| Aleeexutza a întrebat:

Vreau sa ma casatoresc. dar am 17 ani si imi este frica de ce vor zice parintii mei despre asta. Sunt cu acest baiat de 2 ani si ne iubim foarte mult. Sunt indragostita pana peste cap de el, iar el imi acorda mereu sprijin si intelegere in orice. M-a ajutat foarte mult sa trec peste multe si de aceea il iubesc enorm de mult. Vreau un sfat, ar fi bine sa ma casatoresc? Oare ce ar spune parintii mei despre asta? worried

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Nu e deloc bine sa te casatoresti la 17 ani. Si tu si el trebuie sa va maturizati, sa va cunoasteti propria persoana. Pe la 22-23 de ani o sa realizati ca sunteti complet schimbati fata de cum sunteti acum si exista multe sanse sa nu va mai potriviti.
In plus casatoria aduce cu sine o gramada de responsabilitati, te vezi facand mancare si spaland zilnic? Chiar vrei sa fi femeie in casa la doar 17 ani?
Fiecare varsta are caracteristicile ei, pentru voi acum e momentul sa traiti viata, sa va distrati, sa fiti liberi. O sa aveti timp mai tarziu pentru responsabilitati si pentru casatorie.

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mrkta007 a răspuns:

Normal ca nu le-ar placea sa auda asta.

| Aleeexutza explică (pentru radumstain):

Sunt din Timisoara. happy

| neutrino a răspuns:

"Asta ne mai trebuia, ca incolo le aveam pe toate". Asa vor spune parintii tai.

| adrianamara a răspuns:

Eu as spune sa astepti pana cand devi majora si asa vei mai avea timp sa analizezi situatia, iar daca il iubesti il poti iubi si asa intr-o relatie neoficializata! Ai tot timpu din lume pentru asta asa ca fa lucruri potrivite anilor tai ca ei nu se mai intorc iar de castoarie ai tot timpu sa te plictisesti!

| Bia379 a răspuns:

Eu nu te sfatuiesc sa te casatoresti de la 17 ani! Este o varsta frageda, mai ai multe de experimentat si de invatat.
Mai ai timp sa te maturizezi, sa-ti schimbi parerea, nu-ti ingreuna viata de acum cu asa responsabilitati. Puteti bine sa va iubiti si fara un act.
Asta e parerea mea dar daca tu te hotarasti sa faci pasul acesta, eu iti urez mult noroc si o casnicie fericita!
Mult succes!

| Gess1 a răspuns:

Parerea mea, desi am doar 12 ani, este ca nu e bine de loc! Copilaria ta inca nu s-a terminat si mai ai multe de trait pana la 20, 21 de ani! Daca vei face acest pas, nu vei mai avea timp de distractii! Mai intai planurile financiare si casa, iar apoi copiii.....Cum vei fii in stare sa ii cresti daca nici macar tu nu esti complet matura? Si primul semn ca nu esti matura e ca nu poti lua aceasta decizie.Mai asteapta vreo 3, 4 ani si sa te gandesti atunci la asta! Atunci o sa fii matura si o sa iei decizia potrivita! Mult succes!

| Itsyourshot a răspuns:

Parintii tai cu siguranta nu vor fi prea fericiti, gandeste-te ca ai doar 17 ani!
Nu ar fi bine din multe puncte de vedere, si iti garantez ca nici psihic nu esti pregatita.
Insa, daca doresti neaparat, te poti logodi, o logodnapoate tine si 10 ani, dar ii mentionezi iubitului tau ca nu ai planuri de casatorie prea curand si de asemenea si parintilor.Totusi, si o logodna te poate pune intr-o ipostaza nefericita.
Sper ca ti-am fost de folos! happy

| Resurrection a răspuns:

De vreme ce va iubiti atat de mult cred ca mai puteti astepta pana la casatorie, ce conteazaniste acte? Important e sa va intelegeti voi. Si de vreme ce aveti o relatie stabila, puteti sa va casatoriti oricand, si presupun ca poate si el sa inteleaga ca poate inca nu e timpul, ca e mai bine samai astepteputin. De ceatata graba? Oricum sunteti impreuna

| Madu a răspuns:

In situatia ta am mai auzit cazuri! Iti dau ca exemplu o fata care s-a casatorit la 17 ani dupa 8 luni de relatia si a avut primul copil la 18 ani si acum au 20 de ani de casnicie! Intr-adevar parintilor tai nu le vor place decizia ta caci ei pun pret pe scoala(asa credlaughing)dar cred ca pana la urma decizia iti apartine cu ceea ce doresti sa faci!big grinVorbeste cu iubitul tau si vezi ce iti spune! Daca tine la tine cu adevarat va sti ce e mai bun pentru tine! Bafta si iti doresc sa iei cea mai buna decizie!happy

| Bogdannnnnnnnnnnnnnn a răspuns:

Patetic. Ma anunti inainte sa te casatoresti poate-ti dau o carja douahappy. De obicei, imi place sa-mi bat joc de proaste.

| Aleeexutza explică (pentru Bogdannnnnnnnnnnnnnn):

Nu inteleg de ce voi, incultii va bagati singuri in seama. Nu inteleg ce vezi amuzant in a te distra pe seama celorlaltI. ESTI PATETIC! Si in acelasi timp needucat si prost crescut. La revedere! Nu am ce discuta cu astfel de persoane. big grin

| unknownn a răspuns:

La 17 ani esti o copila si tu vrei sa te casatoresti?! straight face
Carpe diem fa nebuno!

| Bogdannnnnnnnnnnnnnn a răspuns (pentru Aleeexutza):

Ia-o in gurita si du-te pe centura ca esti vai de steaua tahappy

| mona a răspuns:

Chiar daca va intelegeti parerea mea e sa mai astepti inca un an sau doi

| Elena1234456 a răspuns:

Dca va iubiti, cred ca o sa fiti la fel de indragostiti si peste cativa ani. Nu mai puteti astepta putin?