunasinebuna explică (pentru Șurubelniță):

Da multumesc frumoss. a fost o mare neintelegeree.; o3 oricum..multumescc. apropoo. ne cunoastem de mult timpwinking doar ca el. a mai avut relatii pe net si s`au terminat prost. si de aceea e mai recewinking Multumesc oriicum :*

| fetitzabunasinebuna explică (pentru NoSmile):

Da..multumescc. a fost o neintelegeree. ell tine la mine. dar vrea sa ne vedemm. si nu vrea sa-mi dea idei false..in caz ca se poate intampla ceva pe parcurs. mai sunt cateva lunii pana incepem scoala. deci se pot intampla multe. multumesc pentru ajutor. bafta :*!

| fetitzabunasinebuna explică (pentru anonim_4396):

Il cunosc demult. are fb. nu e chiar asaa. e baiat bun. nu cum spui tu cu inca 10 dupa el. si cum sa`mi iau parintii. ne vedem in oras. pur si simplu. nu e chiar asa. si nu profita de mine. nu am vorbit despre nimic de genuu alawinking Si nici nu o sa vb pentru ca nu e genul sau..multumesc oricum happy

| fetitzabunasinebuna explică (pentru grab):

Nu joaca niciun fel de joc laughing)) Sii nu ma ajuta cu nimic raspunsul tauu. dar multumesc pentruu timpul acordat!

| fetitzabunasinebuna explică (pentru Damy0303):

Multumesccc! :* acum e totul okbatting eyelashes

| fetitzabunasinebuna explică (pentru DarkBlood32):

Doamnee. eu cer ajutor, avand o problema grava pentru mine, si tu ma intrebi de ce pun punctele alea? laughing Serioss, acesta este un site cu sfaturi, trateaza`l ca atarewinking Nu`ti mai da cu parerea tu ca are el altceva mai bun de facutwinking azii am inteles care a fost problema, mersii oricum pentruu nimic. practic laughing)

| fetitzabunasinebuna explică (pentru FaraSareDoi):

Nu avem o relatie inca, la liceu, am hotarat sa ne cunoastem bine, dar e urat sa vezi ca, vorbeste cu tine, frumos, si cu altele exact la fel. stiind ca noi doi e posibil sa avem o relatie in viitorwinking Esti cumva dintr`un sat care incepe cu litera S`? laughing

| FaraSareDoi a răspuns (pentru fetitzabunasinebuna):

Nu... Locuiesc în oraș. happy
Vad ca v-ați rezolvat problemele, acum zâmbești big grin

| fetitzabunasinebuna explică (pentru FaraSareDoi):

Daaa. sunt. foarte fericitaa. totul sa fost o neintelegereebatting eyelashes auzii de ce nu vii in Marghiloman? smug

| FaraSareDoi a răspuns (pentru fetitzabunasinebuna):

Nu are profil de Stiinte Sociale. sad
Ma bucur pentru tine. :*